Skip to content

Suçlular Ortak Dava Açmak İçin Google Street View’u Nasıl Kullanıyor?

21 de Mayıs de 2021

Suçlular, sanal keşif yapmak için Google Haritalar’ı veya Bing Haritalar’ı başlatır, bir adres girer, Sokak Görünümü’nü açar ve bir konut veya ilgi çekici binayı kontrol eder. Veriler gerçek zamana yakın değildir ve bazı alanlarda eskimiş olabilir, ancak çoğu büyük bina kısa bir süre içinde çok fazla değişmeyecektir. Genellikle harita verileri görüntünün altına zaman damgalıdır, bu nedenle kötü adamlar görüntünün tam olarak ne zaman çekildiğini bilir.

Sokak Haritalarının Olumsuz Kullanımları

Kötü niyetli kişiler Google Haritalar’ı ve Bing Haritalar’ı şu amaçlarla kullanır:

  • Binalara girişleri bulun
  • Güvenlik kameralarının, kapıların vb. Konumlarını belirleyin
  • İyi saklanma yerleri bulun
  • Çevre çitlerindeki delikleri veya zayıf noktaları bulun
  • Hizmet kutularını bulun (güç, su, gaz)
  • Bina sakinlerinin veya ikamet edenlerin kullandığı aracın markasını, modelini ve rengini görün
  • Normalde kilitlerin, korumaların, köpeklerin vb. Mevcut olup olmadığına bakın.
  • Bir noktadan diğerine koşmanın veya sürmenin ne kadar hızlı olacağını belirlemek için nesneler arasındaki mesafeleri ölçün (Google Earth kullanarak).

Sokak Görünümü’nü kullanmak, gerçekten siteyi ziyaret edip bir bakmak için yolun ortasında durmalarına kıyasla çok daha az şüphe yaratır. Arabaların haritalanması özel bir sürücüye çıkmasa da, bina halka açık bir caddede veya yakınındaysa, bu adildir. Google Haritalar’ın ayrıca binalar, plakalar, insanların yüzleri vb. Üzerindeki metinleri otomatik olarak karartması (bulanıklaştırması) beklenir. Ancak, bu küçük veri parçaları olmasa bile, Sokak Görünümü aracılığıyla sağlanan birçok yararlı bilgi vardır.

Evinizin veya İşletmenizin Görünmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Görsel evinize veya işinize odaklandığında sayfadaki “sorun bildir” bağlantısını kullanarak evinizin, arabanızın vb. Google Haritalar Sokak Görünümü veya Bing Haritalar Sokak Görünümü’nden kaldırılmasını isteyin. Birkaç soruyu yanıtlamanız gerekecek, ardından Google ve Bing raporunuzu inceleyecek ve sonraki adımlara karar verecek.