Skip to content
5G

T-Mobile ve Sprint Birleşmesi: Ne İfade Ediyor?

19 de Nisan de 2021

Nisan 2018’den bu yana, dört büyük kablosuz operatörden ikisi olan T-Mobile ve Sprint, iki şirketi tek şirkette birleştirmek için bir birleşme için onay arıyor. 1 Nisan 2020’de, birleşme tamamlandı ve şu anda Verizon’dan sonra en büyük ikinci taşıyıcı olan Yeni T-Mobile’ı oluşturdu.

T-Mobile / Sprint Birleşme Zaman Çizelgesi

T-Mobile, ilk olarak Nisan 2018’de birleşme olduğunu kamuoyuna duyurdu, Temmuz 2019’da Adalet Bakanlığı tarafından onaylandı, Şubat 2020’de bir federal mahkeme birleşme lehine karar verdi ve 1 Nisan 2020’de kesinleşti. şu anda her iki marka ayrı ayrı var olmaya devam edecek. Sprint müşterilerinin farklı bir şey yapmasına gerek yoktur, herhangi bir plan değişikliği yapılmamıştır ve mağazaları ve ağları hala ayrıdır. Ama sonunda, Sprint’ten her şey T-Mobile’a taşınacak.

T-Mobile ve Sprint
Anlaşmanın yeni işler yarattığı, fiyatları düşürdüğü ve daha iyi genel kapsama alanı sağladığı söylense de, müşteriler ve çalışanlar için gerçekte nasıl sonuçlanacağı konusunda hala çok fazla spekülasyon var. Birleşme fiyatları yükseltir mi yoksa düşürür mü? Birleştirme ile daha fazla iş yaratılacak mı, yoksa tek bir şirkette birleşmek bazı çalışanları kapıdan atmaya mı zorluyor?

Ana Hedef: 5G Uygulaması

Bu şeyler, herhangi iki şirketin birleşmesi söz konusu olduğunda kesinlikle tartılması gereken önemli bir faktör olsa da, bu öncelikle 5G uygulamasını hızlandırmaya odaklanmıştır. Hem T-Mobile hem de Sprint, 5G için benzer bir çıkış tarihi için yolundaydı, ancak bir şirkette birleşmek, 5G’nin daha da hızlı veya daha yavaş geleceği anlamına mı geliyor?

Fiyatlar Değişecek mi?

T-Mobile, birleşmenin mevcut müşterilerin şu anda yaptıklarından daha az ödeyebileceği anlamına geldiğini söylüyor:

Yeni T-Mobile, şimdi ve gelecekte 5G’ye ücretsiz erişim ve en iyi fiyat planlarını düşük fiyatlarla sunacak, böylece tüm müşteriler süper şarjlı bir Un-Carrier ağının avantajlarından büyük bir değerden yararlanabilecek. Ve Yeni T-Mobile, ön ödemeli ve Lifeline müşterileri de dahil olmak üzere 5G’ye erişimi içeren üç yıl boyunca aynı veya daha iyi fiyat planları sunmayı taahhüt etti.

Birleştiren Kahramanlar Girişimi

T-Mobile ayrıca, birleşmenin Connecting Heroes Initiative aracılığıyla ücretsiz 5G erişimine izin vereceğini söylüyor:

… TÜM kamu ve kar amacı gütmeyen eyalet ve yerel itfaiye, polis ve EMS kurumlarındaki TÜM ilk müdahale ekiplerine ÜCRETSİZ sınırsız konuşma, metin ve akıllı telefon verileri …

T-Mobile Connect

T-Mobile Connect, Sprint ve T-Mobile birleşmesi sırasında yapılan bir değişikliktir. Ayda 15 ABD doları, sınırsız konuşma ve metinle birlikte gelir ve 2 GB veri içerir. Ayda 25 ABD doları karşılığında 5 GB yüksek hızlı veri alabilirsiniz.

Mobil Pazar Üzerindeki Etkileri

T-Mobile fiyatları daha da düşürürse, diğer iki büyük operatör olan AT&T ve Verizon’un da daha düşük bir fiyata hizmet sunmaya başlaması muhtemeldir. T-Mobile fiyatları düşürürken müşterilerini elinde tutmak istiyorlarsa, aynısını yapabilirler.

Başka Ne Olacak?

Herhangi bir şirket birleşmesinde olduğu gibi, T-Mobile ve Sprint birleşmesi, her iki şirketin de ayrı varlıklarken daha önce sahip olduklarından daha fazla kaynağa sahip olduğu anlamına gelir. Bunun yeni cihazlar ve kapsama anlamında hızlı bir büyümeye dönüşmesini bekleyebiliriz, ancak bu hemen gerçekleşmeyebilir. T-Mobile, 2026 yılına kadar yeni şirketin şunları yapacağını söylüyor:

… ABD nüfusunun% 99’una 5G ve ABD nüfusunun% 90’ına 100 Mbps’yi aşan ortalama 5G hızları sağlar.

