Skip to content

Super AMOLED vs Super LCD: Fark Nedir?

3 de Mayıs de 2021

Süper AMOLED (S-AMOLED) ve Süper LCD (IPS-LCD), farklı elektronik türlerinde kullanılan iki ekran türüdür. İlki, OLED’de bir gelişmedir, Süper LCD ise gelişmiş bir LCD biçimidir. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, kameralar, akıllı saatler ve masaüstü monitörler, AMOLED ve / veya LCD teknolojisini kullanan birkaç cihaz türüdür. Her şey düşünüldüğünde, Super AMOLED, bir seçeneğiniz olduğunu varsayarak muhtemelen Süper LCD’den daha iyi bir seçimdir, ancak her durumda bu kadar basit değildir. Bu görüntüleme teknolojilerinin nasıl farklılaştığı ve sizin için hangisinin en iyisi olduğuna nasıl karar vereceğiniz hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Şakir Mohamed / Getty Images

S-AMOLED nedir?

Super AMOLED’in kısaltılmış bir versiyonu olan S-AMOLED, süper aktif matris organik ışık yayan diyot. Her piksel için ışık üretmek için organik malzemeler kullanan bir görüntüleme türüdür. Super AMOLED ekranların bir bileşeni, dokunmayı algılayan katmanın tamamen ayrı bir katman olarak var olmak yerine doğrudan ekrana gömülmesidir. S-AMOLED’i AMOLED’den farklı kılan şey budur.

IPS LCD nedir?

Süper LCD, kısaltması olan IPS LCD ile aynıdır. düzlem içi anahtarlamalı sıvı kristal ekran. Düzlem içi anahtarlama (IPS) panellerini kullanan bir LCD ekrana verilen addır. LCD ekranlar, tüm pikseller için ışık üretmek üzere bir arka ışık kullanır ve her piksel deklanşörü parlaklığını etkilemek için kapatılabilir. Süper LCD, daha geniş bir görüntüleme açısını ve daha iyi rengi desteklemek için TFT LCD (ince film transistör) ekranlarla birlikte gelen sorunları çözmek için oluşturuldu.

Super AMOLED ve Super LCD: Bir Karşılaştırma

Super AMOLED ve IPS LCD’yi karşılaştırırken hangi ekranın daha iyi olduğuna dair kolay bir cevap yok. İkisi bazı açılardan benzer, ancak diğerlerinde farklıdır ve çoğu zaman gerçek dünya senaryolarında birinin diğerine göre nasıl performans gösterdiğine dair fikirlere inilir. Bununla birlikte, aralarında ekranın çeşitli yönlerinin nasıl çalıştığını belirleyen bazı gerçek farklılıklar vardır ve bu, donanımı karşılaştırmanın kolay bir yoludur. Örneğin, hızlı bir değerlendirme, daha derin siyahları ve daha parlak renkleri tercih ediyorsanız S-AMOLED’i seçmeniz gerektiğidir, çünkü bu alanlar AMOLED ekranları öne çıkaran şeydir. Ancak, daha keskin görüntüler istiyorsanız ve cihazınızı dışarıda kullanmak istiyorsanız bunun yerine Süper LCD’yi tercih edebilirsiniz.

Görüntü ve Renk

S-AMOLED ekranlar koyu siyahı ortaya çıkarmada çok daha iyidir çünkü siyah olması gereken her piksel gerçek siyah olabilir, çünkü ışık her piksel için kapatılabilir. Bu, Süper LCD ekranlar için geçerli değildir, çünkü bazı piksellerin siyah olması gerekse bile arka ışık hala açıktır ve bu, ekranın bu alanlarının karanlığını etkileyebilir. Dahası, Süper AMOLED ekranlarda siyahlar gerçekten siyah olabileceğinden, diğer renkler çok daha canlıdır. Siyah oluşturmak için pikseller tamamen kapatılabildiğinde, kontrast oranı, ekranın en koyu siyahlarına karşı üretebileceği en parlak beyaz olduğu için AMOLED ekranlarla çatıdan geçer. Bununla birlikte, LCD ekranların arka ışığı olduğundan, bazen pikseller birbirine daha yakın görünerek genel olarak daha keskin ve daha doğal bir etki yaratır. AMOLED ekranlar, LCD ile karşılaştırıldığında aşırı doymuş veya gerçekçi görünmeyebilir ve beyazlar hafif sarı görünebilir. Ekranı açık havada parlak ışıkta kullanırken, Süper LCD’nin bazen kullanımının daha kolay olduğu söylenir, ancak S-AMOLED ekranlar daha az cam katmanına sahiptir ve bu nedenle daha az ışığı yansıtır, bu nedenle nasıl karşılaştırıldıklarına dair net bir cevap yoktur. doğrudan ışıkta. Süper LCD ekranın renk kalitesini Süper AMOLED ekranla karşılaştırırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, AMOLED ekranın organik bileşikler bozulduğunda canlı rengini ve doygunluğunu yavaşça kaybetmesidir, ancak bu genellikle çok uzun bir zaman alır ve o zaman bile olmayabilir. farkedilebilir.

Boyut

Arka ışık donanımı olmadan ve dokunmatik ve ekran bileşenlerini taşıyan yalnızca bir ekranın ek avantajıyla, bir S-AMOLED ekranın toplam boyutu, bir IPS LCD ekranından daha küçük olma eğilimindedir. Bu, özellikle akıllı telefonlar söz konusu olduğunda S-AMOLED ekranların sahip olduğu bir avantajdır çünkü bu teknoloji, onları IPS LCD kullananlardan daha ince hale getirebilir.

Güç tüketimi

IPS-LCD ekranlar, geleneksel bir LCD ekrandan daha fazla güç gerektiren bir arka ışığa sahip olduğundan, bu ekranları kullanan cihazlar, arka ışığa ihtiyaç duymayan S-AMOLED kullanan cihazlardan daha fazla güce ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, bir Super AMOLED ekranın her pikseli her renk gereksinimi için ince ayarlanabildiğinden, bazı durumlarda güç tüketimi Süper LCD’den daha yüksek olabilir. Örneğin, bir S-AMOLED ekranda çok sayıda siyah alan içeren bir videoyu oynatmak, pikseller etkin bir şekilde kapatılabildiğinden ve daha sonra ışık üretilmesine gerek olmadığından, IPS LCD ekrana kıyasla güç tasarrufu sağlayacaktır. Öte yandan, tüm gün çok fazla renk görüntülemek, Süper AMOLED pili, Süper LCD ekranı kullanan cihazdan daha fazla etkileyecektir.

Fiyat

Bir IPS LCD ekranı bir arka ışık içerirken S-AMOLED ekranlar içermiyor, ancak aynı zamanda dokunmayı destekleyen ek bir katmana sahipken, Süper AMOLED ekranlar doğrudan ekranın içine yerleştirilmiş. Bu nedenlerden ve diğerlerinden (renk kalitesi ve pil performansı gibi) ötürü, S-AMOLED ekranların üretilmesinin daha pahalı olduğunu ve bu nedenle bunları kullanan cihazların LCD meslektaşlarından daha pahalı olduğunu söylemek muhtemelen güvenlidir.