Skip to content

Tablet mi, Dizüstü Bilgisayar mı Almalısınız?

8 de Mayıs de 2021

En iyi tabletler, bazı ekonomik dizüstü bilgisayarlardan daha güçlüdür, ancak bir tablet, geleneksel bir taşınabilir bilgisayarın yerine gerçekten uygun bir alternatif midir? İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenize yardımcı olması için tabletler ve dizüstü bilgisayarlar arasındaki farklar hakkında bilgi edinin. Bu makaledeki bilgiler genel olarak çok çeşitli cihazlar için geçerlidir. Daha doğrudan bir karşılaştırma için tek tek ürünlerin teknik özelliklerini kontrol edin.

Genel Bulgular

Tabletler

  • Daha uzun pil ömrü.
  • Daha küçük ve daha hafif.
  • Medya tüketimi için tasarlanmıştır.

Dizüstü bilgisayarlar

  • Daha güçlü.
  • Programlar tipik olarak daha fazla özelliğe sahiptir.
  • Üretkenlik için tasarlandı.

Yalnızca bir cihaz alabiliyorsanız, muhtemelen bir dizüstü bilgisayar isteyeceksiniz. Bütçeye uygun dizüstü bilgisayarlar, orta düzey tabletlerle aynı maliyete sahiptir ve çok daha fazlasını yapabilirler. Tabletler öncelikle internette gezinmek, e-kitap okumak, oyun oynamak, müzik dinlemek ve diğer pasif aktiviteler için kullanılır. Öte yandan dizüstü bilgisayarlar üretkenlik için yapılmıştır, bu da belge oluşturmak, e-posta göndermek ve güçlü yazılımlar kullanmak anlamına gelir. Her iki dünyanın da en iyisini elde edebilmeniz için tablet modunda kullanılabilen hibritler veya dönüştürülebilir dizüstü bilgisayarlar da vardır.

Cankurtaran / Nusha Ashjaee

Giriş Yöntemi: Dizüstü Bilgisayarlarla Daha Fazlasını Yapabilirsiniz

Tabletler, metin girmeniz gerektiğinde zorluklara neden olabilecek giriş için yalnızca dokunmatik ekran arayüzüne güvenir. Tabletlerin klavyesi olmadığından, farklı düzen ve tasarımlara sahip sanal klavyeler yazmanız gerekir. 2’si 1 arada tabletler çıkarılabilir bir klavyeyle birlikte gelir, ancak bu modeller, daha küçük boyutları ve daha kısıtlayıcı tasarımları nedeniyle yine de dizüstü bilgisayar deneyiminde yetersiz kalmaktadır. Harici bir Bluetooth klavye eklerseniz, tablet ile taşınması gereken maliyetler ve çevre birimleri ekleyerek onu daha az taşınabilir hale getirirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, çok yazan kişiler için daha iyidir.

Boyut: Tabletler Daha Taşınabilir

Çoğu tabletin ağırlığı iki poundun altındadır. Apple MacBook Air 11 gibi en küçük dizüstü bilgisayarlar bile daha ağırdır ve çoğu tabletten daha büyük bir profile sahiptir. Daha büyük profilin ana nedeni, klavye ve izleme dörtgeninin ek alan kaplamasıdır. Daha güçlü bileşenler içeren dizüstü bilgisayarlar, boyutlarını artıran ek soğutma gerektirir. Daha küçük boyutları ve ağırlıkları nedeniyle, özellikle seyahat için bir tabletin taşınması dizüstü bilgisayardan çok daha kolaydır.

Pil Ömrü: Tabletler Daha Uzun Süre Kullanılır

Donanım bileşenlerinin düşük güç gereksinimleri nedeniyle, tabletler verimlilik için tasarlanmıştır. Aslında, bir tabletin iç kısmının çoğu pil tarafından kapsanmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar ise daha güçlü donanım kullanıyor. Bir dizüstü bilgisayardaki pil, dahili bileşenleri için gereken alanın çok daha küçük bir yüzdesini kaplar. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarların sunduğu daha yüksek kapasiteli pillerle bile, tabletler kadar uzun süre çalışmazlar. Çoğu tablet, bir şarj gerektirmeden on saate kadar web kullanımını destekleyebilir. Buna karşılık, ortalama bir dizüstü bilgisayar yalnızca yaklaşık dört ila sekiz saat çalışır. ARM tabanlı işlemcileri çalıştıran bazı birinci sınıf dizüstü bilgisayarlar, pil ömrünü tabletlerle rekabet edebilir hale getirir, ancak bazı önemli yazılımlar ARM tabanlı platformlarda çalışmaz.

