Skip to content

Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 de Nisan de 2021

Tabletler, boyut ve işlevsellik açısından dizüstü bilgisayarlar ile akıllı telefonlar arasındaki boşluğu doldurur. Tabletler e-posta, web’de gezinme ve seyahat için harikadır. Birçok kişi tabletleri de taşınabilir bir oyun platformu olarak kullanır. Bu cihazlar, yüksek performans gerekmediğinde birçok dizüstü bilgisayar görevinin yerini alır. Bu kılavuz, bir tablet satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken temel özelliklere ve özelliklere bakar.

Scott Olson / Getty Images

Ebat ve ağırlık

Tabletler mobil olacak şekilde tasarlanmıştır. Buna göre, herhangi bir potansiyel satın alma işleminin boyutunu ve ağırlığını göz önünde bulundurmalısınız. Bazı durumlarda, tableti uzun süre tutuyor olacaksınız, bu nedenle aygıtın çok ağır veya hantal olmasını istemezsiniz. Daha hafif, daha iyi. Yine de, tabletin düşmesi durumunda dayanıklılıktan ödün vermemelidir. Boyutlar, cihazın elinize nasıl oturacağını belirlediği için boyutlar da önemli ölçülerdir. Örneğin, çok ağır, geniş bir tabletin portre modunda tutulması zor olabilir.

Görüntüle

Ekran aynı zamanda bir tablet PC’deki ana arayüz olduğu için satın alma kararınızda önemli bir rol oynar. Dikkate alınacak faktörler arasında boyut, çözünürlük, görüş açısı, parlaklık ve kaplama bulunur. Boyut, tabletin ne kadar büyük olduğunu belirler. Bununla birlikte, çözünürlüğe bağlandığında, cihazdaki metni okumanın ne kadar kolay veya zor olduğunu belirler. Cihazda Full HD (1080p) medya izliyorsanız çözünürlük önemlidir. Dikey yönde minimum 720 satır (720p) gereklidir. Cihaz birden fazla kişi tarafından veya garip açılardan görüldüğünde görüntüleme açıları önemlidir. Parlaklık, tablet sık sık dışarıda olacaksa dikkate alınması gereken bir şeydir. Ekran ne kadar parlaksa, çok fazla parlama olduğunda görmek o kadar kolay olur. Kaplamalar dayanıklı olmalı, böylece çizik göstermeyecek ve temizlenmesi kolay olacaktır.

Yazılım

Tablet pazarında, akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar pazarından daha fazla işletim sistemi (OS) vardır. İOS ve Android’e ek olarak Amazon Fire OS ve Microsoft Windows var. Her işletim sisteminin avantajları ve dezavantajları vardır. Anahtar, ihtiyaçlarınıza en uygun işletim sistemini belirlemek için nasıl kullanılacağına bakmaktır.

  • Geleneksel bir PC gibi olmasını istiyorsanız, Windows en iyisi olabilir. Yine de bunun sorunları olabilir.
  • Medya izleme ve oyun oynama, muhtemelen en iyi iOS tarafından sunulur, ancak iPad’ler daha pahalı olma eğilimindedir.
  • Daha iyi çoklu görev özelliğine sahip daha açık bir platform istiyorsanız, Android en iyi seçim olabilir.

İşletim sisteminin ötesinde, her platform için mevcut uygulama türlerini ve sayısını da göz önünde bulundurmalısınız.

Bağlantı ve Ağ İletişimi

Tabletler mobil cihazlar olduğundan, internete bağlanma yetenekleri kritiktir. Tabletlerde iki tür bağlantı vardır: Wi-Fi ve hücresel veya kablosuz. Wi-Fi, yerel Wi-Fi ağlarına erişim için olduğu için basittir. Burada önemli olan tabletin hangi Wi-Fi biçimlerini desteklediğidir. Herhangi bir tablet 802.11n’yi desteklemelidir. En iyi seçenek, hem 2,4 GHz hem de 5 GHz radyo bantlarını desteklemektir. Hücresel, biraz daha karmaşıktır. Taşıyıcıları, kapsamı, sözleşme ücretlerini ve 3G, 4G veya 5G ağları ile uyumlu olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bluetooth, tabletler arasında eşler arası yerel bağlantılar veya klavye gibi çevre birimleri için kullanılabilir.

Pil ömrü

Gün içinde tablet taşıyorsanız pil ömrü önemli bir ayrıntıdır. Farklı uygulamalar farklı güç yükleri çekebildiğinden, bu spesifikasyona tabletler için karar vermek zordur. Pil ömrünü ölçmek için iki standart yöntem vardır. Birincisi tutarlı web taraması, diğeri ise video izlemeye dayalıdır. Video izlemek daha fazla güç çekme eğilimindedir. Çok görevli bir şekilde çoklu görev yapıyorsanız veya oyun oynuyorsanız, pil ömrünün belirtilenden daha kısa olmasını bekleyin. İyi çalışma süresi, en az sekiz saatlik web taraması veya video oynatma olmalıdır.

İşlemciler

Tabletlerde kullanılan işlemciler değişiklik gösterebilir. Çoğu tabletteki işlemcilerin nasıl tasarlandığı ve lisanslandığı ile ilgilidir. Çoğu şirket yalnızca saat hızını ve çekirdek sayısını listeler. Çip mimarisinin tablet PC’nin performansı, pil ömrü ve boyutu üzerinde etkileri olabileceğinden, genellikle bundan daha fazlasını bilmeniz gerekir.

Depolama alanı

Bir tablette bir dizüstü bilgisayardaki kadar fazla veri taşımasanız da, tabletteki alan miktarı dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir. Düşük güç tüketimi, küçük boyutu ve dayanıklılığı nedeniyle tüm tabletler katı hal depolama kullanır. Olumsuz tarafı, sınırlı depolama alanıdır. Çoğu tablet, bir dizüstü bilgisayarla karşılaştırıldığında küçük olan 8 GB ile 64 GB arasında bir alana sahiptir. Yalnızca web’e göz atar, video akışı gerçekleştirir ve kitap okursanız, depolama alanı çok kritik değildir. Öte yandan, yüksek çözünürlüklü filmler veya çok sayıda oyun depoluyorsanız, daha yüksek kapasiteli bir model almayı düşünün. Bu şekilde, cihazlarınız arasında veri karıştırmanıza gerek kalmaz. Flash bellek yuvalarına sahip tabletlerin depolama alanları genişletilebilir. Tablet depolama, bulut depolama ile de desteklenebilir, ancak buna yalnızca tablet internete bağlıyken erişilebilir.