Skip to content

Subwooferlar – Bilmeniz Gerekenler

5 de Mayıs de 2021

Sinemaya gittiğinizde sadece ekrandaki büyük ve renkli görüntülerden değil, etrafınızda yayılan sesten etkileniyorsunuz. Deneyimi gerçekten yapan şey, sizi sallayan ve bağırsağınıza vuran derin bas. Bu derin bas, bir subwoofer tarafından üretilir.

Subwoofer Nedir

Bir derin bas hoparlör yalnızca en düşük işitilebilir frekansları üreten bir hoparlör türüdür. Ev sinemasında bu özelliğin adı verilir düşük frekanslı efektler. Ev sineması surround sesi, her kanal bir hoparlörle temsil edilen 5 veya daha fazla kanal tarafından uygulanır. Subwoofer’a adanmış surround ses kanalı, .1 kanalı olarak adlandırılır. Merkez kanal diyaloğu, ana ses kayıtları, surround ve hatta bazen yükseklik efektleri için özel hoparlörler gerektiren ev sineması ses sistemlerinde, bir hoparlörün bir film müziğinin yalnızca derin bas kısmını yeniden üretmesi ihtiyacı çok daha önemlidir. Bir ev subwoofer’ı yerel sinema salonundakiler kadar “gök gürültülü” olmasa da, yine de evi sallayabilir veya dairenizdeki veya apartman kompleksinizdeki alt kattaki komşuları rahatsız edebilir.

Subwoofer Türleri

  • Pasif: Bu tip subwoofer, sisteminizdeki diğer hoparlörlerle aynı şekilde harici bir amplifikatörden güç alır. Aşırı bas, düşük frekanslı sesleri yeniden üretmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar, bu nedenle bir amplifikatör veya alıcının, amplifikatörü boşaltmadan subwoofer aracılığıyla bas efektlerini sürdürmek için yeterli gücü vermesi gerekir. Güç miktarı, hoparlörün gereksinimlerine ve odanın büyüklüğüne bağlıdır.
  • Powered: Güçlendirilmiş subwoofer’lar, subwoofer hoparlörü ve bir amplifikatörü aynı kabin içinde birleştirir. AC gücüne ek olarak, güçlendirilmiş bir subwoofer’ın ihtiyacı olan tek şey, bir ev sinema alıcısından gelen bir hat çıkışıdır (alt çıkış, ön çıkış veya LFE çıkışı). Bu düzenleme, güç yükünün çoğunu amplifikatör / alıcıdan uzaklaştırır ve amplifikatörün / alıcının orta menzile ve tweeter’lara daha kolay güç sağlamasına izin verir. Ev sineması kurulumlarında kullanılan çoğu subwoofer, güçlendirilmiş tiptir.

Ek Subwoofer Özellikleri

Subwoofer’larda kullanılan çeşitli ek tasarım varyasyonları ve ayar seçenekleri, düşük frekans performansını daha da optimize eder.

  • Önden ateşleme subwoofer’lar, sesi subwoofer muhafazasının yanından veya önünden yayacak şekilde monte edilmiş bir hoparlör kullanır.
  • Aşağı ateşleme subwoofer’lar aşağıya, yere doğru yayılan bir hoparlör kullanır.
  • Limanlar: Subwoofer’ın hoparlör kısmına ek olarak, bazı muhafazalar, daha fazla havayı dışarıya zorlayan ve kapalı muhafazalardan daha verimli bir şekilde bas yanıtını artıran ek bir bağlantı noktası sunar. Bu tür taşınabilir tasarım, bas refleksi.
  • Pasif Radyatör: Bazı subwoofer’lar, verimliliği ve kesinliği artırmak için bir bağlantı noktası yerine hoparlöre ek olarak pasif bir radyatör kullanır. Pasif radyatörler, ses bobini çıkarılmış hoparlörler veya düz bir diyafram olabilir.
  • Geçitler: Geçiş, belirli bir noktanın altındaki tüm frekansları subwoofer’a yönlendiren elektronik bir devredir; bu noktanın üzerindeki tüm frekanslar ana, merkez ve surround hoparlörler olarak yeniden üretilir. Tipik bir geçiş noktası 80Hz ile 100Hz arasında olacaktır.
  • Yönlülük: Bir subwoofer tarafından üretilen derin bas frekansları yönsüzdür. İnsan kulaklarının sesin yönünü tam olarak saptaması zordur. Bu nedenle, bir depremin belirli bir yönden gelmekten ziyade her tarafımızda olduğunu hissedebiliyoruz. Aşırı düşük frekanslı sesin yönsüz özelliklerinden dolayı, bir subwoofer, oda boyutu, zemin tipi, mobilyalar ve duvar yapısına göre en iyi ses çıkardığı odanın herhangi bir yerine yerleştirilebilir.

