Skip to content

SWF Dosyası Nedir?

20 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • SWF dosyası, Shockwave Flash Movie dosyasıdır.
  • Flash Player projektör içerik hata ayıklayıcı ile bir tane açın.
  • Flash Player artık desteklenmemektedir, bu nedenle riski size ait olmak üzere kullanın.

Bu makale, SWF dosyalarının ne olduğunu ve sahip olabileceğiniz farklı türlerin nasıl açılacağını açıklar.

SWF Dosyası Nedir?

Bir .SWF dosyası (“Swiff” olarak telaffuz edilir), etkileşimli metin ve grafikleri tutabilen bir Adobe programı tarafından oluşturulan bir Shockwave Flash Film dosyasıdır. Bu animasyon dosyalarının bir web tarayıcısında oynanan çevrimiçi oyunlar için kullanılma geçmişi vardır. Adobe, Flash’ı resmi olarak durdurdu, yani artık geliştirilmiyor veya desteklenmiyor. HTML5 video desteği ve CSS3 animasyonları gibi diğer web teknolojileri, büyük ölçüde SWF’nin yerini almıştır. Flash artık desteklenmediği için muhtemelen artık hiçbir yerde kullanılmasalar da, bir SWF dosyası etkileşimli bir oyun veya etkileşimli olmayan bir reklam veya öğretici olabilir.

SWF kısaltması Küçük Web Formatı ama bazen a olarak da adlandırılır Shockwave Flash dosya.

SWF Dosyaları Nasıl Oynanır?

Hala SWF dosyalarını çevrimiçi bulabilir ve bu formatta birçok oyun indirebilirken, oyunu oynamanıza veya dosyayı görüntülemenize izin verecek bir program bulmak için zorlanacaksınız. Bulduğumuz tek kişi Adobe’nin kendisinden ve destek merkezlerinden edinilebilir. Adobe Flash projektör içerik hata ayıklayıcısını indirin ve Dosya > Açık SWF dosyasını seçmek için menü.

Adobe Flash Player 32 Aç kutu

Adobe, Flash desteğini sona erdirmeden önce, bu dosyaları doğrudan web tarayıcınızda ve SWF File Player gibi diğer programlarla oynatabiliyordunuz. Ancak şimdi, Flash Player’ın “normal” sürümü artık mevcut değildir ve üçüncü taraf programların açabilmeniz için bunu gerektirmesi gerekir. Bu formatı desteklemek için kullanılan diğer yazılımlardan bazıları SWF File Player, GOM Player ve tabii ki Adobe’nin Animate, Dreamweaver, Flash Builder ve After Effects gibi kendi ürünlerini içerir.

SWF Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bazı ücretsiz video dosyası dönüştürücüler, bir SWF dosyasını MP4, MOV, HTML5 ve AVI gibi video formatlarına kaydetmeyi desteklemek için kullanılır ve hatta bazıları MP3 ve diğer ses dosyası formatlarına dönüştürmenize bile izin verebilir. Ancak, SWF açıcılarda olduğu gibi, çoğu dönüştürücü aracının artık Flash’a erişimi yoktur, bu nedenle dosyayı dönüştüremezler. Bununla birlikte, Xilisoft SWF Converter’ı kullanırken şansınız olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Bir SWF dosyasını nasıl yaparsınız? Adobe, Flash desteğini sona erdirdiğinden, riski size ait olmak üzere bir SWF dosyası oluşturmak için üçüncü taraf bir uygulama kullanmanız gerekecektir.
  • Bir SWF dosyasını nasıl indirirsiniz? Bir web sitesi doğrudan indirmeye izin veriyorsa, dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilir ve üçüncü taraf bir uygulama kullanarak açabilir veya dönüştürebilirsiniz.