Skip to content

Super Mario Brothers: Orijinal Jump Man Video Oyunlarını Nasıl Kaydetti?

28 de Mayıs de 2021

1983 video oyunu kazasının hemen ardından Nintendo, Nintendo Entertainment System (NES) ve Süper Mario Kardeşler 1985’te. Otuz yıldan fazla bir süre sonra, Super Mario, Nintendo Switch ve Nintendo 3DS için amiral gemisi serisi olmaya devam ediyor. Bu makale ile ilgili Süper Mario Kardeşler. orijinal NES için, 1983 atari oyunuyla karıştırılmamalıdır Mario Kardeşler.

Süper Mario Kardeşlerin Arkasındaki Akıllar

Süper Mario Kardeşler. ilk platform video oyunu değildi, ancak açık ara en başarılı olanıydı ve türdeki diğer tüm oyunların izleyeceği arketipi oluşturdu. Efsanevi oyun tasarımcısı Shigeru Miyamoto’nun beyni, Süper Mario Kardeşler. 1981’deki arcade hitinden geliştirildi eşek kong, ilk olarak oyuncuları Mario ile tanıştıran (daha sonra Jump Man olarak adlandırılan) tek ekranlı bir platform oyunu. Miyamoto, tek ekranlı platform tasarımlarını arcade klasikleriyle mükemmelleştirmeye devam ettieşek kong küçük (1982) ve Popeye (1982) Mario’ya kendi unvanını vermeden önce. 1983 Mario Kardeşler. işbirlikçi oynanışa sahipti ve Mario’nun ikinci oyuncu olarak görev yapan kardeşi Luigi’yi tanıttı. Mario’nun asıl mesleğinin bir marangoz olduğu söylenirken, kardeşler kanalizasyon borularından çıkan kötü niyetli kaplumbağalarla savaşan tesisatçılar oldular. Sonra Mario KardeşlerMiyamoto, Nintendo Famicom (Nintendo Entertainment System’ın Japonca versiyonu) için ilk konsol oyunu üzerinde çalışmaya başladı.Pac-Man tarzı labirent oyunu denilen Şeytan Dünyası (1984). Miyamoto, Miyamoto’nun tasarımlarını ve konseptlerini ve ayrıca oyunun tasarım bölümlerini kendi başına oluşturacak yeni bir geliştirici olan Takashi Tezuka’yı denetledi. Süre Şeytan Dünyası bir platform oyunu değildi, Mario oyunlarındaki kötü adam tasarımlarını büyük ölçüde etkiledi.

Mario Bros’tan Super Mario Bros’a

Takım için bir sonraki maç tarihi maçtı Süper Mario Kardeşler., Miyamoto’nun birincil tasarımları oluşturması ve Tezuka’nın bunları gerçeğe dönüştürmesiyle. Başlık, Miyamoto’nun önceki platformcularından bazı unsurları bir araya getirdi; ancak tüm aksiyonun tek bir ekranda gerçekleşmesi yerine, kardeşlerin kat etmesi gereken koca bir dünya vardı. Orijinalin aksine Mario Kardeşler., iki kardeş aynı anda oynayamaz. Luigi ikinci oyuncu karakteri olmaya devam ediyor, ancak her seviye tek başına oynanıyor ve oyuncular seviyeler arasında geçiş yapıyor. Oyun, her biri bir dizi seviyeye, bonus odalarına ve patron karşılaşmalarına bölünmüş sekiz dünyadan oluşur. Taşınabilir oyun Yeni Süper Mario Bros. için Nintendo DS orijinal NES klasiğinin nostaljik bir versiyonudur.

Süper Mario Kardeşler Hikayesi, Karakterler ve Güçlendirmeler

Oyunun amacı Mario’nun Koopas Kralı Bowser tarafından kaçırılan Prenses Mantar’ı kurtarmaktır. Köleleri, aşağıdakiler dahil hem yeni hem de tanıdık düşmanlardan oluşur:

 • Koopa Troopas: Katil kaplumbağalar
 • Koopa Paraşütçüleri: Uçan katil kaplumbağalar
 • Goombas: Yürüyen mantar yaratıklar
 • Buzzy Böcekleri: Kask takan böcekler
 • Çekiç Kardeşler: Çekiç atan koopalar
 • Lakitu: Dikenli evcil hayvanlarını fırlatan buluta binen kaplumbağalar
 • Dikenli: Lakitus’un çivili kabuklu evcil hayvanları
 • Pirana Bitkileri: Borulardan çıkan tesisatçı yiyen bitkiler
 • Cıvıltı: Uçan balık
 • Kurşun Fatura: Gözlü dev mermiler
 • Blooper: Hedef arama yeteneklerine sahip kalamarlar
 • podoboo: Zıplayan ateş topları

Mario ve Luigi, düşmanlarına karşı savaşmak için Mantar Krallığı boyunca tuğla bloklarda saklı olan güçlendiricilere güveniyor:

 • Sihirli mantar: Mario’nun boyunun iki katı büyümesini sağlar
 • Ateş Çiçeği: Mario’ya ateş topu atma gücü verir
 • Süper Yıldız: Mario’yu yenilmez yapar
 • 1-Yukarı Mantarlar: Mario’ya ekstra bir hayat verir
 • madeni paralar: Fazladan bir can için 100 toplayın

Her seviye, sağdan sola doğru doğrusal olarak hareket eder ve oyuncunun geri adım atmasına izin vermez. Platformlar kara kütleleri, bloklar, tuğlalar, iskeleler, borular, bulutlar ve denizin dibinden (su altı seviyelerinde) oluşur. Her seviyede, seviyeleri atlamanıza izin veren çözgü boruları dahil olmak üzere birkaç gizli bonus alanı vardır.

Süper Mario Bros’un Mirası

Oyun o kadar büyük bir karşılama aldı ki Nintendo birleştirmeye başladı Süper Mario Kardeşler. bir kartuşta Ördek avı ve satışları artırmaya yardımcı olmak için NES ile bir araya getirmek. Milyonlarca insan NES’i sadece oynamak için satın alırdı Süper Mario Kardeşler. O zamandan beri hemen hemen her Nintendo sistemi bir Mario oyunuyla piyasaya çıktı; Örneğin, Süper Mario Odyssey Nintendo Switch’in lansman başlığıydı. Bağımsız bir oyun olarak satışlar arasında ve sistemle birlikte sunulduğunda, Süper Mario Kardeşler. dünya çapında satılan toplam 40.241 milyon NES versiyonu ile yaklaşık 24 yıldır tüm zamanların en çok satan video oyunu oldu. Wii Sporları nihayet 2009’da 60.67 milyon kopya satarak bu rekoru kırdı.