Depolama Kapasitesi: Dizüstü Bilgisayarlarda Daha Fazla Alan Var

Tabletlerin boyutunu ve maliyetlerini düşük tutmak için üreticiler, programları ve verileri depolamak için katı hal depolama belleğine güveniyor. Bu teknolojinin büyük bir dezavantajı vardır: depolayabileceği veri miktarı. Çoğu tablet, 16 ile 128 gigabayt arasında depolamaya izin verir. Karşılaştırıldığında, çoğu dizüstü bilgisayar hala çok daha fazlasını tutan geleneksel sabit diskleri kullanıyor. Ortalama bütçeli bir dizüstü bilgisayar, 500 GB’lık bir sabit sürücüyle birlikte gelir, ancak bazı dizüstü bilgisayarlar da katı hal sürücülerine geçmiştir. Hem dizüstü bilgisayarlar hem de tabletler, harici depolama eklemeyi mümkün kılan USB bağlantı noktaları veya microSD kartlar gibi özellikler içerir.

Performans: Dizüstü Bilgisayarlar Daha Güçlüdür

E-posta, web’de gezinme veya video veya ses oynatma gibi görevler için her iki platform da eşit derecede iyi çalışacaktır çünkü bu etkinlikler çok fazla işlem gücü gerektirmez. Çoklu görev veya HD grafikleri içeren daha zorlu görevleri gerçekleştirmeye başladığınızda işler daha karmaşık hale gelir. Bu durumlarda, dizüstü bilgisayarlar genellikle daha iyi performans gösterir. Video düzenleme gibi istisnalar da vardır. Bazı ileri teknoloji tabletler, özel donanım sayesinde dizüstü bilgisayarlardan daha iyi performans gösterebilir.

Yazılım: Tablet Uygulamaları Kısıtlayıcıdır

Bir dizüstü bilgisayarda çalışan ve bir tablette çalışan aynı yazılım, yetenekler açısından büyük ölçüde farklı olabilir. Bir tablet Windows çalıştırıyorsa, teorik olarak bir dizüstü bilgisayar ile aynı yazılımı çalıştırabilir, ancak muhtemelen daha yavaş olacaktır. Bu kuralın, bir çalışma ortamında kullanılanla aynı yazılıma sahip birincil dizüstü bilgisayar olarak dağıtabileceğiniz bir tablet olan Microsoft Surface Pro gibi bazı istisnaları vardır. Şu anda diğer iki büyük tablet platformu, her ikisi de işletim sistemlerine özel uygulamalar gerektiren Android ve iOS’tur. Bu platformların her biri için kullanılabilen birçok uygulama vardır ve çoğu temel görevlerin çoğunu dizüstü bilgisayar olarak gerçekleştirecektir. Bununla birlikte, yine de giriş aygıtlarından yoksundurlar ve donanım sınırlamaları, dizüstü bilgisayar programları tarafından sağlanan bazı daha gelişmiş özelliklerin tablet ortamına sığması için kaldırılması gerekebileceği anlamına gelir. İPad, iOS 13’e kadar iOS’u çalıştırdı ve ardından Apple’ın mobil işletim sisteminin tablet sürümü iPadOS 13’e geçti. İOS ortamı artık yalnızca iPhone için geçerli.

Maliyet: Bu bir Toss-Up

Piyasada üç kat tablet vardır. Bunların çoğu, 100 dolardan daha düşük maliyetli ve basit görevler için ideal olan bütçe modelleridir. Orta katmandaki modellerin maliyeti 200 ila 400 ABD Doları arasındadır ve çoğu görevi gayet iyi yapar (karşılaştırma olarak, bütçeli dizüstü bilgisayarlar yaklaşık 400 ABD Doları’ndan başlar.) Birincil katman tabletlerin maliyeti yaklaşık 500 ABD Doları’ndan 1000 ABD Doları’nın üzerindedir. En iyi performansı sağlayabilirler, ancak bu fiyatlarda, aynı maliyete bir dizüstü bilgisayardan daha kötü performans sağlama eğilimindedirler.

Nihai Karar

Dizüstü bilgisayarlar, mobil bilgi işlem için hala daha fazla esneklik sunuyor. Bir tablet ile aynı düzeyde taşınabilirlik, çalışma süreleri veya kullanım kolaylığına sahip olmayabilirler, ancak yine de tabletlerin dizüstü bilgisayarları değiştirmeden önce çözmesi gereken bazı teknik sınırlamalar vardır. Zaten bir dizüstü bilgisayarınız varsa, sadece okumak, oyun oynamak veya web’e göz atmak istediğiniz zamanlar için bir tablet harika bir eklenti olabilir.