Skip to content

Sürücü Mektubu Nasıl Değiştirilir

22 de Mayıs de 2021

Onlar olabilirken görünmek sabit disklerinize, optik sürücülerinize ve Windows’taki USB tabanlı sürücülerinize atanan harfler sabit bir şey değildir. Belki yeni bir harici sabit sürücü kullanıyorsunuz ve şimdi sürücü harfini şu şekilde değiştirmek istiyorsunuz: G -den F atandı, ya da belki de sadece flash sürücülerinizi alfabenin sonunda düzenli tutmaktan hoşlanıyorsunuz.

Windows’un Disk Yönetimi İşi Kolaylaştırır

Sebep ne olursa olsun, Windows’taki Disk Yönetimi aracı, sürücülerinizle daha önce hiç çalışmamış olsanız bile, sürücü harflerinin değiştirilmesini şaşırtıcı derecede kolaylaştırır. Windows’ta sürücü harflerinin değiştirilmesi genellikle en fazla birkaç dakikadan kısa sürer. Ne yazık ki, Windows’un yüklü olduğu bölümün sürücü harfini değiştiremezsiniz. Çoğu bilgisayarda bu genellikle C sürücü. Bu adımlar Windows XP ve Windows’un daha yeni sürümleri için geçerlidir. Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? hangisini çalıştırdığınızdan emin değilseniz.

Windows’ta Sürücü Harfleri Nasıl Değiştirilir

 1. Windows’ta sürücü harflerini yönetmenizi sağlayan araç olan Disk Yönetimi’ni açın. [many] diğer şeyler.

  Windows 10 ve Windows 8’de, Disk Yönetimi ayrıca Power User Menüsünden (KAZAN+X klavye kısayolu) ve muhtemelen açmanın en hızlı yoludur. Herhangi bir Windows sürümünde Disk Yönetimini Komut İstemi’nden de başlatabilirsiniz, ancak Bilgisayar Yönetimi aracılığıyla başlatmak muhtemelen çoğunuz için en iyisidir.

 2. Sürücü harfini değiştirmek istediğiniz sürücüyü en üstteki listeden veya alttaki haritadan bulun. Baktığınız sürücünün gerçekten sürücü harfini değiştirmek istediğiniz sürücü olduğundan emin değilseniz, sürücüye sağ tıklayabilir veya dokunup basılı tutabilir ve ardından seçimini yapabilirsiniz. keşfetmek. Gerekirse, bunun doğru sürücü olup olmadığını görmek için klasörlere bakın.

 3. Sürücüye sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştirin.

  Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştirin ... Windows 10 Disk Yönetimi uygulamasında menü öğesini sağ tıklayın

 4. Seçiniz Değişiklik.

  Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir penceresindeki değiştir düğmesi

  Birincil sürücüyü kazara seçtiyseniz, bazı Windows sürümleri şunu okuyan bir mesaj görüntüler: Windows, sistem biriminizin veya önyükleme biriminizin sürücü harfini değiştiremez.

 5. Windows’un bu depolama cihazına atamasını istediğiniz sürücü harfini, listeden seçerek seçin. Aşağıdaki sürücü harfini atayın açılır kutu.

  Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir iletişim kutusundaki sürücü harfi açılır menüsü

  Sürücü harfi zaten başka bir sürücü tarafından kullanılıyorsa endişelenmenize gerek yok çünkü Windows, kullanamadığınız harfleri gizler.

 6. Seçiniz TAMAM MI.

 7. Seç Evet için Sürücü harflerine dayanan bazı programlar düzgün çalışmayabilir. Devam etmek istiyor musun? soru.

  "Sürücü harflerine dayanan bazı programlar düzgün çalışmayabilir. Devam etmek istiyor musunuz?" İleti

  Bu sürücüye yazılım yüklediyseniz, belki sürücü harfini değiştirdikten sonra düzgün çalışmayı durdurun. Aşağıdaki bölümde bununla ilgili ayrıntılara bakın.

 8. Genellikle yalnızca bir veya iki saniye süren sürücü harfi değişikliği tamamlandıktan sonra, açık Disk Yönetimi veya diğer pencereleri kapatabilirsiniz.

Sürücü harfi, birim etiketinden farklıdır. Hacim etiketini benzer adımlar kullanarak değiştirebilirsiniz.

Ana Sürücüde Olmayan Programlarınız Varsa

Üzerinde yazılım yüklü olan sürücüler için sürücü harfi atamalarını değiştirme Mayıs yazılımın çalışmayı durdurmasına neden olabilir. Bu, daha yeni programlarda ve uygulamalarda pek yaygın değildir, ancak eski bir programınız varsa, özellikle de hala Windows XP veya Windows Vista kullanıyorsanız, bu muhtemelen bir sorun olacaktır. Neyse ki çoğumuzun birincil sürücü dışındaki sürücülere yüklü bir yazılımı yok (tipik olarak C sürücü), ancak bunu yaparsanız, bunu, sürücü harfini değiştirdikten sonra yazılımı yeniden yüklemeniz gerekebileceğine dair bir uyarı olarak kabul edin.

İşletim Sistemi Sürücüsünde Değişiklik Yok

Sen olumsuz Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sürücünün sürücü harfini değiştirin. Windows’un başka bir sürücüde bulunmasını istiyorsanız Cveya şimdi her ne olursa olsun, sen Yapabilmek bunun olmasını sağlayın, ancak bunu yapmak için temiz bir Windows yüklemesini tamamlamanız gerekir. Windows’un farklı bir sürücü harfinde bulunmasına acil bir ihtiyaç duymadıkça, tüm bu sorunların üstesinden gelmenizi önermiyoruz.

Değiştirin, Değiştirmeyin

Yerleşik bir yol yok değiştirmek Windows’ta iki sürücü arasındaki sürücü harfleri. Bunun yerine, sürücü harfi değiştirme işlemi sırasında geçici bir “tutma” harfi olarak kullanmayı planlamadığınız bir sürücü harfi kullanın. Örneğin, Drive’ı değiştirmek istediğinizi varsayalım. Bir Drive için B. Drive A’nın harfini kullanmayı planlamadığınız bir harfle değiştirerek başlayın (örneğin X), sonra Drive B’nin mektubunu Drive A’nın orijinaline ve son olarak Drive A’nın mektubunu Drive B’nin orijinaline.

Komut İstemini Kullanma

Sürücü harfini Komut İstemi’nden de değiştirebilirsiniz. Disk Yönetimini kullanmak kadar kolay değildir ve hangi harflerin seçilebileceğini hemen göremezsiniz, ancak tamamen diskpart komut.