Skip to content

Tablo Hücresinde Metin Nasıl Ortalanır

27 de Haziran de 2021

Acemi bir Web tasarımcısıysanız, metni bir tablo hücresinin içinde nasıl ortalayacağınızla ilgili sorularınız olabilir. Bu kılavuzla, bu tekniği sadece birkaç dakika içinde öğrenin. Kolay – daha önce hiç denememiş olsanız bile.

Başlarken

Metni bir hücrenin içinde ortalamak en iyi şekilde CSS ile yapılır, tıpkı metni Web sayfanızdaki başka bir öğede ortalamanız gibi. Ancak başlamadan önce, tam olarak neyi merkezlemek istediğinize karar vermelisiniz. Bir tabloyla, tablodaki her hücre dahil olmak üzere birkaç seçeneğiniz vardır; tablodaki her başlık hücresi masa başlığındaki, masa gövdesindeki veya masa ayağındaki her hücre. Ayrıca tablo içinde belirli bir hücreyi veya hücre grubunu ortalayabilirsiniz. Ek olarak, belgenizin başlığında dahili bir stil sayfası oluşturmalı veya belgeye harici bir stil sayfası olarak eklemelisiniz. Bu stil sayfasında tablo hücrelerinizi ortalamak için stilleri koyacaksınız.

Tablodaki Her Hücre Nasıl Ortalanır

Stil sayfanıza şu satırları ekleyin: td,th {
metin hizalama: merkez;
}

Tablodaki Her Başlık Hücresi Nasıl Ortalanır

Stil sayfanıza aşağıdaki satırları ekleyin: th {
metin hizalama: merkez;
}

Masa Başındaki, Gövdesindeki veya Ayaktaki Her Hücreyi Merkezleme

Bu hücreleri ortalamak için her zaman kullanılmayan thead th, thead td { gibi tablo etiketleri eklemeniz gerekir.
metin hizalama: merkez;
}
tbody th, tbody td {
metin hizalama: merkez;
}
tfoot th, tfoot td {
metin hizalama: merkez;
}

Merkezlenmesini istemediğiniz alanların stillerini kaldırın.

Bir Tabloda Belirli Bir Hücre veya Hücreler Nasıl Ortalanır

Bunu yapmak için, ortalamak istediğiniz hücrelere bir sınıf ayarlamanız gerekir. Ortalanmasını istediğiniz tablo hücrelerine aşağıdaki özniteliği ekleyin:

Ardından, stil sayfanıza şunu ekleyin: .centered-cell {
metin hizalama: merkez;
}

Bu sınıfı tablonuzdaki herhangi bir hücreye ekleyebilirsiniz.

Toplama

Bu stilleri herhangi bir tablo hücrenizde kullanmaktan çekinmeyin. Bunları birleştirilmiş hücrelerde veya tek hücrelerde kullanabilirsiniz ve içindeki metin ortalanır.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “Bir Tablo Hücresinde Metin Nasıl Ortalanır.” ThoughtCo, 10 Haziran 2021, Thoughtco.com/center-text-in-table-cell-3469873.
Kyrin, Jennifer. (2021, 10 Haziran). Tablo Hücresinde Metin Nasıl Ortalanır. https://www.thinktco.com/center-text-in-table-cell-3469873 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “Bir Tablo Hücresinde Metin Nasıl Ortalanır.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/center-text-in-table-cell-3469873 (erişim tarihi: 27 Haziran 2021).