Ancak, bir müşterinin bakış açısından, muhtemelen pek bir şey değişmeyecek. Bazı önemli perde arkası faktörleri ortadan kaldırıldıktan sonra, Sprint kullanıcıları T-Mobile baz istasyonlarını kullanabilecek ve T-Mobile kullanıcıları Sprint kulelerine ulaşabilecek. Bu, mevcut müşteriler için daha fazla kapsam ve muhtemelen fiyatta çok az değişiklik veya hiç değişiklik olmaması (en azından daha yüksek fiyatlar değil) anlamına gelir.

İşlerin Genişletilmesi

Şirketler ayrıca birleşme ile Amerika’da binlerce yeni iş yaratmayı planladıklarını da söylediler. Bu yeni çalışanların bir kısmı veya çoğu, muhtemelen altyapılarını genişletmeyi planladıkları kırsal alanlarda işe alınacaktır. Ne yazık ki Mart 2021 itibariyle durum tam tersi oldu. Light Reading’e göre, birleşmeden bu yana birkaç bin iş ortadan kalktı.

Kapsama ve Hücre Kulesi Numaraları Üzerindeki Etkiler

Bununla birlikte, 110.000 kuleli mevcut birleşik hücre kulesi sayısı 85.000’e düşürülecek. Bu, 10.000 yeni kule inşa etmeyi ve 35.000 kuleyi kesmeyi içerir. Şirket aynı zamanda küçük baz istasyonu sayısını 10.000’den 50.000’e çıkarmayı planlıyor. Bu değişiklik sırasında, mevcut Sprint ve T-Mobile müşterilerinin kapsamını nasıl etkileyeceği belli değil çünkü hizmet dışı bırakılan kulelerin tümü olmasa da çoğu Sprint’in sahip olduğu kuleler olacak.

Çanak Değişiklikleri

Sprint ve T-Mobile birleşmesinden çıkan bir başka değişiklik, Dish’i ABD’deki dördüncü büyük taşıyıcı olarak konumlandırmayı ve esasen Sprint’in yerini almayı içeriyor. Adalet Bakanlığı’na göre:

Önerilen anlaşmanın şartları uyarınca, T-Mobile ve Sprint, Boost Mobile, Virgin Mobile ve ön ödemeli Sprint dahil olmak üzere Sprint’in ön ödemeli işini Dish Network Corp.’a devretmelidir.Ayrıca, T-Mobile ve Sprint, Dish’e en az 20.000 hücre siteleri ve yüzlerce perakende konumu. Dish kendi 5G ağını kurarken, T-Mobile ayrıca Dish’e yedi yıllık bir süre boyunca T-Mobile ağına sağlam erişim sağlamalıdır.

Dish, 2023 yılına kadar ABD nüfusunun yüzde 70’ine en az 35 Mbps indirme hızlarında sunulacak bir 5G ağı kurmayı taahhüt ediyor. Aslında, bunu yapmazlarsa, hükümete 2,2 milyar dolarlık bir ceza ödemeleri gerekir.

5G Yarışı

Ülke çapındaki kablosuz taşıyıcıların dördü de 5G’yi olabildiğince çabuk çıkarmak için yarışıyor, bazıları yeni ağı 2019’da en azından ABD’deki büyük şehirler için piyasaya sürmüş durumda. Bununla birlikte, hepsi hala ülke çapında gerçek bir kapsam sağlama sürecindedir. Yeni T-Mobile, Sprint’ten devralınan kaynakları ile ilk bakışta 5G için bir galibiyet gibi görünebilir. Belki altı aydan bir yıla kadar birleştirilmiş ve gerçekten ülke çapında 5G kapsamına, ayrı şirketler olarak yapabileceklerinden daha hızlı olacaklar. Ancak, durum bu olmayabilir. Bu ölçekte bir birleşme, yönetim ve çalışanlar söz konusu olduğunda büyük olasılıkla çok sayıda yeniden yapılanmayı içerdiğinden, iki şirketin hücre kulelerinin muhtemelen tam olarak sorunsuz bir geçiş için kurulmadığı gerçeğinden bahsetmeye gerek yok – ve mevcut kulelerin çoğu kapatma — 5G beklemeye alınabilirken diğer şeyler öncelikli olabilir.

Daha da Yakında 5G?

Bununla birlikte, 5G’nin T-Mobile ve Sprint için ortaya çıkardıkları kadar önemli olduğu söyleniyorsa, müşterilerinin 5G’yi Verizon veya AT & T’lerden bile daha hızlı görebilmesi çok olasıdır. T-Mobile’ın, Sprint ile iki şirketin 2024 yılına kadar kırsal Amerika’nın yaklaşık yüzde 96’sını kapsayabileceğini iddia ettiği Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda 2019’un başlarında yapılan bu dosyaya bir bakın. Daha fazla para, çalışan ve diğer kaynaklar ve bir yenileme ile yeni T-Mobile şirketinin şu anda 5G’ye giden hızlı şeritte olduğunu ve diğer iki büyük kablosuz taşıyıcıyı yeneceğini düşünmek gerçekçi değil.