Skip to content

Tablet Ekranları Rehberi

14 de Nisan de 2021

Bu makalede

Tablet üreticileri, ekranlarının boyutu ve teknik özellikleriyle övünmeyi severler, ancak bir tablet için iyi bir ekran çözünürlüğü nedir? Yeni bir tablet satın almadan önce ekranlar hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Bu makaledeki bilgiler genel olarak bir dizi cihaz için geçerlidir. Satın almadan önce her bir ürünün teknik özelliklerini kontrol edin.

Tablet Ekran Boyutları

Ekran boyutları, bir tabletin genel boyutunu belirler. Bir tabletin reklamı yapılan boyutu, ekranın köşegen ölçüsüdür, bu nedenle iki 10 inç tablet biraz farklı boyutlara sahip olabilir. Bazı ekranlar 5 inç kadar küçükken, bazı tablet tabanlı hepsi bir arada sistemlerde 20 inç ve daha büyük ekranlar bulunur. Daha büyük tabletler daha az taşınabilirdir ve tipik olarak daha uzun pil ömrü ve okunması daha kolay ekranlar sunar. Daha küçük tabletler daha iyi taşınabilirlik sunar ve okurken, oyun oynarken ve film izlerken kullanımı daha zor olabilir.

Bitkilerle çevrili tablet kullanan uzaktan çalışan

Brooke Lark / Unsplash

En-boy oranları

Ekranın en boy oranı, dikkate alınması gereken başka bir konudur. Çoğu tablet, erken geniş ekran bilgisayar ekranlarında yaygın olan 16:10 en boy oranını kullanır. Bu, onları özellikle video izlemek için manzara modunda faydalı kılar. Olumsuz tarafı, geniş ekran, genellikle e-kitap okumak için kullanılan portre modunda kullanıldığında tabletleri çok ağır hale getirebilir. Kullanılan diğer en boy oranı, dikey modda kullanımı daha kolay olan dengeli bir tablet için yatay modda geniş ekranı feda eden geleneksel 4: 3’tür. Bu tür görüntüler film izlemek için ideal değildir ancak okumak için mükemmeldir.

Ekran Çözünürlükleri

Ekran çözünürlüğü, belirli bir zamanda ekrandaki ayrıntı miktarını ifade eder. Videoları izlemek, fotoğrafları görüntülemek ve web’de gezinmek için daha yüksek çözünürlükler daha iyidir. Ekran çözünürlüğü, ekranda yatay ve dikey olarak ölçülen piksel sayısı olarak ifade edilir. Belirli ekran çözünürlükleri farklı standartlar altında sınıflandırılır:

Standart Piksellerde Çözünürlük
WVGA 800×600
WSVGA 1024×600
XGA 1024×768
WXGA 1280×800 veya 1366×768
WXGA + 1440×900
WSXGA + 1600×900
WUXGA 1920×1080 veya 1920×1200
QXGA 2048×1536
WQHD 2560×1440 veya 2560×1600
UHD (4K) 3180×2160

Yüksek çözünürlüklü videolar 720p veya 1080p formatında gelir (dikey piksel sayısına göre). 1080p olan videolar birçok tablette tam olarak görüntülenmez. Ancak, bazıları HDMI kabloları ve adaptörleri kullanarak bir HDTV’ye video çıkışı sağlayabilir. Ayrıca, daha düşük bir çözünürlükte görüntülenmek üzere 1080p’lik bir kaynağı küçültebilirler. 4K veya UltraHD video popülerliğini artırsa da çoğu tablet tarafından desteklenmemektedir. Tabletlerin bu tür bir videoyu desteklemek için yoğun ekranlara ihtiyacı vardır. Daha yüksek çözünürlüklü ekranlar genellikle daha fazla güç gerektirir ve bu da tabletin genel çalışma süresini azaltır. Dahası, 7 inçlik veya 10 inçlik bir ekranda 1080p’yi 4K’dan ayırt etmek neredeyse imkansızdır.

Piksel Yoğunluğu (ÜFE)

Piksel yoğunluğu, ekrandaki inç başına piksel (PPI) sayısını ifade eder. ÜFE ne kadar yüksek olursa, ekrandaki görüntü oluşturma o kadar düzgün olur. 7 inçlik bir tablet ile 10 inçlik bir tabletin aynı çözünürlüğe sahip olduğunu varsayalım. Bu durumda, daha küçük ekran daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip olacaktır, bu da daha net görüntüler anlamına gelir. Daha yeni tablet ekranlarının 200 ile 300 ÜFE arasında olduğu ilan edilir. Tipik izleme mesafelerinde, bu genellikle basılı bir kitap kadar ayrıntılı olarak kabul edilir. Bu seviyenin ötesinde, farkı anlayamayacaksınız.

