Skip to content

Tarayıcınızda Yüklenmeyen Bir Web Sayfasını Düzeltmek İçin DNS Kullanın

10 de Nisan de 2021

Tarayıcınızda bir web sayfasının başarıyla yüklenememesinin birçok nedeni vardır. Bir web sayfasının yüklenmemesinin nedenlerini ve bu sorunları nasıl düzelteceğimizi araştırıyoruz.

Web Tarayıcıları ve Uyumluluk Sorunları

Bazen sorun, bir web sitesinin geliştiricilerinin her tarayıcının nasıl yorumlayacağını bilmediği özel kodlama tekniklerini kullanması gibi uyumluluk sorunudur. Söz konusu web sitesini ziyaret etmek için farklı bir tarayıcı kullanarak bu tür sorunları kontrol edebilirsiniz. Safari, Firefox ve Chrome web tarayıcılarını elinizin altında tutmanın iyi bir fikir olmasının nedenlerinden biri de budur. Bir sayfa bir tarayıcıda yüklenirken diğerinde yüklenmezse, bunun bir uyumluluk sorunu olduğunu bilirsiniz.

ISS’niz Suçlu Olabilir

Bir web sayfasının yüklenmemesinin en olası nedenlerinden biri, ISS’niz (İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından yanlış yapılandırılmış veya kötü bakım yapılmış bir DNS (Etki Alanı Adı Sunucusu) sistemidir. Çoğu internet kullanıcısı, İSS’leri tarafından kendilerine atanan DNS sistemine sahiptir. Bazen bu otomatik olarak yapılır; bazen bir ISS, Mac’inizin ağ ayarlarına manuel olarak girmeniz için size DNS sunucusunun internet adresini verir. Her iki durumda da sorun genellikle ISS’nin bağlantının sonundadır.

DNS Nasıl Çalışır?

DNS, web sitelerine atanan hatırlanması daha zor sayısal IP adreslerinden ziyade, kullanıcıların web siteleri ve diğer internet hizmetleri için kolayca hatırlanan isimleri kullanmasını sağlayan bir sistemdir. Örneğin, www.hayateli.com’u hatırlamak, hayateli.com’un IP adreslerinden biri olan 207.241.148.80’den çok daha kolaydır. DNS sistemi www.hayateli.com’u doğru IP adresine çevirirken sorun yaşıyorsa, web sitesi yüklenmeyecektir. Bir hata mesajı görebilirsiniz veya web sitesinin yalnızca bir kısmı görüntülenebilir. Bu, yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. ISS’nizin DNS sisteminin doğru çalışıp çalışmadığını onaylayabilirsiniz. Değilse veya öyle olsa bile, DNS ayarlarınızı ISS’nizin önerdiğinden daha sağlam bir sunucu kullanacak şekilde değiştirebilirsiniz.

DNS’inizi Test Edin

Mac OS, sizin için işlevsel bir DNS sisteminin mevcut olup olmadığını test etmek ve onaylamak için çeşitli yollar sunar. İşte bu yöntemlerden biri:

 1. Başlatmak terminal, da yerleşmiş / Uygulamalar / Yardımcı Programlar /.

 2. Aşağıdaki komutu Terminal penceresine yazın veya kopyalayıp yapıştırın. ev sahibi www.hayateli.com

 3. Basın dönüş veya giriş Yukarıdaki satırı girdikten sonra tuşuna basın.

ISS’nizin DNS sistemi çalışıyorsa, Terminal uygulamasında aşağıdaki iki satırı görmelisiniz: www.hayateli.com, dynwwwonly.hayateli.com için bir takma addır. Dynwwwonly.hayateli.com 208.185.127.122 adresine sahiptir.

Önemli olan, DNS sisteminin web sitesinin adını gerçek bir sayısal internet adresine çevirebildiğini doğrulayan ikinci satır, bu durumda 208.185.127.122. (Gördüğünüz IP adresi farklı olabilir, ancak aynı veya benzer biçimde olacaktır). Bir web sitesine erişimde sorun yaşıyorsanız host komutunu deneyin. Döndürülen metin satırlarının sayısı konusunda endişelenmeyin; web sitesinden web sitesine değişir. Önemli olan, şunu yazan bir satır görmemenizdir: Host your.website.name bulunamadı

Eğer bir web sitesi bulunamadı sonuç ve web sitesinin adını doğru girdiğinizden ve gerçekten bu isimde bir web sitesi olduğundan eminseniz, en azından şu anda ISS’nizin DNS sisteminde sorun yaşadığından makul ölçüde emin olabilirsiniz.

Farklı Bir DNS Kullanın

Bir ISS’nin hatalı çalışan DNS’sini düzeltmenin en kolay yolu, sağlanan DNS’in yerine farklı bir DNS kullanmaktır. Mükemmel bir DNS sistemi, DNS sisteminin ücretsiz kullanımını sunan OpenDNS (şimdi Cisco’nun bir parçası) adlı bir şirket tarafından çalıştırılır. OpenDNS, Mac’in ağ ayarında değişiklik yapmak için eksiksiz talimatlar sağlar, ancak DNS sorunları yaşıyorsanız, OpenDNS web sitesine erişemeyebilirsiniz. İşte değişiklikleri kendi başınıza nasıl yapacağınıza dair hızlı bilgi.

 1. Sistem Tercihlerini başlatmak için Sistem Tercihleri Dock’taki simgeyi veya Sistem Tercihleri öğeden elma Menü.

  Mac Sistem Tercihleri.

 2. Tıkla Sistem Tercihleri ​​penceresindeki simgesi.

 3. İnternet erişimi için kullandığınız bağlantıyı seçin. Neredeyse herkes için bu Wifi veya Yerleşik Ethernet.

  Sistem Tercihleri ​​Ağ ekranının ekran görüntüsü

  Sistem Tercihleri ​​Ağ ekranı.

 4. Tıkla ileri buton.

 5. DNS sekmesini seçin.

  Network_DNS sekmesinin ekran görüntüsü

  Ağ DNS sekmesi.

 6. DNS Sunucuları alanının altındaki artı (+) düğmesini tıklayın ve aşağıdaki DNS adresini girin:

  208.67.222.222

 7. Yukarıdaki adımları tekrarlayın ve aşağıda gösterilen ikinci bir DNS adresi girin:

  208.67.220.220

 8. Tıkla TAMAM MI buton.

 9. Tıkla Uygulamak buton.

 10. Ağ tercihleri ​​bölmesini kapatın.

OpenDNS Birçok Seçenek Sağlar

Mac’iniz artık OpenDNS tarafından sağlanan DNS hizmetlerine erişebilir ve doğru web sitesi artık düzgün bir şekilde yüklenmelidir. OpenDNS girişlerini eklemenin bu yöntemi, orijinal DNS değerlerinizi korur. İsterseniz, yeni girişleri listenin en üstüne taşıyarak listeyi yeniden sıralayabilirsiniz. DNS araması, listedeki ilk DNS sunucusuyla başlar. Site ilk girişte bulunmazsa, ikinci girişte DNS araması çağrıları. Bu, arama yapılana veya listedeki tüm DNS sunucuları tükenene kadar devam eder. Eklediğiniz yeni DNS sunucuları orijinal sunuculardan daha iyi performans gösteriyorsa, yeni girişleri seçip en üste sürükleyerek listenin en üstüne taşıyın.