Skip to content

Tarama Aracı Nedir?

18 de Haziran de 2021

Tarama aleti, çok çeşitli özellikler sergileyebilen bir araç teşhis aletidir. Tarama araçları tipik olarak bir kod okuyucu, canlı verileri görüntüleme ve sıralama yeteneği ve bir tür bilgi tabanı içerir. Profesyonel tarama araçları, kapsamlı bilgi tabanlarını, tanılama prosedürlerini içerir ve hatta bazen yerleşik kapsamları, multimetreleri ve diğer tanılama araçlarını içerir.

Bir Tarama Aracı Ne Yapabilir?

Tarama araçları, teşhis sürecini kolaylaştırmak için bir arabanın “yerleşik teşhis” sistemi ile arayüz oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Bu şekilde, araba kodu okuyucularına çok benzerler. Bir OBD-I veya OBD-II soketine takılabilir, kodları okuyabilir ve temizleyebilir ve çeşitli sensörlerden gelen veri okumalarını görüntüleyebilirler. Ancak tarama araçları bu temel işlevin ötesine geçer.

Kahraman Resimleri
Kodları okuma ve temizlemeye ek olarak, bir tarama aleti şunları yapabilir:

 • Canlı verileri depolayın ve oynatın
 • Grafik verileri
 • Hem genel hem de üreticiye özel sorun kodlarını okuyun
 • Bekleyen kodları göster
 • Sorun kodu tanımları sağlayın
 • Sorun giderme prosedürleri veya ipuçları sağlayın

Kodları okuma ve temizleme yeteneği önemli olsa da, iyi bir tarama aleti tarafından sağlanan ek işlevsellik, bir sorunu teşhis etmede son derece yardımcı olabilir. Özellikle OBD-II araçları, çeşitli farklı sensörlerden muazzam miktarda veri sağlayabilir, bu nedenle birçok tarayıcı canlı verileri saklama ve oynatma yeteneğine sahiptir. Bu, aracı test etmenize ve ardından çalışma sırasında belirli sensör çıkışı okumalarının kaydını görüntülemenize olanak tanır.

Tarama Aracı Nasıl Kullanılır

Tarama aleti kullanma prosedürü, aracınızda OBD-I veya OBD-II bulunmasına bağlı olarak değişir. OBD-I’li bazı araçların ayrıca benzersiz adımları veya prosedürleri vardır ve bazıları tarama araçlarıyla çalışmak üzere tasarlanmamıştır. Tarama aleti kullanmanın temel adımları şunlardır:

 1. Tarama aletinde birden fazla konektör seçeneği varsa, doğru konektörü belirleyin ve alete takın.

 2. Tarayıcının konektörünü araçtaki OBD-I veya OBD-II bağlantı noktasına takın. OBD-II bağlantı noktaları genellikle ön konsolun sürücü tarafında veya orta konsolda bulunur ve bazen bir trim parçasıyla gizlenirler. OBD-I konektörleri genellikle ön panelin sürücü tarafında veya motor bölmesinde bulunur.

 3. Anahtarı kontağa sokun ve kontağı aksesuar konumuna çevirin.

 4. Tarama aleti otomatik olarak açılmazsa, kullanım kılavuzuna bakın ve açın.

 5. Gerekirse, araç kimlik numarasını (VIN) tarama aletine girin.

 6. Tarama aletinde bir tarama seçeneği arayın. Fiziksel bir düğme olabilir veya ekrandaki menü seçenekleri arasında gezinmeniz gerekebilir.

 7. Taramanın tamamlanmasını bekleyin ve sorun kodlarını not edin.

 8. Tarama aletinin yerleşik bilgi tabanını kullanın veya sorun kodları hakkında daha fazla bilgi için internette arama yapın.

 9. Özel tarama aletinize bağlı olarak, daha fazla yardımcı tanılama bilgisi için saklanan verileri ve bekleyen kodları da görüntüleyebilirsiniz.

 10. Sorunu teşhis edip düzelttikten sonra, sorun kodlarını temizlemek için tarama aletini kullanın. Ardından, tarama aleti tüm hazırlık monitörlerinin çalıştığını bildirene kadar aracı sürmeniz gerekecektir.

Tarama Aracı Bilgi Tabanlarının Önemi

Bir aracın yerleşik teşhis sistemiyle arayüz oluşturmanın yanı sıra, bir tarama aletinin yapabileceği diğer en önemli şey, size bir tür bilgi tabanı sağlamaktır. Bu tür bilgi tabanında yer alan belirli bilgiler, bir tarama aleti üreticisinden diğerine farklılık gösterir, ancak iyi sorun giderme bilgilerinin önemini abartmak neredeyse imkansızdır. Uğraştığınız belirli sorunla ilgili önceden deneyiminiz yoksa, iyi bir bilgi bankası size çok büyük bir zaman kazandırabilir. Sorun giderme bilgilerini ve diğer ipuçlarını içeren tarayıcılar, genellikle size bir kodun tanımını, bu kodun gönderilmesine neden olabilecek olası hataları ve sorunun temel nedenini bulmak için yapabileceğiniz testleri sağlar.

Premium Tarama Aracı Özellikleri

En iyi tarama araçları, esasen size kod ve veri okuma işlevselliği, gelişmiş bilgi tabanları ve sorun giderme ipuçları ve yerleşik bir kapsam ve diğer sayaçları içeren bir “tek durak noktası” sağlar. Profesyonel düzeyde Snap-On MODIS gibi bu araçlardan bazıları aşırı derecede pahalıdır, ancak arızalı bileşenleri tanımlamanız, test etmeniz ve tanılamanız için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlarlar.

Premium Tarama Aracı Alternatifleri

Profesyonel düzeyde tarama araçları aşırı derecede pahalı olabilse de, aynı işlevlerin çoğunu bankayı bozmadan elde edebilirsiniz. Araç kutunuzda olmasını isteyebileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 • iyi bir tüketici sınıfı tarama aleti veya ELM327 tarayıcı
 • bir multimetre ve mümkünse kapsam
 • internet erişimi

İnternetteki kaynaklar, profesyonel düzeyde bir tarama aracıyla aldığınız sorun giderme bilgilerinin türü için doğrudan 1:1’lik bir değiştirme sağlamasa da, bu kesinlikle daha uygun maliyetli bir yoldur. İyi bir tüketici sınıfı tarama aracı (veya bir ELM327 tarayıcı ve doğru yazılım) sizi doğru yola götürecektir ve aracınızın sağladığı bilgileri çevrimiçi bir OBD-II kod tablosu ve sorun giderme bilgileriyle tamamlayabilirsiniz. Muhtemel suçluyu bulduktan sonra, multimetre ve dürbün gibi araçlar belirli bileşenlerin kötü olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.