Skip to content

Tarayıcı Tabanlı Araçlar ve Uygulamalar Nelerdir?

19 de Haziran de 2021

Tarayıcı tabanlı (veya web tabanlı) bir araç, web tarayıcınızda çalışan bir yazılımdır. Ayrıca bir uygulama, uygulama veya program olarak da ifade edilebilir. Tarayıcı tabanlı uygulamalar, çalışması için yalnızca bir internet bağlantısı ve bir web tarayıcısı gerektirir. Çoğu web tabanlı uygulama, web tarayıcınızla eriştiğiniz uzak bir sunucuya yüklenir ve çalıştırılır.

Web Tabanlı Uygulamalar: Web Sitelerinden Daha Fazlası

Web uygulamaları için yazılım, web sunucuları aracılığıyla çalışır. Temel bir web sitesi ile tarayıcı tabanlı yazılım arasındaki fark, tarayıcı tabanlı yazılımın, web tarayıcınızın ön ucu aracılığıyla masaüstü stili, arka uç işlevselliği sağlamasıdır. Web tabanlı bir uygulama, web tabanlı bir uygulama ile aynı şey değildir. taşınabilir uygulama—bir flash sürücüde çalışan—veya sanal makineyerel olarak çalışan ve CPU kaynaklarını tüketen .

Tarayıcı Tabanlı Uygulamaların Avantajları

Tarayıcı tabanlı uygulamaların ana faydalarından biri, masaüstü uygulamalarında olduğu gibi bilgisayarınıza yerel olarak yükleyeceğiniz büyük bir yazılım parçası satın almanızı gerektirmemeleridir. Örneğin, Microsoft Office gibi ofis üretkenlik yazılımının, bilgisayarınızın sabit sürücüsüne yerel olarak yüklenmesi gerekir; bu, yazılımın indirilmesi ve kurulması (veya yazılım disk tabanlıysa, CD veya DVD’lerin yerleştirilmesi) sürecini içerir. Ancak tarayıcı tabanlı uygulamalar, yazılım bilgisayarınızda barındırılmadığından bu yükleme işlemini içermez. Bu uzaktan barındırma başka bir avantaj sağlar: Tarayıcı tabanlı uygulamayı barındırmadığınız için bilgisayarınızda daha az depolama alanı kullanılır. Uygulama ayrıca, yoğun kaynaklı uygulamalar uzaktan veya “bulutta” işlendiğinden hızlı hareket etme eğilimindedir. Bu nedenle, bir netbook bile tarayıcı penceresinde çalıştığı sürece kaynak yoğun bir uygulamayı çalıştırabilir. Web tabanlı uygulamalar da güncel tutulur. Web tabanlı bir uygulamaya eriştiğinizde, yazılım uzaktan çalışır, bu nedenle güncellemeler, kullanıcının daha sonra indirip manuel olarak kurması gereken yamaları ve hata düzeltmelerini kontrol etmesini gerektirmez.

Web Tabanlı Uygulama Örnekleri

Web tabanlı sürümlerde bulabileceğiniz iyi bilinen yazılım türleri arasında e-posta uygulamaları, kelime işlemciler, elektronik tablo uygulamaları ve bir dizi başka üretkenlik aracı bulunur. Örneğin Google, çoğu insanın zaten aşina olduğu bir tarzda bir ofis üretkenlik uygulamaları paketi sunar. Google Dokümanlar bir kelime işlemcidir ve Google E-Tablolar bir elektronik tablo uygulamasıdır. Microsoft’un her yerde bulunan ofis paketi, Office Online olarak bilinen web tabanlı bir platform sunar. Web tabanlı araçlar, toplantıları ve işbirliklerini barındırmayı çok daha kolay hale getirebilir. WebEx, Zoom ve GoToMeeting gibi uygulamalar, çevrimiçi bir toplantının kurulumunu ve yürütülmesini kolaylaştırır.