Bakış açıları

Üreticiler genellikle tablet ekranlarının görüntüleme açılarının reklamını yapmazlar. Bir tableti dikey veya yatay modda görüntüleyebildiğiniz için, bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü ekranından daha geniş bir görüntüleme açısına sahip olması gerekir. Bununla birlikte, bazı tablet ekranları diğerlerinden daha iyi görüş açıları sunar. Bir tabletin görüş açılarını test ederken bakılması gereken iki şey vardır: renk kayması ve parlaklık. Renk kayması, tablet düz bir izleme açısından kaydırıldığında ekrandaki renklerin nasıl değiştiğini ifade eder. En iyi tablet ekranları, en geniş açı aralığında renk kayması olmadan yeterince parlak kalmalıdır. Bazı tablet ekranları, parlamayı azaltmak için tasarlanmış polarize güneş gözlükleriyle uyumlu değildir.

Tablet Ekran Kaplamaları ve Parlaklığı

Çoğu tablet ekranı, Gorilla Glass gibi sertleştirilmiş bir cam kaplama ile korunmaktadır. Bu tür yüzeyler oldukça yansıtıcıdır ve bu da ekranın belirli aydınlatma koşullarında kullanımını zorlaştırabilir. Bir tabletin parlak bir ekranı ve düşük parlaklığı varsa, açık havada parlak güneş ışığında kullanmak zor olabilir. Daha parlak görüntüler bu sorunu azaltır. Yine de parlak ekranlar pil ömrünü kısaltma eğilimindedir. Arayüz ekrana yerleşik olduğu için tablet PC üzerindeki kaplama kirlenecektir. Tüm tablet ekranları, ekranın özel temizleyicilere veya kumaşlara ihtiyaç duymadan kolayca temizlenmesine izin veren bir kaplamaya sahip olmalıdır. Parlama önleyici ekranı temizlerken özel dikkat gösterin.

Tablet Ekran Renk Gamı

Renk gamı, bir ekranın üretebileceği renk sayısını ifade eder. Renk gamı ​​ne kadar büyükse, o kadar fazla renk görüntüleyebilir. Bu, yalnızca video düzenleme veya prodüksiyon amacıyla bir tablet kullanıyorsanız önemlidir. Tüm şirketler ekranları için renk gamını listelemez. Bununla birlikte, bu özellik tüketiciler için daha önemli hale geldikçe, daha fazla tablet muhtemelen renk desteğinin reklamını yapacak. Lifewire’dan daha fazlası

 • Ofiste büyük monitörlerle çalışan yazılım geliştirme ekibi

  2021’de Programlama ve Kodlama için En İyi 6 Monitör

 • 12 inç tablet olan kadın

  2021’in En İyi 7 12 İnçlik Tableti

 • Ekranda daire şeklinde yüzen balık sürüsünün bulunduğu Retina Ekranlı MacBook Pro 15

  Bir Sonraki Dizüstü Bilgisayarınız İçin Doğru Ekranı ve Grafikleri Seçme

 • Bir iPad tableti tutan bir grup arkadaş

  Boyut ve Ağırlığa Göre Tablet Seçme Rehberi

 • Lenovo P11 Pro

  Lenovo P11 Pro İncelemesi

 • 2021’in En İyi 6 USB-C Monitörü

 • Tablet bilgisayarlar, 11 Nisan 2013 tarihinde Chicago, Illinois'deki bir Tiger Direct mağazasında satışa sunuldu.

  Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • MacBook Pro ile monitör kullanan tasarımcılar

  2021’de MacBook Profesyonelleri için En İyi 8 Monitör

 • iPad Pro

  Retina Ekran Nedir?

 • Duvara monte edilmiş VIZIO TV

  2021’in En İyi 5 Vizio TV’si

 • Tablet kullanan adam

  2021’de 200 Doların Altındaki En İyi 7 Tablet

 • Trende Kindle Fire kullanan kadın

  2021’in En İyi 7 Kindles’ı

 • 2021’in En İyi 9 4K Monitörü

 • Dokunmatik tablet kullanan adamın yakın çekim

  2021’in En İyi 4 Dokunmatik Ekran Monitörü

 • Beyaz Arka Plana Karşı Dijital Tablet Tutan Kişinin Kırpılmış Elleri

  İPad’in Farklı Modeller İçin Ekran Çözünürlüğü

 • Huawei MediaPad T1

  2021’in En İyi 9 Android Tableti

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler, küresel olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)