Skip to content

Synology RT2600ac Çift Bantlı Gigabit Wi-Fi Yönlendirici İncelemesi

14 de Mayıs de 2023

Synology RT2600ac Wi-Fi Yönlendirici

Ne Seviyoruz

 • Uzun mesafe
 • USB girişi
 • SD kart yuvası
 • Ebeveyn Denetimleri
 • İyi web arayüzü

Neyi Sevmiyoruz

 • Duvara montajı zor
 • Yavaş ağ depolama
 • Kablosuz köprü desteği yok

Synology RT2600AC, MU-MIMO, çift WAN bağlantısı ve otomatik bant yönlendirmeyi destekleyen çok sağlam bir AC2600 yönlendiricidir. Hatta Synology’nin MR2200AC uydu ünitesi ile ağ sistemlerinde çalışacak şekilde uyarlanmıştır.

4.5

Synology RT2600ac Çift Bantlı Gigabit Wi-Fi Yönlendirici

Synology RT2600ac Wi-Fi Yönlendirici

Bu makalede

Uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için Synology RT2600ac Wi-Fi Router’ı satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Synology RT2600AC, ağ depolama devi Synology tarafından piyasaya sürülen yalnızca ikinci kablosuz yönlendiricidir, ancak doğru yönde atılmış kesin bir adımdır. Synology’nin eski RT1900AC’sini hemen hemen her yönden geliştirir, ağ kablosuz sistemleriyle uyumludur ve oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Kısa bir süre önce performans, hız ve verim, kurulum kolaylığı, ekstra özellikler ve daha fazlasını test etmek için bir ev ağı ortamında bir Synology RT2600AC kurduk. Bu yönlendiricinin istenen fiyata değip değmeyeceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Synology RT2600ac Wi-Fi Yönlendirici

Tasarım: Hantal ayaklı basic siyah

Synology RT2600AC, kendisini kalabalıktan ayırmak için pek bir şey yapmayan siyah dikdörtgen bir estetikle doğrudan tasarım departmanında oynuyor. Bloklu tasarım, cihazın üst kısmındaki açılı havalandırma yuvalarıyla bir şekilde parçalanmıştır ve ayrıca önde ve ortada eksiksiz bir gösterge ışıkları takımı bulacaksınız. Bu, ikisi arkaya monte edilmiş ve diğer ikisi cihazın her iki yanında yer alan dört büyük antene sahip 4×4 çok kullanıcılı çok girişli çok çıkışlı (MU-MIMO) bir yönlendiricidir. Antenler döndürülebilir ve 90, 135 ve 180 derecelerde yerine oturtulabilir.

Bu yönlendiriciyi düz bir yüzeye yerleştirdiğinizde, cihazın arkasındaki yükseltilmiş ayak nedeniyle düz oturmaz. Yönlendiricinin ön tarafında, ağa bağlı depolama (NAS) olarak kullanılabilen bir SD kart bulacaksınız. Yönlendiricinin arkasında da aynı amaç için kullanılabilen bir USB bağlantı noktası bulunur. Arkada ayrıca güç düğmesini, bir WAN bağlantı noktasını ve beş LAN Ethernet bağlantı noktasını bulacaksınız. Cihazın bir tarafında WPS ve Wi-Fi düğmeleri bulunurken, diğer tarafında ikinci bir USB bağlantı noktası ve bir medya çıkarma düğmesi bulunur. Bu yönlendiriciyi düz bir yüzeye yerleştirdiğinizde, cihazın arkasındaki yükseltilmiş ayak nedeniyle düz oturmaz. Bu, yönlendiriciye biraz benzersiz bir görünüm verir ve ısı yönetimine yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda duvara montajı son derece zorlaştırır.

Kurulum Süreci: Hızlı ve kolay

Synology RT2600AC ile kurulum olabildiğince kolaydı. Yönlendiriciyi internete ve test PC’mize bağladık, yönlendiricide bir yönetici hesabı oluşturduk, bir ağ SSID’si oluşturduk ve cihazın yönlendirici mi yoksa erişim noktası olarak mı hareket etmesi gerektiğini seçmemiz istendi ve hepsi bu kadar. Synology RT2600AC, şaşırtıcı miktarda esneklik ve kontrol sağlayan harika bir web tabanlı gösterge panosuna sahiptir, ancak ağınızı kurmak için gerçekten derinine inmeniz gerekmez.

Synology RT2600ac Wi-Fi Yönlendirici

Bağlantı: MU-MIMO işlevselliği ve isteğe bağlı ağ sistemi ile AC2600

Synology RT2600AC, 2,4 GHz frekans üzerinden 800 Mbps ve 5 GHz frekans üzerinden 1,733 Mbps olmak üzere 2,53 Gbps teorik maksimum kablosuz bant genişliği sunan bir AC2600 MU-MIMO çift bantlı yönlendiricidir. Ayrıca çift WAN seçeneğiyle iki yüksek hızlı bağlantıyı birbirine bağlayabilir. Çift WAN ile bile bu hızları gerçek hayatta görmeniz pek olası değildir, ancak ne tür hızlar bekleyeceğinizi görmek için bir sonraki bölüme göz atabilirsiniz. Bu yönlendirici, farklı kablosuz standartları kullanarak, sonuç olarak herhangi bir yavaşlama yaşamadan birden çok aygıtın aynı anda bağlanmasına izin vermek için tasarlanmış bir teknoloji olan MU-MIMO’yu destekler. Ayrıca, ağınızdaki her bir kablosuz aygıtın işleyebileceği en hızlı ve en güvenilir bağlantıyı sürdürmesini sağlamak için otomatik bant yönlendirmeyi de destekler.

