Skip to content

Stereo Ses Ekolayzerinde Frekanslar Nasıl Ayarlanır

5 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • İlk olarak, hoparlörleri en iyi ses için konumlandırın. Ardından, ekolayzer kontrollerini nötr olarak ayarlayın veya 0 dinleme tercihinize göre ayarlamadan önce.
 • Daha parlak tiz için orta ve alt frekansları azaltın. Daha fazla bas için, tiz ve orta aralık frekanslarını azaltın.
 • Küçük ayarlamalar yapın, her seferinde bir frekans kontrolü yapın. Tüm ekolayzer ayarlarını oynayın ve deneyin.

Bu makale, sesin tam olarak istediğiniz gibi olmasını sağlamak için stereo sisteminizdeki frekansları nasıl ayarlayacağınızı açıklamaktadır.

Stereoda Ekolayzer Nasıl Ayarlanır

Sesi ayarlamak için en kolay ve en kullanışlı araçlardan biri muhtemelen parmaklarınızın ucunda. Eski tarz ekipmanlarda genellikle ön tarafta fiziksel kaydırıcılar (analog) bulunurken, modern modeller bu tür kontrolleri grafiksel bir dijital biçimde (veya kurulumunuza bağlı olarak bazen bir uygulamanın veya yazılımın parçası olarak) içerir.

 1. Ekolayzere dokunmadan önce tüm hoparlörlerin doğru yerleştirildiğinden emin olun. Hoparlörler zaten en iyi sesi verecek şekilde konumlandırılmadıysa, ekolayzır kontrollerini ayarlamak istenen etkiyi yaratmaz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız veya emin değilseniz, hoparlörlerin doğru şekilde ayarlanmasına yardımcı olmak için uygun yerleştirme yönergelerini izleyin. Bunu yaparak, dinleme odanızda mümkün olan en iyi sesten başlayacaksınız.

 2. Ekolayzır kontrollerini (donanım ve/veya yazılım) nötr veya nötr olarak ayarlayarak, ekolayzır kontrollerini nötr olarak ayarlayın. 0 pozisyonlar. Onlara en son kimin dokunduğunu bilmiyorsunuz, bu yüzden önce seviyeleri kontrol etmek her zaman ihtiyatlı olur. Her kaydırıcı, dikey hareket desibel (dB) çıkışını artırıp/azaltarak, hertz (Hz) olarak etiketlenmiş belirli bir frekans bandını ayarlar. Düşük frekanslar (bas) solda, yüksekler (tiz) sağda ve orta aralıkta bulunur.

 3. Ekolayzer kontrollerini fikrinize veya dinleme tercihlerinize göre ayarlayın, her seferinde bir frekans kontrolünde küçük ayarlamalar (artırma veya azaltma) yapın. Ortaya çıkan sesten emin olmak için yakından tanıdığınız müzikleri çaldığınızdan emin olun. Küçük bir ayar bile büyük bir etki yaratabilir çünkü tüm frekanslar birbiriyle etkileşir ve genel performansı etkiler.

  Frekansları Azalt

  Frekansları artırmak yerine azaltmanın veya azaltmanın en iyi uygulama olarak kabul edildiğini unutmayın. Bu, ilk başta, çevirmeli yukarı basmak daha fazlasını sağlamakla sonuçlandığı için mantıksız görünebilir, ancak artırılmış sinyaller netliği hızla aşındırabilir ve en iyi ses için ince ayar amacını ortadan kaldıran istenmeyen bozulmalar geliştirebilir. Genel olarak daha parlak tizler duymak istiyorsanız, orta ve düşük frekans seviyelerini azaltın. Daha fazla bas için tiz ve orta aralığı azaltın. Her şey denge ve orantı ile ilgili.

 4. Ortaya çıkan etkiyi takdir etmek için bir an dinlemeye izin vermek için ayarlamayı yaptıktan sonra ses kalitesini değerlendirin; değişiklikler genellikle hemen gerçekleşmez. Ayrıca, özellikle birkaç frekans kısılmışsa, sesi biraz açmak isteyebilirsiniz.

 5. Daha fazla, küçük değişiklikler yapmak veya başka bir frekans bandı seçmek için kontrolleri yeniden ayarlayın ve istediğiniz ses kalitesini elde edene kadar 3. Adımı tekrarlayın. Belirli bir sese odaklanmak için çeşitli vokalleri ve/veya enstrümanları sergileyen farklı müzik parçalarını çalmak faydalı olabilir. Tüm ekolayzer ayarlarını oynamaktan ve denemekten korkmayın.

Yaygın olarak EQ kontrolleri olarak bilinen bir stereo ses ekolayzır, belirli frekans bantlarının ayarlanmasına izin verir. Oldukça sık, bu kontroller düz, pop, rock, konser, vokal, elektronik, folk, caz, akustik ve daha fazlası gibi tek tıklamalı ön ayar seçenekleri sunar.

Her Şey Lezzet Hakkında

Steven Puetzer/Getty Images
Tıpkı yemeklerin tadı gibi, müzik dinlemek de öznel bir deneyimdir. İster sıradan bir dinleyici ister kendini işine adamış bir müzik tutkunu olsun, insanlar belirli tercihlere sahip olma eğilimindedir. Bazılarımız yemeklerini tuz, karabiber, tarçın veya salsa gibi baharatlarla zenginleştirmeyi tercih ediyor. Aynı kavram ses için de geçerlidir ve ekolayzır kontrolleri bu özelleştirme öğesini sağlar. Unutma, kulağa neyin iyi geldiğini yalnızca sen bilebilirsin ve buna karar verebilirsin, bu yüzden duyduklarına güven ve zevk al.

Ekolayzer Ne Zaman Ayarlanmalı

Bazen bir stereo ses ekolayzır kullanımı, geliştirme ile ilgili olmaktan çok bir açığı kapatmakla ilgili olabilir. Farklı hoparlör markaları ve modelleri benzersiz ses imzaları sergiler, böylece ekolayzır çıkışı şekillendirmeye ve ince ayar yapmaya yardımcı olabilir. Belki bir çift stereo hoparlör, alçak ve yükseklere çok fazla vurgu yapıyor. Ya da belki düzeltilmesi gereken bir frekans düşüşü vardır. Her iki durumda da, farklı hoparlörler farklı ayarlar gerektirebilir ve EQ kontrollerinin akıllıca kullanılması, çok fazla çaba harcamadan genel sesi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çoğu insan gerçek zamanlı bir analizöre sahip değildir ve bunu kullanmaz ki bu gayet iyi. Bir stereo ses ekolayzırının nasıl ayarlanacağını öğrenmenin en iyi yolu, kişisel dinleme tercihlerini kılavuz olarak kullanmaktır, ancak bazı ses test parçalarını kullanırsanız yardımcı olur. Herkesin en iyi ses hakkında farklı görüşleri vardır, bu nedenle bir ekolayzırı zevkinize göre ayarlamak için aşağıdaki adımları kullanın. Küçük ayarlamaların mükemmellik için uzun bir yol kat edebileceğini unutmayın.

Zorluk: Kolay

Zaman gerekli: 30 dakika