Skip to content

Stereo Hoparlörlerimin Gerçekten Ne Kadar Güce İhtiyacı Var?

21 de Nisan de 2021

Ev ses tasarımındaki en kafa karıştırıcı konulardan biri, hoparlörlerinizin hangi boyutta amplifikatöre ihtiyacı olduğunu bulmaktır. Genellikle insanlar basit ve bazen anlamsız hoparlör ve amplifikatör çıkış özelliklerine göre böyle bir karar alırlar. Birçoğu, amplifikatörlerin ve hoparlörlerin nasıl çalıştığına dair yanlış anlamaları takip etme eğilimindedir.

Hoparlör Güç Kullanım Özellikleri

Cankurtaran / Emilie Dunphy
Hoparlör güç kullanma özellikleri genellikle anlamsızdır. Tipik olarak, spesifikasyonun nasıl türetildiğine dair bir açıklama olmadan sadece bir “maksimum güç” derecesi görürsünüz. Maksimum sürekli seviye mi? Ortalama seviye? Tepe seviyesi? Ve ne kadar süreyle ve ne tür bir malzeme ile ayakta kalır? Bunlar aynı zamanda önemli sorulardır. Farklı yetkililer, Audio Engineering Society, the Electronics Industries Association ve International Electrotechnical Commission tarafından yayınlanan, hoparlör güç kullanımını ölçmek için birkaç çelişkili standart yayınladı. Sıradan bir insanın kafasının sık sık karışmasına şaşmamalı! Üstelik, üreticilerin çoğu aslında bu standartlara uymuyor; sadece bilgiye dayalı bir tahminde bulunurlar. Genellikle bu karar, subwoofer’ın güç kullanımına bağlıdır. (Woofer’lar ve tweeter’lar gibi ham hoparlör sürücülerindeki güç işleme özellikleri, eksiksiz hoparlörlerin özelliklerinden daha standartlaştırılmış ve anlamlıdır.) Bazen bir hoparlör güç işleme özelliği pazarlamaya dayanır. Bir üreticinin, her ikisi de aynı woofer’ı kullansalar bile, daha pahalı bir hoparlöre daha düşük fiyatlı bir hoparlöre göre daha yüksek bir güç işleme derecesi verdiğini bile görebilirsiniz.

Ses Ayarları ve Amplifikatör Gücü

+10 DB'de güç sinyali ölçer

RonPeigl / Getty Images
Çoğu durumda, 200 watt’lık bir amplifikatör söner tam olarak aynı güç 10 watt’lık bir amplifikatör olarak, çünkü çoğu dinleme, 1 watt’tan daha azının hoparlörler için yeterli güç olduğu ortalama seviyelerde gerçekleşir. Belirli bir ses ayarında belirli bir hoparlör yüküne, tüm amplifikatörler tam olarak aynı miktarda güç sağlar – bu kadar güç sağlayabildikleri sürece. Yani gerçekten önemli olan, amplifikatör gücü değil, ses ayarıdır. Sisteminizi ses düzeyinin rahatsız olacağı bir seviyeye asla yükseltmezseniz, amplifikatörünüz asla 10 veya 20 watt’tan fazla güç vermeyebilir. Böylece, 1.000 watt’lık bir amplifikatörü küçük bir 2 inçlik hoparlöre güvenle bağlayabilirsiniz. Sadece sesi hoparlörün kaldırabileceğinin ötesinde açmayın. Yapmamanız gereken şey, düşük güçlü bir amplifikatörü (örneğin 10 veya 20 watt’lık bir modeli) tipik bir hoparlöre takmak ve sesi çok yüksek bir seviyeye çıkarmaktır. Düşük güçlü amplifikatör kırpılabilir (deforme olabilir) ve amplifikatör kırpılması, hoparlör arızasının en yaygın nedenidir. Amplifikatörünüz kırpıldığında, hoparlöre yüksek seviyeli bir DC voltajı verir ve bu da hoparlör sürücülerinin ses bobinlerini neredeyse anında yakabilir.

Hangi Boyutta Amfiye İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Hesaplarsınız?

Hi-Fi amplifikatörün sesini açan kadının eli

kzenon / Getty Images
Tüm bunlar kafa karıştırıcı görünebilir, hangi boyutta amfiye ihtiyacınız olduğunu hesaplamak kolaydır. Ve en iyi yanı, bunu kafanızda yapabilmenizdir. Mükemmel olmayacak, çünkü genellikle belirsiz ve bazen abartılı olan hoparlör ve amplifikatörlerin özelliklerine güveniyor olacaksınız. Ama seni yeterince yaklaştıracak. İşte bunu nasıl yapacağınız:

  1. Hoparlörün 1 watt / 1 metrede desibel (dB) cinsinden ifade edilen hassasiyet derecesini alın. Oda içi veya yarı alan olarak listelenmişse, bu sayıyı kullanın. Yankısız bir özellik ise (bazı gerçek hoparlör ölçümlerinde bulunanlar gibi), +3 dB ekleyin. Şimdi sahip olduğunuz numara, 1 watt’lık bir ses sinyaliyle, dinleme koltuğunuzda hoparlörün kabaca ne kadar yüksek sesle çalacağını söyleyecektir.

  2. Ulaşmak istediğimiz şey, en az 102 dB’yi vurmak için gereken güç miktarı ki bu, çoğu insanın zevk almak istediği kadar yüksek. Bu ne kadar gürültülü? Hiç gerçekten gürültülü bir sinemada bulundun mu? Referans seviyesinde çalışan, uygun şekilde kalibre edilmiş bir sinema size kanal başına yaklaşık 105 dB verecektir. Bu çok yüksek sesle – çoğu insanın dinlemek istediğinden daha yüksek sesle – bu yüzden tiyatrolar nadiren bu kadar yüksek ses seviyelerinde film oynatırlar. Yani 102 dB iyi bir hedef yapar.

  3. İşte bilmeniz gereken temel gerçek: Bu ekstra +3 dB ses seviyesi elde etmek için çift amfi gücü. Dolayısıyla, 1 watt’ta 88 dB oda içi duyarlılığa sahip bir hoparlörünüz varsa, 2 watt size 91 dB, 4 watt size 94 dB vb. Buradan sayın: 8 watt size 97 dB, 16 watt size 100 dB ve 32 watt size 103 dB kazandırır.

Yani ihtiyacınız olan şey, 32 watt sağlayabilen bir amplifikatör. Tabii ki, hiç kimse 32 watt’lık bir amplifikatör üretmiyor, ancak 40 veya 50 watt’lık bir alıcı veya amplifikatör iyi yapmalı. İstediğiniz amplifikatör veya alıcı 100 watt güç harcıyorsa endişelenmeyin. Unutmayın, tipik hoparlörlerle ortalama dinleme seviyelerinde, herhangi bir amplifikatör zaten sadece 1 watt’lık bir güç harcıyor.