Skip to content

T-Mobile Veri İhlali İddialarını Araştırıyor

20 de Mart de 2023

T-Mobile, Sosyal Güvenlik numaralarını, telefon numaralarını, isimleri ve hatta fiziksel adresleri içeren büyük bir veri ihlali iddialarını araştırıyor. İddialar başlangıçta T-Mobile’ın “yeraltı forumu” dediği yerde yayınlandı. Belirli forum gönderisinde T-Mobile’ın adı geçmese de, verilerin satıcısı bunun şirket sunucularından geldiğini söyledi.

Bilgisayar korsanı, 100 milyondan fazla kişinin verilerini ele geçirdiğini ve hatta akıllı telefonların IMEI numaralarına sahip olduğunu iddia ediyor. Satıcı, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 275.000 $ olan 30 milyon Sosyal Güvenlik numarası ve sürücü ehliyeti içeren bir veri paketi için 6 bitcoin istiyor. Bilgisayar korsanına göre verilerin geri kalanı özel olarak satılacak. T-Mobile, bilgisayar korsanının iddialarının gerçekliğini ve 100 milyon kişinin verilerini gerçekten çalıp çalmadıklarını araştırmaya devam ederken, çalınan verilerin bir kısmı doğrulandı. T-Mobile, son yıllarda çok sayıda veri ihlaliyle uğraşmak zorunda kaldı. 2019 yılında şirket, kişisel bilgilerin bir siber saldırıda çalındığını doğruladı, ancak bu verilere hiçbir finansal veri veya Sosyal Güvenlik numarası dahil edilmedi.

Adam stresli

2020’nin sonlarında başka bir güvenlik olayı yaşandı, ancak yine hiçbir kişisel bilgi çalınmadı. Forum gönderisi gerçekten doğruysa, bu ihlal çok daha ciddidir ve kalıcı hasara neden olabilir. T-Mobile, 2. Çeyrek mali sonuçlarının basın açıklamasında, ağında toplam 104,8 milyon müşterisi olduğunu duyurdu.