Skip to content

Standart Kartvizit Boyutları

18 de Mayıs de 2021

Kartvizitler her boyutta veya şekilde olabilir ve herhangi bir malzemeden yapılmış olsa da, çoğu standart boyutlarda kağıt dikdörtgenlerdir. ABD ve çoğu ülkede tipik kartvizit boyutu 3,5 inç x 2 inçtir. Bu boyut, cüzdanınızdaki veya planlayıcınızdaki kartvizit yuvalarına mükemmel şekilde uyar. Yayıncılıkta veya kartvizit yazılımında bulduğunuz şablonların çoğu ve web’deki ücretsiz kartvizit şablonları bu boyuttaki kartlar için tasarlanmıştır. Bu boyut, sizinle ve işletmenizle ilgili bilgileri içerecek kadar büyük ve bir cüzdana sığacak kadar küçüktür.

Kartvizit Tasarımı

Kartvizitler yatay (yatay), 3,5 inç genişliğinde ve 2 inç yüksekliğinde veya dikey (dikey), 2 inç genişliğinde ve 3,5 inç uzunluğunda olabilir. Manzara en yaygın yönelimdir, ancak bu biraz yaratıcı olabileceğiniz bir alandır. Standart boyutları koruduğunuz sürece, dikey olarak yönlendirilmiş bir kart, birinin cüzdanındaki bir manzara kartının yanı sıra sığar. Çift veya broşür kartvizit olarak da adlandırılan katlanmış kartvizitler, genellikle 3,5 inç x 2 inç katlanmıştır. Üstten katlamalı veya yandan katlamalı kartlar olarak tasarlanabilirler. Bunların kullanımı daha zordur, çünkü kat yeri toplu ekler ve bu da alıcının cüzdanına daha sıkı bir uyum sağlayabilir. Taşma payı olan kartvizitleri tasarlarken, 3,75 inç’e 2,25 inçlik bir belge boyutu kullanın. Taşma payı olan katlanmış bir kartvizit için belge 3,75 inç’e 4,25 inç olacaktır. Bu fazladan boşluk, öğelerin kartın kenarından dışarı çıkmasına izin verir. Yazdırıldıktan sonra, ekstra kart stoku standart boyutta kırpılır. Genel bir kural olarak, baskı ve kesme işleminde istemeden metin veya görüntülerin kesilmesini önlemek için kartın her tarafında en az 1/8 inçlik bir kenar boşluğu bırakın.

Kartvizitlerin Boyutları

Belirli boyutta bir kartvizit kullanmak zorunda değilsiniz. Tasarım ve boyut konusunda istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz, ancak her zaman en iyisi kartı alan kişiyi dikkate almaktır. Kartvizit değişiminin tüm amacı, birisine iletişim bilgilerinizi vermektir. Kart hantal veya okunması zorsa, zamanınızı boşa harcadınız ve muhtemelen şu anda kartınıza sahip olan kişiyi rahatsız ettiniz. Bunları sık görmeseniz de, genellikle 2,25 inç x 2,25 inç ölçülerinde kare kartvizitler veya 3 inç x 1 inç ve 2,75 inç x 1,125 inçlik çeşitli boyutlarda mini kartvizitler kullanılmaktadır.

Doğu Ülkeleri ve Kartvizitler

ABD ve diğer Batı ülkelerinde, kartvizitler bir formalite olarak değiştirilir ve her iki tarafın da kartı nasıl alacağına dair bir beklentisi veya kartı ilk kimin dağıttığına dair herhangi bir görgü kuralları yoktur. Bazı Doğu kültürlerinde, özellikle Japonya’da, bir kartvizitin (meishi olarak bilinir) başka bir kişiye nasıl sunulacağına dair toplumsal kurallar vardır. Kart, alıcının basılı bilgileri okuyabilmesi için köşelerden tutularak iki eliyle sunulur. Bu bilgiyi saklamak kaba kabul edilir. Ardından kartı alan kişi kartı okur ve sunum yapan kişiye teşekkür eder. Kartvizit işlemlerini halletmenin güzel bir yolu. Çoğumuz, bağlantı kurmak istediğimiz birine bir kartviziti sadece bakmadan cebine sokduğunu görmek için teslim etme hissini çok iyi biliyoruz.