Skip to content

Tablet Nedir?

18 de Nisan de 2021

Tabletler küçük, el bilgisayarları olarak düşünülebilir. Bir dizüstü bilgisayardan daha küçüktür ancak bir akıllı telefondan daha büyüktür. Tabletler, bir telefon ile bilgisayar arasında bir yerde bir tür hibrit cihaz oluşturmak için her iki cihazdan da özellikler alır, ancak her ikisi ile aynı şekilde işlev görmesi gerekmez.

Tabletler Nasıl Çalışır?

müzik çalan iki tablet

Heidi Sandstrom / Unsplash
Tabletler, çoğu elektronik cihazla, özellikle de bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla hemen hemen aynı şekilde çalışır. Ekranları vardır, şarj edilebilir bir pille çalışırlar, genellikle dahili bir kamera içerirler ve her tür dosyayı depolayabilirler. Bir tablet ve diğer cihazlardaki temel fark, tam bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar ile aynı donanım bileşenlerinin tümünü içermemesidir. Ayrıca, özellikle büyük ekran mobil kullanımına yönelik menüler, pencereler ve diğer ayarları sağlayan yerleşik özel bir mobil işletim sistemi de vardır. Tabletler mobil kullanım için tasarlandığından ve ekranın tamamı dokunmaya duyarlı olduğundan, bir klavye ve fare kullanmanız gerekmez. Bunun yerine, parmağınızı veya bir kalem kullanarak ekrandaki her şeyle etkileşime girersiniz. Ancak, bir klavye ve fare genellikle tablete kablosuz olarak bağlanabilir. Ekrandaki imleci hareket ettirmek için farenin hareket ettirildiği bir bilgisayara benzer şekilde, oyun oynamak, uygulamaları açmak, çizim yapmak vb. İçin ekrandaki pencerelerle etkileşimde bulunmak üzere bir parmak veya kalem kullanabilirsiniz. tuş takımı; Bir şey yazma zamanı geldiğinde, ekranda gerekli tuşlara dokunabileceğiniz bir klavye belirir. Tabletler, USB-C, Mikro-USB veya Yıldırım kablosu gibi genellikle bir cep telefonu şarj cihazıyla aynı olan bir kabloyla yeniden şarj edilir. Cihaza bağlı olarak, pil çıkarılabilir ve değiştirilebilir olabilir, ancak bu gittikçe daha az yaygındır.

Neden Tablet Kullanmalı?

Tabletler eğlence veya iş için kullanılabilir. Çok taşınabilir olduklarından ancak bir dizüstü bilgisayardan bazı özellikleri ödünç aldıklarından, hem maliyet hem de özellik açısından tam donanımlı bir dizüstü bilgisayara göre iyi bir seçim olabilirler. Çoğu tablet internete Wi-Fi veya hücresel ağ üzerinden bağlanabilir, böylece internette gezinebilir, telefon görüşmeleri yapabilir, uygulama indirebilir, video akışı gerçekleştirebilirsiniz vb. Bir tableti gerçekten büyük bir akıllı telefon olarak düşünebilirsiniz. Evdeyken, bir Apple TV’niz varsa veya HDTV’nizle Google Chromecast kullanıyorsanız, tabletler TV’nizde video oynatmak için de kullanışlıdır. Popüler tabletler, e-postanızı kontrol etmek ve hava durumunu izlemekten oyun oynamak, öğrenmek, GPS ile gezinmek, e-Kitap okumak ve sunumlar oluşturmak için her şeyi doğrudan tablete indirebileceğiniz büyük bir mobil uygulama mağazasına erişim sağlar. belgeler. Çoğu tablet, müzik dinlerken veya film izlerken kablosuz oynatma için hoparlör ve kulaklık bağlayabilmeniz için Bluetooth özellikleriyle birlikte gelir.

Tablet Sınırlamaları

Bir tablet, bazıları için mükemmel bir uyum olsa da, bir tabletin sizin düşündüğünüz gibi tam donanımlı bir bilgisayar olmadığı göz önüne alındığında, diğerleri onu yararlı olmaktan daha az bulabilir. Bir tablet, optik disk sürücüsü, disket sürücüsü, USB bağlantı noktaları, Ethernet bağlantı noktaları ve genellikle bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarda görülen diğer bileşenleri içermez. Bu nedenle, flash sürücüler veya harici sabit sürücüler bağlamayı düşünüyorsanız tabletler iyi bir satın alma değildir veya kablolu bir yazıcıya veya başka bir çevre birimine bağlanmak için ideal değildir. Ayrıca, bir tabletin ekranı bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar monitörü kadar büyük olmadığından, e-posta yazmak, web’de gezinmek vb. İçin bir tanesini ayarlamak biraz zaman alabilir. Tabletler hakkında hatırlanması gereken başka bir şey de, bunların hepsinin internet için bir hücresel ağ kullanmak; bazıları yalnızca Wi-Fi kullanabilir. Başka bir deyişle, bu tür tabletler interneti yalnızca evde, işte veya bir kafede veya restoranda olduğu gibi Wi-Fi’nin mevcut olduğu yerlerde kullanabilir. Bu, tabletin Wi-Fi’ye bağlıyken yalnızca internet üzerinden telefon görüşmeleri yapabileceği, uygulama indirebileceği, hava durumunu kontrol edebileceği, çevrimiçi video izleyebileceği vb. Anlamına gelir. Çevrimdışıyken bile, bir tablet e-posta oluşturmak, Wi-Fi kapsama alanı varken indirilen videoları izlemek, video oyunları oynamak ve daha fazlası gibi birçok şekilde çalışabilir. Bununla birlikte, bazı tabletler, İnternet’i Verizon, AT&T vb. Gibi bir cep telefonu operatörüyle kullanmasına izin veren belirli bir donanım parçasıyla satın alınabilir. Bu durumlarda, tablet bir akıllı telefona daha da benzer ve daha sonra bir phablet olarak kabul edildi.

Phablet Nedir?

Phablet, telefon ve tabletlerle birlikte görebileceğiniz başka bir kelimedir. Phablet kelimesi, bir tablete benzeyecek kadar büyük bir telefon anlamına gelen ‘telefon’ ve ‘tablet’in birleşimidir. Öyleyse phablet’ler aslında geleneksel anlamda tabletler değil, büyük boyutlu akıllı telefonlar için daha eğlenceli bir isim.