Skip to content

Tasarımcılar için Adobe Creative Cloud’a En İyi Alternatifler

12 de Mayıs de 2021

Adobe yazılımının bazı kullanıcıları için, şirketin Creative Cloud platformuna odaklanmasının bir sorun olduğu kanıtlandı. Örneğin, yazılım güncellemesini ertelemeyi tercih eden veya belirli güncellemeleri tamamen atlamak isteyen kullanıcılar, bulut tabanlı sistemde otomatik olarak güncellenen bu seçeneğe sahip değildir. Adobe’nin grafik tasarım araçları paketi güçlü ve her yerde bulunsa da, rakipler yanıt olarak kendi odaklarını değiştirmek isteyenler için uygun tasarım alternatifleri sunar. Diğer tasarımcılar ve ajanslarla dosya paylaşma kolaylığı gibi ihtiyaçları göz önünde bulundurarak en iyi seçeneklerden birkaçını keşfediyoruz.

Dosyaları Paylaşan Tasarımcıların Çok Az Seçimi Var

Dosyaları diğer tasarımcılarla paylaşırsanız, Adobe Creative Cloud ile rekabet eden daha az seçeneğiniz olur. Creative Suite 6’ya bağlı kalabilseniz de, Adobe’nin CC yazılımının sonraki sürümlerinde üretilen daha yeni dosyalar onları açmak için en son sürüme sahip olmanızı gerektirebileceğinden bunu yapmak daha sorunlu hale gelir. Dosyaları sık sık paylaşmıyorsanız ve genellikle doğrudan müşteriler için çalışıyorsanız, Adobe Creative Cloud’un abonelik modelinden hoşlanmıyorsanız, tasarım kategorisindeki alternatif yazılım rakipleri değerlendirmeye değer olabilir.

Web Tasarımcıları İçin En İyi Alternatifler

Photoshop Kullanıcıları için GIMP

GIMP (GNU Görüntü İşleme Programı), alternatif web tasarım araçlarının ön saflarında yer alır. Photoshop kadar gösterişli değildir, ancak Photoshop’a benzer katman grupları içerir ve tek bir belgede birden çok sayfa mizanpajı tasarlamayı kolaylaştırır. GIMP için mevcut geniş bir eklenti yelpazesiyle, web tasarımcıları GIMP’ye geçerken birçok başka özellik ekleyebilir. GIMP’deki arayüz tanıdık olmayabilir ve yeni olduğunuzda bir şeyler bulmaya çalışmak sinir bozucu olabilir, ancak önyargılarını bir tarafa koyan ve GIMP’yi öğrenmeye çalışan kullanıcılar nasıl şaşırabilir? tasarımcınızın araç setinin ciddi bir parçası olabilir. Ayrıca, her 30 günde bir abonelik ücreti ödemiyorsunuz, bu da öğrenmek için önemli bir motivasyon kaynağı olabilir.

Illustrator Kullanıcıları için Inkscape

Adobe Illustrator’ı tercih eden web tasarımcılarından biriyseniz, Inkscape adlı açık kaynaklı proje sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. İlk bakışta arabirim Illustrator’dan sonra biraz hafif görünebilir, ancak sizi kandırmasına izin vermeyin – bu etkileyici ve güçlü bir vektör çizim uygulamasıdır. Herhangi bir yazılımda olduğu gibi, Inkscape’e alışmanız biraz zaman alabilir, ancak Illustrator ile yapabileceklerinizin büyük bir kısmını elde edebildiğinizi görmelisiniz. Birkaç zili ve ıslığı kaçırmış olabilirsiniz, ancak biriktirdiğiniz para bu tutarsızlığı yumuşatabilir.

Grafik Tasarımcılar İçin En İyi Alternatifler

Ticari baskı için iş tedarik ederken Quark veya Adobe uygulamalarının hemen hemen tek seçenek olduğu zamanlar vardı, çünkü bunlar endüstri standardı paketlerdi. PDF dosya formatı bunu değiştirdi ve artık çalışmanızı yüksek çözünürlüklü bir PDF oluşturabildiği sürece istediğiniz yazılımda üretebilirsiniz. Buradaki seçenekler gerçekten birlikte çalıştığınız CMYK raster görüntülerinin hacmine bağlıdır.

  • Katmanlı dosyalardan güçlü bir şekilde yararlandığınız az sayıda yaratıcı görüntü üretme eğilimindeyseniz, GIMP ve Inkscape daha iyi seçenekler olabilir.
  • Temel düzeltme gerektiren çok sayıda görüntü içeren kataloglar veya broşürler üretiyorsanız, CorelDRAW, Photo-PAINT’in eklenmesiyle, görüntüler için CMYK’ye basit bir dönüşüme sahip olduğundan iş akışınızı büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Grafik Tasarımcılar için GIMP

GIMP ile gittiğinizi varsayarsak, Separate + eklentisini kurmak isteyeceksiniz. Bu, Photoshop’un yaptığı aynı zahmetsiz renk alanı geçişini sunmasa da, işlevsel bir seçenektir. Photoshop’taki kadar düzgün bir iş akışı olmasa da yazılımla prova içerir. Bu, hafif kullanım için uygun olabilir, ancak çok fazla CMYK çıktısı üreten tasarımcılar için bu bir anlaşma kırıcı olabilir.

Grafik Tasarımcılar için CorelDRAW

Seçiminiz CorelDRAW ise, Photo-PAINT Photoshop’tan sonra oldukça katı hissedecek, ancak CMYK görüntülerinin işlenmesi sizi neşelendirecek bir yol olabilir. CorelDRAW’ın kendisi ve yukarıda bahsedilen Inkscape arasındaki farklar çok daha az belirgindir ve bunların her ikisi de bir Illustrator kullanıcısı için daha yumuşak bir geçiş sunmalıdır. CorelDRAW, öncelikle biraz daha güçlü metin kontrolü aracılığıyla biraz daha fazla çok yönlülük sunabilir. Paragraf ve sekme biçimlendirme, Inkscape üzerinden metnin sayfa düzeninde daha fazla kontrol sağlar. CorelDRAW, tek bir belgeye birden çok sayfanın eklenmesine de izin verir, ancak bu işlevsellik bir eklenti ile Inkscape’e eklenebilir. Bu vektör uygulamalarının hiçbiri Illustrator ile tam olarak eşleşemez, ancak yetenekli ellerde güçlü sonuçlar üretecek hem yetenekli hem de işlevsel araçlardır.

Masaüstü Yayıncılık için En İyi Alternatifler

Scribus, QuarkXPress’in masraflarını aşmak istemediğinizi varsayarak, masaüstü yayınlama gereksinimleriniz için tartışmasız en iyi seçenektir. Açık kaynaklı bir proje olarak Scribus, Adobe’nin InDesign’ının cilasından yoksundur, ancak komut dosyalarıyla daha da genişletilebilen güçlü bir yazılım parçasıdır. Kavramların çoğu InDesign kullanıcılarına aşina olsa da, bununla çalışmak için uzun bir alışma dönemi olması muhtemeldir.

Creative Suite 6’ya Bağlılık

Adobe Creative Cloud’un bariz alternatifi CS6’dır. Düzenli bir güncelleme döngüsünü sürdürmeyen kullanıcı türündeyseniz, CS6’yı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, muhtemelen sonunda Adobe Creative Cloud’a veya bir alternatife geçmeyi seçmeniz gerekecek.