Skip to content

Tarayıcı Tabanlı Müzik Yapma Uygulamaları Artık Oldukça Harika

16 de Temmuz de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Panic’in tarayıcı içi Playdate oyun geliştirme paketi harika bir ses uygulamasına sahiptir.
  • Web uygulamaları, yerel, bilgisayardaki uygulamalara kıyasla hala sınırlıdır.
  • Tarayıcı tabanlı müzik uygulamaları her yıl daha da güçleniyor.

Playdate bu yılın en popüler el konsolu ve müzik yapma araçları bile eğlenceli. Playdate’in arkasındaki yazılım geliştiricisi olan Panic, Mac ve iOS için cilalı ama eğlenceli uygulamalarıyla tanınır. Playdate için oyunlar oluşturmak için Pulp (kayıt gereklidir) adlı web tabanlı bir araç yayınladı. Göze çarpan, Game Boy çağındaki Ableton Live’a benzeyen müzik yapma uygulaması olabilir.

Tarayıcı tabanlı müzik araçları, düzenli kullanım için yeterince iyi hale geldi, ancak Google Dokümanlar gibi devralacaklar mı yoksa deneysel türler için bir niş olarak mı kalacaklar? Müzisyen ve ses yazılımı geliştiricisi SevenSystems, hayateli’a verdiği demeçte, “WebAudio API ile kapsamlı bir şekilde çalıştım (diğerlerinin yanı sıra içinde oldukça ayrıntılı bir modüler synth oluşturdum) ve güvenle söyleyebilirim ki çok kapsamlı ve teknik özellikler de son zamanlarda oldukça istikrarlı hale geldi.” forum mesajı yoluyla.

Sadece Web’de Gezinmek İçin Değil

Web tarayıcısı, bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki en zorlu uygulamalardan biridir. Slack gibi karmaşık paketlerden milyonlarca seğirme hızındaki tarayıcı oyunlarına ve şaşırtıcı derecede derin Photoshop alternatiflerine kadar, içinde çalışan web uygulamalarını düşünün. Peki neden müzik uygulamaları değil? Geliştiricilerin tarayıcı için müzik uygulamaları yapmalarını sağlayan bir çerçeve olan WebAudio API, karmaşık, tam özellikli uygulamalar oluşturmak için yeterince güçlüdür. Göze çarpan, Game Boy çağındaki Ableton Live’a benzeyen müzik yapma uygulaması olabilir.

SevenSystems, “Bununla, teknik olarak, karmaşık sentezler, ses parçaları, hemen hemen her tür efekt, spektrum analizörleri, osiloskoplar, LFO’lar, zarflar vb. dahil olmak üzere eksiksiz, sofistike bir DAW oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda eğlenceli. “Bununla birlikte, web ses API’sini programlamak gerçekten eğlenceli. Birkaç yıl önce onu kullanarak synth oluşturma konusunda ücretsiz bir kursa katıldım ve gerçekten keyif aldım. Ben de bir web davul makinesi yaptım (aslında kullanışlı değil, daha fazlası) bir demo/öğrenme oyuncağı.) Bu teknolojinin ne kadar güçlü ve harekete geçmenin ne kadar kolay olduğu şaşırtıcı,” diyen elektronik müzisyen Octagonist, hayateli’a forum mesajı aracılığıyla söyledi.

Panic’in Pulp araçları, modern tarayıcının yeteneklerinin harika bir örneğidir. Ses aracı, monokrom Playdate konsolu gibi, eski zamanlara ilginç bir geri dönüş ve müzik sıralayıcısı karmaşık olsa da, bip sesleri ve bloop’ları tarayıcıyı zorlaştırıyor.

Web için Tahti müzik sıralama uygulaması

Tahti, Web için daha da etkileyici bir müzik uygulamasıdır; Elektron’un 800$’lık Digitakt’ına çok benzeyen tam özellikli bir sıralayıcıdır. Hatta kendi örneklerinizi yüklemenize izin verir. Aslında Tahti o kadar iyi ki iPad veya iPhone için gerçekten uygun bir uygulamaya dönüştürülmeli. Ama neden? Neden yerel uygulamaları web uygulamalarına tercih ediyoruz?

Hız ve Güvenlik

Bir web uygulamasının en belirgin dezavantajı, onu kullanmak için bir internet bağlantısına ihtiyaç duymanızdır; ancak bazı uygulamalar kaynaklarını önbelleğe alabilir ve çevrimdışı çalışabilir. Bir başka tarihi engel de güvenlik olmuştur. Tarayıcıda uzun bir forum yanıtı veya blog yazısı yazdıysanız ve sayfa yeniden yüklendiğinde veya kilitlendiğinde bunu kaybettiyseniz, büyük olasılıkla o anda web uygulamalarından vazgeçmişsinizdir. Ama bu aynı zamanda eski bir haber.

Örneğin Google Dokümanlar, bağlantınız ne kadar kötü veya tarayıcınız ne kadar kilitli olursa olsun hiçbir şey kaybetmez. Artık hız bile sorun değil. Tarayıcı uygulamaları internete bağlıdır, ancak kaynaklarının çoğu yerel olarak depolanır ve sayfayı açtığınızda yüklenir. Bu, ses dosyalarınızın her oynattığınızda mutlaka web’den yayınlanması gerekmediği anlamına gelir. Bu teknolojinin ne kadar güçlü olduğu ve ilerlemenin ne kadar kolay olduğu şaşırtıcı.

Ancak yerel uygulamalarla karşılaştırıldığında web uygulamalarında hala sorunlar var. Bir sorun hala dosyaların aktarılmasıdır. Bir videoyu, büyük fotoğrafı veya ses klibini düzenlemek istiyorsanız, bir web uygulamasına girip çıkarmak için bir noktada yükleme yapmanız gerekir.

Bu, yerel disklerinizdeki dosyalarla çalışmaktan her zaman daha yavaş olacaktır. Diğer engel ise bağlantıdır. Bir müzik uygulamasının kullanışlı olması için mevcut uygulamalarınıza bağlanması gerekir.

Ableton Live ve Logic’te üçüncü taraf uygulamalar eklenti olarak bulunur. iOS’ta uygulamalar, seslerini modüler olarak birbirlerine kolayca gönderebilir. Ancak, hantal yönlendirme geçici çözümleri kullanmadan, web tarayıcısını bu kurulumlara dahil etmek zordur. Yapabilseniz bile, senkronize etmede sorunlar olabilir; senkronizasyon, normal müzik yazılımlarında hala bir sorundur.

Çoğu insan için bir web uygulaması harika çalışır, ancak daha fazla performansa veya daha derin özelliklere ihtiyacınız olduğunda, bir profesyonel her seferinde normal bir uygulama kullanır. Ve bu iyi çünkü her yaklaşımın avantajları var.