Skip to content

TAR Dosyası Nedir?

16 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • TAR dosyası, Consolidated Unix Archive format dosyasıdır.
 • 7-Zip, B1 Online Archiver ve diğer dosya açma araçlarıyla birini açın.
 • Zamzar veya Online-Convert.com ile ZIP, TAR.GZ vb. Gibi arşiv formatlarına dönüştürün.

Makale, TAR dosyalarının ne olduğunu ve diğer arşiv biçimlerinden ne kadar farklı olduklarını, bunlardan hangi programların dosya ayıklayabileceğini ve birini benzer arşiv biçimlerine nasıl dönüştürebileceğini açıklar.

TAR Dosyası Nedir?

Teyp Arşivi’nin kısaltmasıdır ve bazen şu şekilde anılır: katran topuTAR dosya uzantısına sahip bir dosya, Consolidated Unix Archive formatındaki bir dosyadır. Bir TAR dosyasını açmak için arşivleri açabilen bir program veya komuta ihtiyaç vardır. TAR dosya biçimi birden çok dosyayı tek bir dosyada saklamak için kullanıldığından, hem arşivleme amaçları hem de yazılım indirmeleri gibi internet üzerinden birden çok dosya göndermek için popüler bir yöntemdir. TAR dosya formatı Linux ve Unix sistemlerinde yaygındır, ancak yalnızca veri depolamak için, sıkıştırmamak. TAR dosyaları genellikle oluşturulduktan sonra sıkıştırılır, ancak bunlar TGZ, TAR.GZ veya GZ uzantısı kullanılarak TGZ dosyaları haline gelir. TAR ayrıca teknik asistan talebi, ancak TAR dosya formatıyla ilgisi yoktur.

TAR Dosyası Nasıl Açılır

Nispeten yaygın bir arşiv biçimi olan TAR dosyaları, en popüler zip / unzip araçlarıyla açılabilir. PeaZip ve 7-Zip, her iki TAR dosyasının açılmasını destekleyen daha iyi ücretsiz dosya çıkarıcılardan ikisidir ve TAR dosyaları oluşturmak, ancak bir dizi başka seçenek için bu ücretsiz dosya çıkarıcı listesine göz atın. B1 Online Archiver ve ezyZip diğer iki TAR açıcısıdır, ancak indirilebilir bir program yerine tarayıcınızda çalışırlar. İçeriği çıkarmak için TAR’ı bu iki web sitesinden birine yüklemeniz yeterli. Unix sistemleri, aşağıdaki komutu kullanarak TAR dosyalarını herhangi bir harici program olmadan açabilir, burada dosya.tar TAR dosyasının adı: tar -xvf dosya.tar

Sıkıştırılmış TAR Dosyası Nasıl Yapılır

Bu sayfada anlatılanlar, bir TAR arşivinden dosyaların nasıl açılacağı veya çıkarılacağıdır. Klasörlerden veya dosyalardan kendi TAR dosyanızı oluşturmak istiyorsanız, en kolay yol 7-Zip gibi bir grafik programı kullanmaktır.

 1. TAR dosyasında istediğiniz tüm dosya ve klasörleri seçin.

 2. Vurgulanan öğelerden birine sağ tıklayın ve Arşive Ekle.

 3. Seç katran -den Arşiv biçimi Aşağıya doğru açılan menü.

 4. Seçiniz TAMAM MI.

Linux’ta olduğunuz sürece başka bir seçenek, TAR dosyasını oluşturmak için bir komut satırı komutu kullanmaktır. Bununla birlikte, bu komutla, bir TAR.GZ dosyası oluşturacak olan TAR dosyasını da sıkıştıracaksınız. Bu komut, hangisini seçerseniz seçin, bir klasörden veya tek bir dosyadan bir TAR.GZ dosyası oluşturacaktır: tar -czvf arşiv adı.tar.gz / yol / / klasör-veya-dosya

Bu komutun yaptığı şu:

