Skip to content

Tarayıcının Ele Geçirilmesi Nasıl Önlenir

26 de Mayıs de 2021

Tarayıcınızın ele geçirilmesi, temelde tam olarak göründüğü gibidir. Tarayıcı korsanlığı, kötü niyetli bir bilgisayar korsanı, vicdansız bir reklamveren veya bir bağlı kuruluş programından para kazanmak isteyen başka bir kişi tarafından oluşturulan bir yazılım programının, tarayıcınızı, fail için bir tür parasal kazanç sağlayabilecek bir konuma zorla yeniden yönlendirmesidir ( artan trafik), alakalı sonuçlar almazken ve hedeflediğiniz yere gitmeniz engellenirken. Yazılım genellikle bunu bilgisayarınızda iki yoldan biriyle yapar: Bir bilgisayar korsanı sizi bir e-posta veya kötü amaçlı bir bağlantı yoluyla yüklemeniz için kandırır veya ek bir gelir kaynağı olarak kullanan bir yazılım geliştiricisi tarafından bazı meşru yazılımlarla birlikte gelir. . Web tarayıcınızı daha önce ele geçirdiyseniz, o zaman tarayıcı korsanlığı yazılımını kaldırmanın ve korsan yazılımın bulunduğu sitelere geri dönmemesi için tarayıcınızı sıfırlamanın ardından başa çıkmanın ne kadar acı verici olabileceğini bilirsiniz. işaret etti. Tarayıcınızın ele geçirilmesini önlemek için bu adımları uygulayın.

İşletim Sisteminizi ve Tarayıcı Yazılımınızı Güncelleyin

Tarayıcınızın en son ve en iyi sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak ve en son güvenlik yamaları uygulandığından emin olmak, internet kaynaklı birçok saldırıyı, özellikle de yaygın olarak yamalanmayan güvenlik açıklarından yararlanan türden, önlemeye yardımcı olacaktır. Bilgisayar korsanları, tembel olacağınız ve sisteminize yama yapmayacağınız konusunda size güveniyor. Hızlı bir yazılım güncellemesi çalıştırmak, bu giriş noktalarını kapatmaya yardımcı olabilir. Tarayıcı üreticileri, korsanlık sorununun farkındadır ve bu yazılımı güncel tutmanın başka bir nedeni olan yeni korsanlığı önleme özellikleri ekleyebilir.

Güvenlik Bilincine Sahip Bir Alternatif DNS Çözüm Sağlayıcısı Kullanın

Yönlendiricinizin veya bilgisayarlarınızın DNS çözümleyicisini, ISS tarafından sağlanmayan bir sunucuya yönlendirmek, korsan yazılımın amaçlanan hedefine ulaşmasını engelleyebilir ve ayrıca, korsanlık yapan kötü amaçlı yazılımı ilk etapta edinmenizi de önleyebilir.

Antivirüs Yazılımınızın ‘Gerçek Zamanlı Koruma’ Özelliğini Kullanın

Bazı virüsten koruma yazılımları, tarayıcınızla ilişkili olanlar gibi önemli yapılandırma dosyalarını değiştirme girişimlerini izleyen gerçek zamanlı bir koruma özelliği sunar. Yüklediğiniz bir şey tarayıcı ayarlarınızı değiştirmeye çalışırsa yazılım sizi uyarabilir. Ayrıca, bu ayarların değiştirilmesini önleme fırsatı da sunabilir Kötü amaçlı yazılımdan koruma tanım dosyalarınızın güncel olduğundan emin olmalısınız ve ikinci bir savunma hattı olarak ikinci bir görüş tarayıcısı eklemeyi düşünebilirsiniz. kötü amaçlı yazılımdan koruma ayrıntıları.

İnternetten Herhangi Bir Yazılım Yüklemeden Önce Dikkatli Olun

Daha önce de belirtildiği gibi, bazı tarayıcı korsanlığı yazılımları yasal yazılımla birlikte gelebilir. Bu nedenle, indirmekte olduğunuz yazılımla ne yükleyebileceğinizle ilgili tüm ince yazıları okumanız önemlidir. Bazı şirketler, indirmekte olduğunuz yazılımın çalışması için gerekli olmayan birlikte verilen yardımcı programları yüklemekten vazgeçmenize izin verecektir. Tarayıcınızı ele geçiren daha iyi yazılım üreticilerinden bazıları, yazılımı yüklendikten sonra kaldırmanıza izin verir, ancak korsan yazılımların çoğu sisteminizden sessizce çıkmak istemez ve siz onu kaldırdıktan sonra bile değişiklikleri geri almayabilir. tarayıcınızı önceden ele geçirilmiş varsayılan ayarlarına sıfırlayarak manuel olarak müdahale edene kadar temelde tarayıcınızın ele geçirilmesine neden olur.