Skip to content

STOP Kodu Nedir?

24 de Mayıs de 2021

Genellikle hata kontrolü veya hata kontrol kodu olarak adlandırılan bir DURDURMA kodu, belirli bir DURDURMA hatasını (Mavi Ölüm Ekranı) benzersiz şekilde tanımlayan bir sayıdır. Bazen bir sorunla karşılaştığında bir bilgisayarın yapabileceği en güvenli şey, her şeyi durdurmak ve yeniden başlatmaktır. Bu olduğunda, genellikle bir STOP kodu görüntülenir. Mavi Ölüm Ekranına neden olan belirli sorunu gidermek için bir DURDURMA kodu kullanılabilir. Çoğu DURDURMA kodu, bir aygıt sürücüsü veya bilgisayarınızın RAM’iyle ilgili sorunlardan kaynaklanır, ancak diğer kodlar, diğer donanım veya yazılımlarla ilgili sorunlara işaret edebilir. STOP kodları bazen şu şekilde anılır: DUR hata numaraları, mavi ekran hata kodları, WHEA hataları, veya BCCodes.

DUR Kodu Örneği (Windows XP).

DURDURMA kodu veya hata kontrol kodu, sistem hata kodu, Aygıt Yöneticisi hata kodu, POST kodu veya HTTP durum kodu ile aynı değildir. Bazı DURDURMA kodları, bu diğer hata kodu türlerinin bazılarıyla kod numaralarını paylaşır, ancak bunlar farklı mesaj ve anlamlara sahip tamamen farklı hatalardır.

DURDURMA Kodları Neye Benziyor?

STOP kodları genellikle sistem çöktükten sonra bir BSOD’de görülür. DURDURMA kodları onaltılık formatta görüntülenir ve önünde bir 0x. Örneğin, sabit sürücü denetleyicisiyle belirli sürücü sorunlarından sonra görünen Mavi Ölüm Ekranı, sorunun bu olduğunu belirten 0x0000007B hata kontrol kodunu gösterecektir. STOP kodları ayrıca, kısaltılmış notasyonla yazılabilir ve ardından tüm sıfırlar yazılabilir. x kaldırıldı. Örneğin STOP 0x0000007B’yi temsil etmenin kısaltılmış yolu STOP 0x7B olacaktır.

Hata Kontrol Koduyla Ne Yaparım?

Diğer hata kodu türleri gibi, her bir DURDURMA kodu benzersizdir ve umarız sorunun tam nedenini belirtmenize yardımcı olur. Örneğin, DURDUR kodu 0x0000005C, genellikle önemli bir donanım parçası veya sürücüsüyle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. İşte, Mavi Ekran hatası üzerindeki belirli bir hata kontrol kodunun nedenini belirlemede yardımcı olan DURDURMA Hatalarının Tam Listesi belgesi.

DURDURMA Kodlarını Bulmanın Diğer Yolları

Bir BSOD gördünüz, ancak hata kontrol kodunu yeterince hızlı kopyalayamadınız mı? Çoğu bilgisayar, bir BSOD’den sonra otomatik olarak yeniden başlatılacak şekilde yapılandırılmıştır, bu nedenle bu çok fazla olur. Bilgisayarınızın BSOD’den sonra normal şekilde başladığını varsayarsak, birkaç seçeneğiniz vardır: Yapabileceğiniz bir şey, ücretsiz BlueScreenView programını indirip çalıştırmaktır. Programın adından da anlaşılacağı gibi, bu küçük araç bilgisayarınızı tarar. minidump Windows’un bir çökme sonrasında oluşturduğu dosyalar ve ardından programdaki Hata Kontrol Kodlarını görmek için bunları açmanıza izin verir. Kullanabileceğiniz başka bir şey, Windows’un tüm sürümlerinde Yönetimsel Araçlar’dan ulaşılabilen Olay Görüntüleyicidir. Bilgisayarınızın çökmesiyle hemen hemen aynı anda meydana gelen hataları arayın. STOP kodunun orada saklanmış olması mümkündür. Bazen, bilgisayarınız bir çökme nedeniyle yeniden başlatıldıktan sonra, “Windows beklenmedik bir kapanmadan kurtuldu” gibi bir ekran görüntüleyebilir ve size kaçırdığınız DUR / hata kontrol kodunu gösterir – adı verilen BCCode o ekranda. Windows hiçbir zaman normal şekilde başlamazsa, bilgisayarı yeniden başlatabilir ve DURDURMA kodunu tekrar yakalamaya çalışabilirsiniz. Eğer o işe yaramıyor, ki bu günlerde süper hızlı önyükleme süreleriyle, yine de bu otomatik yeniden başlatma davranışını değiştirme fırsatınız olabilir. Bunu yapmak için bkz.Bir BSOD’den Sonra Windows’un Yeniden Başlamasını Önleme.