Synology RT2600AC, 2,53 Gb/sn teorik maksimum kablosuz bant genişliği sunan bir AC2600 MU-MIMO çift bantlı yönlendiricidir. Synology RT2600AC, Ethernet bağlantı noktaları açısından biraz eksiktir, ancak yükleme, orta sınıf bir yönlendirici için oldukça standarttır. Bir modeme bağlanmak için tek bir WAN bağlantı noktasına ve ardından cihazlarınız için yalnızca dört Ethernet bağlantı noktasına sahiptir. Bunlardan birini ek bir WAN bağlantı noktası olarak kullanmayı seçerseniz, kapasitenizi artırmak için kesinlikle bir anahtar aramanız gerekecektir. Medya akışı yapmak veya dosyaları yedeklemek için ağınıza bir miktar depolama bağlamak istiyorsanız, bu yönlendirici bir SD kart yuvası, bir USB 2.0 bağlantı noktası ve bir USB 3.0 bağlantı noktası içerir. NAS’ı biraz yavaş bulduk ama yeterince iyi çalışıyor.

Synology RT2600ac Wi-Fi Yönlendirici

Ağ Performansı: Hızlı Wi-Fi, ancak Ethernet biraz yavaş

Hem kablolu Ethernet bağlantısı hem de çift bantlı Wi-Fi üzerinde kapsamlı testler gerçekleştirerek bir Mediacom gigabit internet bağlantısında ağ çıkış performansını test ettik. Kablolu bir Ethernet bağlantısı aracılığıyla Synology RT2600AC’ye bağlandığında, maksimum 470 Mbps indirme hızına ulaşabildik. Bu gigabit internet bağlantısı, aynı test seti sırasında başka bir yönlendirici kullanarak 900 Mbps’nin üzerindeki hızları çentikledi, bu nedenle Synology ünitesi burada arzulanan bir şey bıraktı. Daha sonra, kablosuz cihazımızla yönlendiriciden yaklaşık üç fit uzakta Wi-Fi ağına bağlandık. Ookla hız testi uygulamasını kullanarak ortalama 394 Mbps düşüş ve 59 Mbps artış elde ettik. Bu, 4K videoyu ve hemen hemen her şeyi yayınlamak için yeterince hızlı, ancak bu internet bağlantısını ve bu test makinesini kullanarak test ettiğimiz yönlendiriciler için neredeyse yolun ortasındaydı.

Kurulumu kolay, ancak kaputun altında pek çok gizli potansiyel gizleyen bir şey istiyorsanız, bu yönlendirici bir göz atmaya değer. Bir sonraki testimizi yönlendirici ile mobil cihazımız arasında kapalı bir kapı ile yönlendiriciden yaklaşık 15 fit uzakta gerçekleştirdik. Bu mesafede, ortalama 357 Mbps indirme hızı ve yaklaşık 62 Mbps yükleme hızı ölçtük. Bir sonraki testimiz, yönlendirici ile test cihazımız arasında iki duvar ve çeşitli mobilyalar ve diğer öğelerle yönlendiriciden 30 fit uzakta gerçekleştirildi. Bu aralıkta, ölçülen hızlar ortalama 259 Mbps’ye düştü ve yükleme hızları 27 Mbps’ye düştü. Synology RT2600AC, test ettiğimiz en hızlı yönlendirici değil, ancak 1.800 metrekarelik alanımızda video akışı yapmak, oyun oynamak ve internette diğer görevleri gerçekleştirmek için yeterince iyi hız ve aralık sergiledi. Synology RT2600AC tek başına kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, Synology’nin daha yeni MR2200AC uydu yönlendiricileri ile tamamen uyumlu olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu, bir örgü ağ oluşturmak ve sahip olabileceğiniz Wi-Fi ölü bölgelerini ortadan kaldırmak için ağınıza bir veya daha fazla MR2200AC birimi ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Synology RT2600ac Wi-Fi Yönlendirici

Yazılım: Windows benzeri web konsolu

Synology RT2600AC, Windows benzeri bir web konsolu kullanır ve bu, rakiplerinin çoğuna göre büyük bir gelişmedir. Ebeveyn denetimleri, misafir ağı ve temel kablosuz ayarlar gibi bazı ayarları bir telefon uygulaması aracılığıyla da değiştirebilirsiniz, ancak gelişmiş denetimlerin çoğu web konsolunun arkasında kilitlidir. Web konsolu, ağ merkezi, kontrol paneli, paket merkezi ve yardım merkezi için kutucuklar dahil olmak üzere kutucuk tabanlıdır. Ağ merkezi kutucuğu, geçerli indirme ve yükleme hızlarını bir bakışta kontrol etmenize, bağlı cihazların listesine göz atmanıza, trafik ve ebeveyn denetimlerini ayarlamanıza, kablosuz ayarlarınızı ve güvenlik duvarınızı yapılandırmanıza ve daha pek çok şeye olanak tanır. Kontrol paneli, ağa bağlı depolama ve ağ yazıcıları kurma gibi seçenekleri derinlemesine araştırır ve paket merkezi, ek paketler indirmenize olanak tanır.

