Skip to content

Subwoofer’ınızdan En İyi Performansı Nasıl Elde Edersiniz?

17 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Subwoofer’ı iki ana hoparlör arasına ve ön duvardan uzağa veya ön ve arka duvarlar arasındaki bir yan duvara yerleştirin.
  • Bir kablonun başka bir kablolamayla karşılaşması gerekiyorsa, 90 derecede çapraz olmaları için elinizden gelenin en iyisini yapın.
  • Çapraz geçişi ayarlayın, subwoofer ses seviyesini istenen seviyeye ayarlayın, ardından varsa stereo ses ekolayzırını ve faz kontrollerini ayarlayın.

Bu makale, optimum ses performansı için bir subwoofer’ın nasıl ayarlanacağını açıklamaktadır. Subwoofer’dan en iyi performansı elde etmek üç temel noktayı içerir: yerleştirme, bağlantılar ve subwoofer ayarları.

Subwoofer Yerleşimi

Tıpkı gayrimenkulde olduğu gibi, konum her şeydir. İster tweeter ister subwoofer olsun, bir hoparlör için doğru yeri bulmak önemlidir. Bununla birlikte, subwoofer’ların doğru şekilde yerleştirilmesi genellikle daha zordur. Subwoofer’larınız için doğru yeri bulmak için bu temel talimatları izleyin ve uzatma kablolarının gerekli olabileceğini unutmayın. Ve bir subwoofer’ın tek bir noktada iyi görünmesi, orada sesinin iyi olacağı anlamına gelmez.

Polk Audio HTS Subwooferlar.
Polk Audio tarafından sağlanan resim

İşte bazı genel konumlandırma ipuçları:

  • Subwoofer’ı iki ana hoparlör arasına ve ön duvardan uzağa yerleştirin.
  • Subwoofer’ı ön ve arka duvarların ortasına gelecek şekilde bir yan duvara yerleştirin.
  • Bu pozisyonlardan hiçbiri işe yaramazsa, o zaman ellerin ve dizlerin üstüne çıkıp “bas için emekleme” zamanıdır. Bu teknik, en iyi bas reprodüksiyonunu dinlerken subwoofer’ı oda içinde yavaşça hareket ettirmeyi içerir. Bu zor olabilir çünkü ses dalgaları duvarlardan ve nesnelerden yansır. Bu yansımalar birbirini güçlendirebilir veya ortadan kaldırabilir ve isteyeceğiniz son şey, en sevdiğiniz dinleme noktasında zayıflatılmış veya güçlendirilmiş bir bas bölgesidir.

Subwoofer Bağlantıları

Marka ve modele bağlı olarak, bir subwoofer’ı bir ses sistemine bağlamanın birden fazla yolu olabilir. Örneğin, bağlantılar için sol / sağ (stereo), “hat girişi” veya “alt girişi” olabilir. Bir kablonun başka bir kablolamayla karşılaşması gerekiyorsa, 90 derecede çapraz olmaları için elinizden gelenin en iyisini yapın. Genel olarak, bir subwoofer’ı bir stereo veya ev sinema sistemine bağlamanın iki yolu vardır.

Subwoofer Ayarları

Subwoofer ideal noktaya geldiğinde, en iyi ses için daha da ince ayar yapmak isteyeceksiniz. Sistemin optimum ses vermesini sağlamak için şu adımları izleyin:

  • Subwoofer’ı çalmadan önce geçişi ayarlayın. Yerden duran büyük ana hoparlörler kullanıyorsanız, subwoofer’ın geçişini 40Hz-60Hz aralığında ayarlayın. Daha küçük kitaplık hoparlörleri kullanıyorsanız, geçişi 50Hz-80Hz civarında biraz daha yükseğe ayarlayın. Küçük uydu hoparlörler için geçişi 80Hz-160Hz olarak ayarlayın.
  • Gücü açın ve subwoofer sesini istenen seviyeye ayarlayın.
  • Varsa faz kontrolünü ayarlayın. Faz kontrolü, subwoofer ile ana hoparlörler arasındaki gecikmeyi telafi eder. 0 veya normal konumda faz kontrolü ile başlayın. Subwoofer’dan gelen ses dinleme konumundan yeterli ise, daha fazla ayar yapmaya gerek yoktur. Ses zayıfsa veya bas eksikliği varsa, bas tatmin edici olana kadar faz kontrolünü ayarlayın.
  • Son olarak, tercih edilen ses için stereo ses ekolayzırında küçük ayarlamalar yapın.

Subwoofer’ınızın Tatlı Noktasını Bulmak

Ses kalitesi ve üretim söz konusu olduğunda, ses yüksekliği ve dinamikler arasında her zaman bir alışveriş olmuştur. Düşük uç frekanslar, orta aralık veya üst düzey frekanslardan daha az net olduğundan, insanlar ses düzeyi için subwoofer’ları patlatma eğilimindedir. Ancak bu alışkanlık, ses tanımını çabucak bastırarak şişkin veya gür baslara neden olabilir. Neyse ki, her ses sisteminin tatlı bir noktası vardır – bir subwoofer’ın, daha nazik frekansları ezmeden yeterli gücü sağladığı aralık. Bu tatlı nokta, sisteme ve içinde bulunduğu odanın boyutuna ve şekline göre değişir. Bas, alanı eşit bir şekilde kaplarken, ancak yine de karışır ve diğer hoparlörlerle dengeyi korurken, buna sahip olduğunuzu bilirsiniz.