Skip to content

Steam’de Nasıl Arkadaş Eklenir

14 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Steam masaüstü uygulamasından veya web sitesinden: Seçin Kullanıcı adı > Arkadaşlar > Arkadaş ekleme > Git Ara ve bir arkadaşın adını girin.
 • Steam mobil uygulamasından: Seçin Arkadaşlar > Arkadaşların > Arkadaş ekleme > Arkadaşlarını ara > Git Ara ve bir arkadaşın adını girin.
 • Senden Kullanıcı adı Steam web sitesinde veya masaüstü uygulamasında menü, seçin Arkadaşlar > Arkadaş ekleme > Davet Bağlantısı Oluşturun. Bağlantıyı kopyalayın.

Bu makale, arkadaşınızın Steam’e tekrar giriş yaptığında görmesi için bir arkadaşlık isteği göndererek Steam’e Steam web sitesini, masaüstü uygulamasını ve mobil uygulamayı kullanarak nasıl arkadaş ekleneceğini açıklar. Arkadaşlarınızı e-posta, kısa mesaj veya iletişimde kalmak için kullandığınız sohbet uygulaması aracılığıyla bir arkadaşınıza davet bağlantısı göndererek de ekleyebilirsiniz.

Masaüstü Uygulamasını veya Web Sitesini Kullanarak Steam’de Arkadaş Ekleme

Steam masaüstü uygulaması Steam web sitesiyle hemen hemen aynıdır, böylece tercih ettiğiniz uygulamayı kullanarak arkadaş ekleyebilirsiniz. The Mağaza uygulamadaki sekmesi, Steam’in çevrimiçi mağazası olan Steampowered.com’a karşılık gelir. The Topluluk sekmesi, Steam’in çevrimiçi topluluk portalı olan Steamcommunity.com’a karşılık gelir. Arkadaşınızın tam Steam profil adını bilmiyorsanız ve hesabını hizmette bulamıyorsanız, onları eklemekte zorluk çekebilirsiniz. Masaüstü uygulamasını veya Steam Topluluğu web sitesini kullanarak Steam’de arkadaşlarınızı nasıl bulacağınız ve ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Steam masaüstü uygulamasını açın veya şuraya gidin: Steamcommunity.com.

 2. Fare imlecini menü çubuğundaki kullanıcı adınızın üzerine getirin.

 3. Seç Arkadaşlar açılan menüde.

  Menüden Arkadaşlar'ı seçin

 4. Seçiniz Arkadaş ekleme. Bir oyun satın alana veya Steam Cüzdanınıza para ekleyene kadar Steam üzerinden arkadaşlık istekleri gönderemezsiniz. Yeni hesaplar, az miktarda para harcanana kadar sınırlı bir durumda tutulur. Herhangi bir şey satın almadan önce arkadaş eklemek istiyorsanız, arkadaşlarınızdan size bir davet bağlantısı göndermelerini isteyin.

  Arkadaş Ekle'yi tıklayın

 5. Seçiniz Git Ara.

  Aramaya Git'i tıklayın

 6. Arama alanına arkadaşınızın adını yazın.

  Arama kutusuna arkadaşınızın kimliğini girin

 7. Arkadaşınızı arama sonuçlarında bulun ve ardından Arkadaş olarak ekle.

  Arkadaş olarak Ekle'yi tıklayın

 8. Seçiniz TAMAM MI. Arkadaşınız, arkadaş listenizde görünmeden önce isteği kabul etmelidir.

  Tamam düğmesi

 9. Steam kullanıcıları profil adlarını istedikleri zaman değiştirebilirler. Arkadaşınızı arama sonuçlarında görmüyorsanız, yakın zamanda adını değiştirmediklerinden emin olun.

Mobil Uygulama ile Steam’de Arkadaş Ekleme

Android ve iOS için mevcut olan Steam uygulaması, masaüstü uygulamasıyla aynı işlevselliğin çoğunu sunar. Bazı şeyler biraz farklı yerlerdedir, ancak yine de arkadaş eklemek de dahil olmak üzere aynı görevlerin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Steam mobil uygulamasını kullanarak nasıl arkadaş ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Başlat Steam uygulaması.

 2. Dokunmak Arkadaşlar. Uygulama, profiliniz dışında bir ekranda açılırsa, önce (üç dikey çizgi) simgesini seçin, ardından Arkadaşlar > Profil. Bu adımda doğrudan arkadaş listenize giderseniz, arkadaş ekleme seçeneğini görmezsiniz.

 3. Seçin Arkadaşların açılır ok.

 4. Dokunmak Arkadaş ekleme.

  Arkadaş Ekle komutu

 5. Aşağı kaydırın Arkadaşlarını ara Bölüm.

 6. Dokunmak Git Ara.

 7. Arkadaşınızın adını yazın.

 8. Arkadaşınızı arama sonuçlarında bulun.

  Steam'de bir arkadaş aranıyor

 9. Dokunmak Arkadaş olarak ekle.

 10. Dokunmak TAMAM MI. Arkadaşınız, isteği kabul edene kadar arkadaş listenizde görünmeyecek.

  Steam'e bir arkadaş eklemek

Steam’de Arkadaş Bulamadığınızda Ne Yapmalısınız?