Synology RT2600AC, Windows benzeri bir web konsolu kullanır ve bu, rakiplerinin çoğuna göre büyük bir gelişmedir. Alabileceğiniz paketlerden bazıları, bulut dosya paylaşım yardımcı programlarını, VPN yardımcı programlarını ve Synology yönlendiricinizin işlevselliğini genişletebilecek ve artırabilecek diğer şeyleri içerir.

Fiyat: Aldığınız şey için biraz pahalı

240 $’lık bir MSRP ile ve tipik olarak yaklaşık 200 $’a mevcut olan Synology RT2600AC, yönlendiricinin temel teknolojisi, işlevselliği ve performansı için biraz pahalıdır. Daha hızlı yönlendiricileri yaklaşık aynı fiyata veya daha düşük fiyata bulabilirsiniz, bu da RT2600AC’yi MSRP’sinde biraz zor bir satış haline getirir. Synology RT2600AC, harika web portalı ve paket yöneticisi ve onu bir ağ sisteminde isteğe bağlı MR2002AC birimleriyle kullanma yeteneği gibi, bu fiyat aralığındaki diğer yönlendiricilerde olmayan bazı özelliklere sahiptir.

Synology RT2600AC ve Netgear Nighthawk R7000P karşılaştırması

Netgear Nighthawk R7000, 220 $’lık daha düşük bir MSRP ve 165 $’a yakın bir piyasa fiyatı ile Synology RT2600AC’ye yakın bir rakip. Aynı zamanda çift bantlı bir MU-MIMO yönlendiricisidir, ancak RT2600AC’nin teorik maksimum 2,53 GB/sn’lik teorik maksimum hızına karşı 2,3 Gbps’lik teorik maksimum hız ile teknik özelliklerine göre biraz daha yavaştır. Bununla birlikte, Netgear Nighthawk, daha yüksek kablolu hızlar, daha yüksek kablosuz hızlar ve daha iyi kapsama alanı ile kurum içi testimiz sırasında aslında daha iyi test etti. Netgear Nighthawk’ın daha az anteni var ve ayrıca bir SD kart yuvası da yok. Ayrıca Synology’nin web portalını Netgear’ın çözümünden çok daha fazla seviyoruz. Bu tam olarak anlaşmayı bozmaz, ancak Synology web portalının kullanımı çok kolaydır ve paket yöneticisi özelliği, yönlendiricilerle çok fazla deneyiminiz olmasa bile VPN entegrasyonu gibi yararlı işlevler eklemenize olanak tanır.


Nihai Karar

Doğru fiyata alabilirseniz, bu çok sağlam bir yönlendiricidir.Synology RT2600AC, yalnızca birkaç küçük sorundan muzdarip iyi bir orta sınıf yönlendiricidir. Muhtemelen bir ağ anahtarına ihtiyacınız olacak ve hız testlerimizde biraz düşük performans gösterdi, ancak yine de makul rakamlar yayınladı. Onu bir ağ sisteminde kullanabiliyor olmanız da hoş bir dokunuş, Synology’nin cihazın işlevselliğini genişletmek için düzenli üretici yazılımı güncellemeleri ve yeni paketlerle yönlendiriciyi geliştirmeye devam etmesi gerçeği gibi. Kurulumu kolay, ancak kaputun altında pek çok gizli potansiyel gizleyen bir şey istiyorsanız, bu yönlendirici bir göz atmaya değer.

Özellikler

 • Ürün adı

  RT2600ac Çift Bantlı Gigabit Wi-Fi Yönlendirici

 • Ürün markası

  Sinoloji

 • UPC

  RT2600ac

 • Fiyat

  199,99 $

 • Ağırlık

  1,54 pound

 • Ürün Boyutları

  11x6x3 inç

 • Garanti

  İki yıl

 • Uyumluluk

  IEEE 802.11ac

 • güvenlik duvarı

  Evet

 • IPv6 Uyumlu

  Evet

 • MU-MIMO

  Evet

 • Anten Sayısı

  4×4 MIMO Çok yönlü yüksek kazançlı dipol (2,4 GHz / 5 GHz)

 • Bant Sayısı

  Eşzamanlı çift bant

 • Kablolu Bağlantı Noktası Sayısı

  4

 • yonga seti

  1,7 GHz Qualcomm IPQ8065

 • Menzil

  2.000 metrekare

 • Ebeveyn Denetimleri

  Evet