Skip to content

Sunum Yazılımında Animasyon Nedir?

17 de Mayıs de 2021

Animasyonlu bir grafik, en basit tanımıyla, hareketi gösteren herhangi bir grafik öğesidir. Bir slayttaki tek tek öğelere veya slaydın tamamına uygulanan görsel efektler, sunum yazılımında adlandırılır animasyonlar. PowerPoint, Keynote, OpenOffice Impress ve diğer sunum yazılımları, yazılımla birlikte paketlenmiş animasyon özellikleriyle birlikte gelir; böylece kullanıcılar, izleyicilerinin sunumla ilgilenmesini sağlamak için grafikleri, başlıkları, madde işaretlerini ve grafik öğelerini canlandırabilir.

Microsoft PowerPoint Animasyonları

PowerPoint’te, animasyonlar metin kutularına, madde işaretlerine ve görüntülere uygulanabilir, böylece slayt gösterisi sırasında slayt üzerinde hareket edebilirler. PowerPoint sürümlerindeki animasyon hazır ayarları, slayttaki tüm içeriği etkiler. Giriş ve çıkış animasyon efektleri, slaytlarınıza hareket eklemenin hızlı bir yoludur. Canlandırmak için bir metne veya nesneye bir hareket yolu da uygulayabilirsiniz. PowerPoint’in tüm sürümleri, hangi öğelerin hareket edeceğine ve nasıl hareket edeceklerine karar vermenize olanak tanıyan özel animasyon özelliklerine sahiptir. PowerPoint 2010’da tanıtılan Animasyon Boyacısı, diğer Microsoft Office programlarındaki Biçim Boyacı seçeneğine çok benzer şekilde çalışan harika bir animasyon aracıdır. Aynı animasyon formatında birden çok nesneyi boyamak için tek bir tıklama veya çift tıklama ile bir animasyon efektini bir nesneden diğerine kopyalamanıza olanak tanır. Powerpoint 2016, Morph geçiş türünü ekledi. Özellik, ortak bir nesneye sahip iki slayt gerektirir. Morph etkinleştirildiğinde, slaytlar otomatik olarak hareket eder, slaytlardaki nesneleri hareket ettirir ve vurgular.

Apple Keynote Animasyonları

Keynote, Apple’ın Mac’lerde ve Apple mobil cihazlarda kullanım için sunum yazılımıdır. Keynote ile slayttaki metni her seferinde bir madde işaretinde görüntülemek veya bir topun slayda sıçramasını sağlamak gibi basit efektler kullanarak sunumunuzu daha dinamik hale getirebilirsiniz. Bu efektlerden iki veya daha fazlasını eşleştiren karmaşık animasyonlar da oluşturabilirsiniz. Keynote’un yapı denetçisi, animasyonunuz için bir efekt, hız ve yön seçmenize ve animasyonun nesne göründüğünde mi yoksa kaybolduğunda mı gerçekleşeceğini belirtmenize olanak tanır. Ayrıca eylemleri Keynote’ta tek bir animasyonda birleştirebilir veya her seferinde tek parça nesneler oluşturabilirsiniz. Hem Keynote hem de PowerPoint, animasyonlu metin ve nesnelere ses efektleri ekleme yeteneği sağlar. Onu iyi kullan.

Abartma

Animasyon, bir sunuya, izleyicilerinizin rahatlamasını ve sunumla ilgilenmesini sağlayan bir oyunbazlık duygusu katar. İzleyicinin dikkatini çeken giriş ve çıkış animasyonlarının ve ekran efektlerinin bir kombinasyonunu kullanın. Ancak, animasyonu dikkatli kullanın. Birkaç animasyon sunumunuzu canlandırır, ancak çok fazla kullanır ve sonunda amatör görünümlü bir karışıklık elde edersiniz. Bu hata, tek bir slaytta çok fazla farklı yazı tipi kullanmanın acemi hatasına benzer. Bazı insanlar bir sunumun basılı kopyalarını almayı tercih eder. Farklı sunum uygulamaları, animasyonları ve geçişleri farklı şekillerde kullandığından, animasyon başına gereksiz yere bir slayt eklemekten kaçınmak için sunumun PDF’ye yazdır versiyonunu deneyin.