Steam’de arkadaş bulmak ve eklemek her zaman beklendiği gibi çalışmaz. Steam’in, arkadaş bulmayı zorlaştırabilecek kullanıcı adlarına nasıl davrandığı konusunda birkaç tuhaflığı vardır. Veritabanı çökerse, aradığınız kişiyi bulmak imkansız hale gelebilir. Bu olduğunda, Valve’ın sorunu çözmesini beklemeniz gerekir. Steam’e kaydolduğunuzda, hizmete giriş yapmak için kullanacağınız bir kullanıcı adı oluşturursunuz. Bu birincil kullanıcı adı, insanların oyunlarda veya Steam topluluk gruplarında gönderi paylaştığınızda gördükleri kullanıcı adı ile aynı değildir. Profil adınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, bu da birisi sizi arkadaş olarak eklemeye çalıştığında kafa karışıklığına neden olabilir. İnsanların sizi bulmasını kolaylaştırmak için Steam ID’niz veya hesap adınızla aynı olan özel bir evrensel kaynak bulucu (URL) adı belirleyin. Steam hesabınızın kendisiyle ilişkilendirilmiş dört adı vardır:

 • Steam Hesabı Adı: Steam hesabınıza giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adı. Onu değiştiremezsin.
 • Steam Profil Adı: Arkadaş listelerinde, oyunlarda ve Steam topluluğunda görünen ad. Bu adı değiştirebilirsiniz.
 • Gerçek ad: Gerçek adınızı kullanmak, arkadaşlarınızın sizi aramada bulmasına yardımcı olur. Yine de istediğiniz her şeyi koyabilir ve istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
 • Özel URL adı: Profilinizde belirlediğiniz bir isim. Profil adınızla aynı şeyi ayarlarsanız, insanlar şuraya gidebilir: Steamcommunity.com/id/yourprofilename seni bulmak için.

Steam’de birini aradığınızda, Steam profil adını veya gerçek adını kullanabilirsiniz, ancak başka bir şeye değiştirmişlerse onu bulamazsınız. Steam, geçmiş profil adlarının kısmi bir kaydını tutar ve arama sonuçlarında kısaltılmış bir liste sunar. Ancak, onu bulacağınızdan emin olmak istiyorsanız, arkadaşınızın mevcut adını aramanız gerekir. Steam’de arkadaşlarınızı bulamaz veya ekleyemezseniz deneyebileceğiniz bazı şeyler:

 • Mevcut Steam profil adını yazdığınızdan emin olun.
 • Mevcut profil adları Steam hesap adlarından farklıysa, hesap adlarını arayın. Hesap adı ve özel URL adı aynıysa bu fikrin işe yaraması daha olasıdır.
 • Arkadaşınızın profili için kullandığı adı (gerçek veya başka türlü) biliyorsanız, bunu arayabilirsiniz.
 • Arkadaşınızı hala Steam’de bulamıyorsanız, Steam profilini oluşturduklarından emin olun.
 • Hala bulamıyorsanız veya ekleyemiyorsanız bir Steam arkadaş davet bağlantısı oluşturun ve gönderin.

Arkadaşınızdan Steam Profilini Ayarlamasını İsteyin

Arkadaşınız Steam’de yeniyse veya profilini oluşturmadıysa, arama işlevini kullanarak onu bulamayabilirsiniz. Steam istemcisini açmalarını veya Steamcommunity.com’u ziyaret etmelerini ve profillerini oluşturmalarını isteyin. Yeni Steam üyelerinin aramalarda görünmesi biraz zaman alabilir, bu nedenle veritabanı güncellenene kadar beklemeniz gerekebilir. Beklemek istemiyorsanız, Steam’e arkadaş eklemek için birkaç başka yöntemi deneyebilirsiniz.

Arkadaşınıza Steam Davet Bağlantısı Gönderin

Arama işleviyle bulmaktan başka, Steam’de bir arkadaş eklemenin en kolay yolu, bir davet bağlantısı oluşturmak ve bunu onlara vermektir. Kodu onlara bir e-postayla veya Discord gibi bir sohbet uygulamasıyla göndermeniz gerekeceğinden, bu işlem sizinle Steam dışındaki arkadaşınız arasında bir miktar iletişim gerektirir. Arkadaş arama işlevine eriştiğiniz aynı sayfada Steam arkadaş davet bağlantıları oluşturursunuz. Doğru konumu nasıl bulacağınız ve bir davet bağlantısı oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Steam masaüstü uygulamasını açın veya Steamcommunity.com’a gidin.

 2. Fare imlecini menü çubuğundaki kullanıcı adınızın üzerine getirin.

  Steam'deki kullanıcı adı menüsü

 3. Seçiniz Arkadaşlar.

  Menüden Arkadaşlar'ı seçin

 4. Seçiniz Arkadaş ekleme.

  Arkadaş Ekle'yi tıklayın

 5. Seçiniz Davet Bağlantısı Oluşturun.

  Davet Bağlantısı Oluştur düğmesi

 6. Bağlantıyı seçin ve kopyalayın veya şunu seçin: Panoya kopyala bağlantının solunda.

  Bir Steam davet bağlantısı

 7. Bağlantıyı arkadaşınıza gönderin.

 8. Arkadaşınız bağlantıya tıkladığında Steam web sitesini açar. Giriş yaptıktan sonra, sayfanın üst kısmına yakın bir başlık mesajı görürler. Eğer seçerlerse Arkadaş olarak ekle mesajda, Steam her birinizi diğerinin arkadaş listelerine ekler.