 • -c: Arşiv oluştur
 • -z: Arşivi sıkıştırmak için gzip kullanın
 • -v: Oluşturma işleminin ilerlemesini göstermek için ayrıntılı modu etkinleştirin
 • -f: Arşivin adını belirtmenize izin verir

Adlı klasörden “bir dosya TAR” (bir TAR dosyası yapmak) istiyorsanız bir örnek. /benim dosyalarım/ onu çağırmak için files.tar.gz: tar -czvf files.tar.gz / usr / local / myfiles

TAR Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Zamzar ve Online-Convert.com, bir TAR dosyasını ZIP, 7Z, TAR.BZ2, TAR.GZ, YZ1, LZH veya CAB’ye dönüştürecek, her ikisi de web hizmeti olan iki ücretsiz dosya dönüştürücüsüdür. Bu formatların çoğu aslında sıkıştırılmış formatlardır, ki bu TAR değildir, yani bu servisler TAR’ı da sıkıştırmak için çalışırlar.

Zamzar'da TAR dönüştürme seçenekleri

Bu çevrimiçi dönüştürücülerden birini kullanıyorsanız, önce TAR dosyasını bu web sitelerinden birine yüklemeniz gerekeceğini unutmayın. Dosya büyükse, özel, çevrimdışı bir dönüştürme aracıyla daha iyi durumda olabilirsiniz. Her şey düşünüldüğünde, TAR’ı ISO’ya dönüştürmenin en iyi yolu ücretsiz AnyToISO programını kullanmaktır. Hatta sağ tıklama bağlam menüsü aracılığıyla da çalışır, böylece TAR dosyasına sağ tıklayıp ardından onu bir ISO dosyasına dönüştürmeyi seçebilirsiniz. TAR dosyalarının birden fazla dosyanın tek dosyalı koleksiyonları olduğu düşünüldüğünde, TAR’dan ISO’ya dönüşümler en mantıklı olanıdır çünkü ISO formatı temelde aynı türden bir dosyadır. Ancak ISO görüntüleri TAR’dan çok daha yaygındır ve özellikle Windows’ta desteklenir. TAR dosyaları, klasörlere benzer şekilde diğer dosyalar için yalnızca kapsayıcılardır. Bu nedenle, bir TAR dosyasını CSV, PDF veya başka bir arşiv dışı dosya biçimine dönüştüremezsiniz. Bir TAR dosyasını bu biçimlerden birine “dönüştürmek”, aslında dosyaları arşivden çıkarmak anlamına gelir, bunu yukarıda belirtilen dosya çıkarıcılardan biriyle yapabilirsiniz.

Dosyanız Hala Açılmıyor mu?

Dosyanızın neden yukarıda açıklandığı gibi açılmadığının en basit açıklaması, gerçekten .TAR dosya uzantısıyla bitmemesidir. Emin olmak için soneki iki kez kontrol edin; bazı dosya uzantıları çok benzer şekilde yazılır ve bunları diğer dosya biçimleriyle karıştırmak kolay olabilir. Örneğin, bir TAB dosyası TAR’ın sahip olduğu üç dosya uzantısından ikisini kullanır, ancak formatla hiç ilgisi yoktur. Bunun yerine ya Typinator Set, MapInfo TAB, Guitar Tablature ya da Tab Separated Data dosyalarıdır – bu formatların her biri benzersiz uygulamalarla açılır ve bunların hiçbiri 7-Zip gibi dosya çıkarma araçları değildir. Bir dosya ile uğraşıyorsanız yapılacak en iyi şey, değil Teyp Arşivi dosyası, Lifewire’da veya internette başka bir yerde söz konusu dosya uzantısını araştırmaktır ve dosyayı açmak veya dönüştürmek için hangi uygulamaların kullanıldığını bulabilmeniz gerekir. Eğer sen yapmak bir TAR dosyanız var, ancak yukarıdan gelen önerilerle açılmıyorsa, dosya çıkarıcınız, dosyayı çift tıkladığınızda biçimi tanımıyor olabilir. 7-Zip kullanıyorsanız, dosyayı sağ tıklayın, 7-Zipve sonra ya Açık Arşiv veya Dosyaları ayıkla.