Skip to content

Süper Hızlı Veri Yüklemeleri Çok Yakında

7 de Kasım de 2022

Üç şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, Verizon, Samsung ve Qualcomm’un yakın tarihli bir laboratuvar denemesi sırasında 711 Mbps’lik yükleme hızlarına ulaştığını duyurdu. Kalabalık kamusal alanlarda, işyerinde ve evde interneti nasıl kullandığımızı potansiyel olarak etkileyebilir. Şirketler daha önce testlerde çoklu gigabit indirme hızları kaydettiklerini söyleseler de bu, ağa veri yüklerken ulaştıkları en hızlı hız. Bu dönüm noktasına, birleştirilmiş milimetre dalga spektrumu (mmWave) bantlarını kullanarak ulaştılar. “Aşırı yüksek frekans” olarak da bilinen mmWave, 30 GHz ile 300 GHz arasındaki spektrum bandıdır. Havaalanı güvenlik tarayıcılarında, askeri radarlarda ve bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan bu sistem, 5G ağlarında da kullanılmaya başlandı.

Şirketler, süper yüksek yükleme hızlarının, insanların buluta veya sosyal medyaya daha hızlı video ve resim gönderebileceği veya şehir merkezindeki caddeler, konserler ve futbol stadyumları gibi yoğun nüfuslu alanlarda doğrudan başkalarıyla veri paylaşabileceği anlamına geliyor. Ayrıca öğrenciler veya çalışanlar arasında çevrimiçi işbirliğini kolaylaştırabilirler. Bu arada, işletmeler potansiyel olarak kalite kontrol, güvenlik ve artırılmış gerçeklik müşteri deneyimleri için özel ağlarındaki uplink hızlarını kullanabilirler. 5G daha yaygın hale geldikçe, mmWave muhtemelen daha yaygın bir şekilde benimsenecektir. Verizon’un teknoloji planlama kıdemli başkan yardımcısı Adam Koeppe, şirketinin teknolojiyi “ikiye katladığını” söyledi.

Rüzgarda fotoğraf çeken ve elinde harita tutan biri.

Basın bülteninde, “Ağımızın en yoğun bölümleri için oyunun kurallarını değiştiren deneyimler ve benzersiz kurumsal çözümler sunmak için mmWave ayak izimizi genişletmeye devam ettiğimizi göreceksiniz” dedi. “Geçen yılın sonunda 17 binin üzerinde mmWave hücre sahamız vardı ve bu yılın sonuna kadar 30 binin üzerinde site yayında olacak şekilde 2021’de 14 bin tane daha ekleme yolundayız ve bundan sonra inşa etmeye devam edeceğiz.” Qualcomm, laboratuvar denemesi için yeni Snapdragon X65 5G Modem-RF Sistemini kullandı. Şirket, telefonlar, mobil geniş bant, 5G özel ağlar ve daha fazlası için tasarlanan bu uygulamanın 2021’in sonlarında ticari mobil cihazlarda kullanılmaya başlayacağını söyledi.