Skip to content

Sütunlar ve Satırlar Nedir?

20 de Haziran de 2021

E-tablolar bir çalışma kitabında çalışma sayfalarına göre düzenlenir ve her çalışma sayfasında verilerin bulunduğu bir hücre koleksiyonu bulacaksınız. Bir elektronik tablonun hücreleri, sütunlar ve satırlar tarafından tanımlanan bir ızgara düzeninde konumlandırılır.

Fark ne?

Sütunlar dikey, yukarı ve aşağı çalışır. Çoğu elektronik tablo programı, sütun başlıklarını harflerle işaretler. O halde satırlar sütunların tersidir ve yatay olarak ilerler. Satırlar numaralandırılmıştır, harfle değil. Sütunlar ve satırlar arasındaki farkı hatırlamanın kolay bir yolu, gerçek dünya senaryoları hakkında düşünmektir. Bir binadaki sütun büyük, dikey bir sütundur, mısır tarlasının sıraları ise uzun koridorlardır.

Birlikte Nasıl Çalışırlar?

Bir çalışma sayfasındaki herhangi bir hücre hakkında konuşmanın standart yolu, hücrelerin organize edilmesinin tek yolu olduğundan, onun sütununu ve satırını açıklamaktır. Örneğin, G Sütununda, Satır 15’te bulunan bir hücreye başvurmak için şunu belirtirsiniz: G15. Sütun her zaman önce gelir, ardından satır boşluk bırakmadan gelir. Bu adlandırma kuralı yalnızca ağızdan ağza ve yazılı olarak değil, bir elektronik tabloda formüller oluştururken de geçerlidir. Örneğin, kullanarak =toplam(F1:F5) Google E-Tablolar’da, e-tablo programına F1’den F5’e kadar olan toplamın hesaplanmasını açıklar.

Sütun ve Satır Sınırlamaları

Bir elektronik tablo yazılım programını ilk açtığınızda, varsayılan sayıda satır ve sütunla karşılaşırsınız. Örneğin, Google E-Tablolar 26 sütun ve 1.000 satırla başlar. Alfabede yalnızca 26 harf olduğundan, elektronik tablo programlarının 26 Numaranın (Sütun Z) ötesinde bir sütuna değer yerleştirmek için bir yola ihtiyacı vardır. Bunu yapmak için, sütun adları normalde tekrar alfabenin başına eklenir. Örneğin, Satır 26, AA, Satır 27 AB ve benzerlerini okuyabilir. Bununla birlikte, çoğu program, herhangi bir elektronik tabloda varsayılan olarak kaç satır ve sütunun görüneceğine bir üst sınır koyar. Örneğin Google E-Tablolar, 18.278’den fazla sütun oluşturmanıza izin vermez, ancak satırlarda sınır yoktur. Excel çalışma sayfaları 16.384 sütun ve 1.048.576 satırla sınırlıdır. Excel’de, en son sütun başlığı, Sütun 16.384’ü belirtmek için XFD olarak adlandırılır.

Sütunları ve Satırları Kullanma

Excel veya Google E-Tablolar’da bir sütunun tamamını vurgulamak için sütun başlığı harflerini tıklayın veya Ctrl+Boşluk Çubuğu klavye kısayolu. Bir satırın tamamını seçmek benzerdir: satır numarasını tıklayın veya Shift+Boşluk Çubuğu. Bir çalışma sayfasında gezinmek için hücreleri tıklayın veya ekrandaki kaydırma çubuklarını kullanın, ancak daha büyük çalışma sayfalarıyla uğraşırken klavyeyi kullanmak genellikle daha kolaydır. Şunu tut Ctrl tuşuna basın ve ardından etkin hücreyi o yönde hızla hareket ettirmek için bir yön tuşuna (örn. aşağı, yukarı, sağ veya sol) basın. Örneğin, kullanın Ctrl+Aşağı hemen o sütundaki en son görünen satıra veya o sütunda veri içeren bir sonraki hücreye atlamak için.