Skip to content

T9 Tahminli Metin nedir?

6 de Mayıs de 2021

T9 kısaltması, 9’daki metin anahtarlar. T9 “tahminli mesajlaşma”, kullanıcıların daha hızlı ve kolay bir şekilde metin yazmasını sağlamak için öncelikle akıllı olmayan telefonlarda (telefona benzer dokuz tuşlu klavyeye sahip olanlar) kullanılan bir araçtır.

powerofforever / Getty Images

Mesaj Yazmak İçin Dokuz Anahtar Yeterli mi?

Şimdi tam klavyeli bir akıllı telefonunuz varsa, eski kapaklı telefonunuzda SMS mesajı göndermeye çalıştığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Küçük bir cihazda mesaj oluşturmayı mümkün kılan, metin mesajlarını ve e-postayı daha önce hiç etkili olmayan bir şekilde mobil cihazlara getiren T9’du. Doğru – çoğu cep telefonu kullanıcısının artık akıllı telefonu var (Bir Pew Research araştırması, 2019 itibarıyla ABD’li yetişkinlerin yüzde 81’inin, akıllı telefon olmayan bir cep telefonuna sahip olanların sadece yüzde 15’inin bir akıllı telefona sahip olduğunu bildiriyor). Ancak akıllı telefonlardaki klavyenin küçük boyutu, mesaj oluşturmayı yine de zorlaştırabilir, bu nedenle tahmini metin (yalnızca T9 tahmini metin değil) hala önemlidir. Dokuz tuşlu klavyeli cep telefonuna sahip olan herkes T9’u kritik bir araç bulacaktır. Ancak bazı akıllı telefon kullanıcıları bile, bir cihaza T9 klavye ekleyen çeşitli Android veya iPhone uygulamaları aracılığıyla bundan yararlanmayı tercih ediyor. Bu kullanıcılar, daha büyük, dokuz basamaklı ızgarayı takdir ediyor ve genellikle önceki telefonlarda T9 klavyeyle bir rahatlık düzeyi geliştirdiler, böylece onu kullanırken mesajlaşmanın daha hızlı olduğunu gördüler. Ancak, T9 tahmini metin fikrine öncülük ederken, bu sadece T9 klavyeler için değildir. Tam klavyeli akıllı telefonlar, T9’a özgü olmasa bile genellikle bir tür tahmini metin kullanır.

T9 Dokuz Tuşlu Klavye Cep Telefonlarında Nasıl Çalışır?

T9, istediğiniz harflere ulaşana kadar olası tüm harfleri döndürmek için bir tuşa birden çok kez dokunmak yerine, bir harfe tek bir tuşa basarak tüm kelimeleri girmenize olanak tanır. Örneğin, T9 olmadan çoklu dokunma yöntemini kullandığınızda, “s” harfini almak için “7” tuşuna dört kez basmanız gerekir. “İyi” kelimesini yazma gereğini düşünün: “g” yi elde etmek için “4” ile başlayacaksınız, peki ya iki “o” ya? “O” almak için, “6” yı bantlamanız gerekir. ikinci “o” için üç kez, ardından üç kez daha. T9 etkinleştirildiğinde, her sayıya harf başına yalnızca bir kez dokunmanız gerekir: “4663”. Bunun nedeni, T9’un kullanıcı deneyimlerine ve yaygın olarak depolamaya dayalı “öğrenmesidir”. tahmin sözlüğünde kelimeler kullandı.

T9’un Tahmin Teknolojisi

T9, orijinal olarak Martin King ve şu anda Nuance Communications’ın bir parçası olan Tegic Communications’daki diğer mucitler tarafından geliştirilen patentli bir teknolojidir. T9, kullanıcı tarafından girilen kelimelere göre daha akıllı olmak için tasarlanmıştır. Belirli sayılar girildiğinde, T9 kelimeleri hızlı erişimli sözlüğünde arar. Sayısal bir dizi çeşitli kelimeler verebildiğinde, T9 kullanıcı tarafından en yaygın olarak girilen kelimeyi görüntüler. T9 sözlüğünde olmayan yeni bir kelime yazılırsa, yazılım bunu tahmin veri tabanına ekler, böylece bir dahaki sefere görüntülenecektir. T9, kullanıcı deneyimlerine göre öğrenebilirken, istediğiniz kelimeyi her zaman doğru tahmin etmez. Örneğin, “4663” aynı zamanda “başlık”, “ev” ve “gitti” anlamına da gelebilir. Aynı sayısal sıra ile birden fazla kelime oluşturulabildiğinde, bunlar textonyms. T9’un bazı sürümlerinde akıllı noktalama vardır. Bu, kullanıcının “1” tuşunu kullanarak kelime noktalama işareti (yani “yapmadı” daki kesme işareti) ve cümle noktalama işareti (yani bir cümlenin sonunda nokta) eklemesine izin verir. T9 ayrıca bir sonraki kelimeyi tahmin etmek için sıklıkla kullandığınız kelime çiftlerini de öğrenebilir. Örneğin, T9 sık sık “eve git” seçeneğini kullanırsanız “git” ten sonra “ev” yazacağınızı tahmin edebilir.

Akıllı Telefonlarda T9 ve Tahmini Metin

Akıllı telefonlar, genellikle T9 klavyeler yerine tam klavyelerde kullanılmasına rağmen tahmini metin kullanmaya devam ediyor. Akıllı telefonlarda otomatik düzeltme olarak da adlandırılan tahmini metin, birçok komik hatanın kaynağıdır ve daha korkunç hatalarından bazılarına adanmış yüzlerce gönderi ve web sitesi oluşturmuştur. T9 klavyenin (algılanan) daha basit günlerine geri dönmek isteyen akıllı telefon sahipleri, birkaç uygulamadan birini yükleyebilir. Android’de, Mükemmel Klavye veya Klavye’yi düşünün. İOS cihazlarda, Type 9’u deneyin. Belki de T9 mesajlaşma ve e-postalar, vinil pikapların geri dönüşüne benzer şekilde moda haline gelecektir: birçok kullanıcı hala kullanım kolaylığını, basitliğini ve hızını savunmaktadır.