Subwoofer Kurulum İpuçları

Tipik olarak, bir odanın önüne, ön sol veya sağ ana hoparlörün yakınına bir subwoofer yerleştirilir. Bununla birlikte, bir yan duvara veya odanın arkasına da yerleştirilebilirler. En iyi göründüğü yer nihai yerleşimi belirleyecektir. Subwoofer “gümbür gümbür” değil, derin ve sıkı ses çıkarmalıdır. Subwoofer’ınızı müzik için kullanmayı düşünüyorsanız, bu özellik özellikle önemlidir. Çoğu subwoofer, Blu-ray Disc veya DVD filmler için harikadır, ancak müzik performanslarında ince derin baslarla iyi performans göstermeyebilir. Subwoofer’ınızı kurarken, geçiş ayarlarını deneyin. Subwoofer’da bulunan ayarlara ek olarak, çoğu ev sinema sistemi veya AV alıcısı, subwoofer’ınız için çapraz geçiş (bas yönetimi olarak da adlandırılır) ayarlarını kullanır. Her iki geçiş ayar seçeneğini kullanarak, bir subwoofer ya tüm bas yükünü alabilir ya da bas yükünü büyük ana hoparlörlerle bölebilir. Ayrıca, üst kattaki bir dairede yaşıyorsanız, düşük ateşlemeli bir subwoofer, alt kattaki komşularınızı önden ateşlemeli bir tasarımdan daha kolay rahatsız edebilir. Bazı durumlarda, iki subwoofer’ı sisteminize entegre etmek, özellikle çok büyük bir odada daha iyi bir seçenek sağlayabilir.

Subwoofer’ın Ötesinde

ButtKicker Advance.
ButtKicker ile görüntü

İşleri gerçekten canlandırmak istiyorsanız, ev sinema sisteminize ve subwoofer kurulumunuza aşağıdaki yükseltmeleri göz önünde bulundurun.

Buttkicker: buttkicker geleneksel bir subwoofer değildir. Havaya bağımlı olmayan ses dalgalarını yeniden üretmek için askıya alınmış bir manyetik sistem kullanan buttkicker, frekansları 5HZ’ye kadar yeniden üretebilir. Bu insan işitme duyusunun çok altındadır, ancak insan hissinin altında değildir. Buttkicker’ın varyasyonları bazı sinema salonlarında ve konser salonlarında bulunur, ancak bir ev sineması ortamında kullanılmak üzere uyarlanmıştır.

Clark Sentez Dokunsal Ses Dönüştürücü: Çok kompakt bir dönüştürücü tasarımıyla, Clark Synthesis Dokunsal Ses Dönüştürücü, hem samimi hem de etkili olan derin bir bas tepkisi üretmek için sandalyelerin, koltukların vb. İçine (veya altına) yerleştirilebilir.

Bas Çalkalayıcılar: Bas çalkalayıcılar, ses sisteminize ekstra bir güç katmak için tasarlanmış, duyulamayan düşük frekansları yeniden üretir. Çalkalayıcı, etkisini gerçekleştirmek için genellikle bir sandalye gibi (Clark Tactile Transducer’a benzer) doğrudan sallanacak nesneye tutturulur. Bas çalkalayıcılar kendi başlarına veya normal bir subwoofer kurulumuyla birlikte çalışır.

Dokunsal Dönüştürücü / Bas Çalkalayıcı Kurulumu

Her bir dokunsal dönüştürücü veya bas çalkalayıcı markası veya modeli, üretici tarafından sağlanan özel kurulum gereksinimlerine sahiptir, ancak genel anlamda, bu cihazlar genellikle zemin ile bir sandalye, kanepe veya mobilya ayakları arasına yerleştirilir veya doğrudan bunlara bağlanır, ve bazı durumlarda, halihazırda yerleşik olan bu tür cihazlarla ev sineması koltuğu satın alabilirsiniz. Ayrıca, bu cihazlar insan işitme aralığının altında çalıştığından, bunun yerine geleneksel bir subwoofer ile birlikte kullanılmaları gerekir. Dönüştürücüler ve çalkalayıcılar, patlamalar, depremler, silah patlamaları, roket ve jet motoru efektleri gibi çok sayıda duyulamayan düşük frekanslı bilgi içeren efektler için etkili olsalar da, tipik ev müziği dinleme ortamında etkili değildirler. İyi bir subwoofer, akustik bas ve bas davulları gibi en düşük müzik efektleri için fazlasıyla yeterlidir.