Skip to content

Taşınabilir Medya Oynatıcı (PMP) Nedir?

22 de Nisan de 2021

Taşınabilir medya oynatıcı terimi (genellikle sadece PMP olarak kısaltılır), dijital medyayı kullanabilen her tür taşınabilir elektronik cihazı tanımlar. Cihazın yeteneklerine bağlı olarak, oynatılabilen medya dosyası türleri arasında dijital müzik, sesli kitap ve video yer alır. Taşınabilir medya oynatıcılar, multimedya yeteneklerini tanımlamak için genellikle genel olarak MP4 oynatıcılar olarak adlandırılır. Ancak bu, MP4 formatıyla uyumlu oldukları fikriyle karıştırılmamalıdır. Bu arada, PMP terimi başka bir dijital müzik terimiyle de tezat oluşturuyor, DAP (dijital ses oynatıcı), genellikle yalnızca ses işleyebilen MP3 oynatıcıları tanımlamak için kullanılır.

Taşınabilir Medya Oynatıcı Olarak Nitelikli Cihazlara Örnekler

Özel taşınabilir medya oynatıcıların yanı sıra, multimedya oynatma olanaklarına sahip olabilen ve böylece onları PMP olarak nitelendiren başka elektronik cihazlar da vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Akıllı telefonlar / cep telefonları
 • Uydu navigasyon alıcıları (uydu navigasyon alıcıları)
 • Dijital kameralar
 • İnternete bağlı tabletler
 • Akıllı saatler

Tahsis Edilmiş Taşınabilir Medya Oynatıcının Başlıca Kullanım Alanları Nelerdir?

Akıllı telefonların popülaritesinin artmasıyla, özel PMP’lerin satışları kaçınılmaz olarak düştü. Bununla birlikte, genellikle akıllı telefonlardan çok daha küçük oldukları için, hareket halindeyken medya kitaplığınızın keyfini çıkarmak daha kolay olabilir – hatta bazıları bir kılıf veya cebe kolayca takmak için klipslerle birlikte gelir.

 • Dijital Müzik – belki de bir PMP’nin en popüler kullanımı. Müzik indirme mağazalarından satın aldığınız veya CD’lerden kopyaladığınız şarkılar, özel bir PMP’ye kolayca aktarılabilir. Bir USB kablosu genellikle kullanılan yöntemdir, ancak birçok durumda daha yeni PMP’lerle kablosuz aktarımlar da mümkündür.
 • Sesli Kitaplar / Podcast’ler – sözlü kelime, PMP kullanmanın başka bir yoludur. Bu, indirilen sesli kitaplar veya ücretsiz Podcast’ler aracılığıyla yapılabilir.
 • Müzik videoları – Yeterince geniş bir ekrana sahip bir PMP, en sevdiğiniz sanatçıları ve grupları video akışı yoluyla veya İnternet’ten indirerek izlemenin iyi bir yolu olabilir.

Taşınabilir Medya Oynatıcıların Diğer Özellikleri

Yukarıda belirtilen popüler kullanımların yanı sıra, PMP’ler de başka yararlı olanaklara sahip olabilir. Bu şunları içerebilir:

 • FM Radyo – bazı taşınabilir medya oynatıcılarda yerleşik bir FM tuner bulunabilir. Bu, kullanıcının tıpkı geleneksel bir radyo alıcısı kullanıyormuş gibi canlı radyo yayınlarını dinlemesini sağlar. Radyo alımını iyileştirmek için, kulaklıklarınız için kullanılan tel FM anteni olarak iki katına çıkar.
 • Harici Ses Kaydetme – PMP’ler de ses / ses kaydediciler olarak ikiye katlanabilir. Tümleşik bir mikrofon varsa, harici sesi ses veya canlı müzik gibi dijital biçimlerde depolayabilirsiniz. Bu daha sonra taşınabilir bilgisayarınızda oynatılabilir veya daha sonraki bir tarihte bir bilgisayara aktarılabilir.
 • Fotoğrafları Görüntüleme – çoğu özel PMP, akıllı telefonlarda olduğu gibi bir kamera ile birlikte gelmez. Ancak, fotoğrafları ve görüntüleri görüntülemek için çok sık kullanılabilirler. Aslında, müziğinizi çalarken, albüm kapağı genellikle şarkılar çalarken görüntülenir.
 • E-Kitap Okumak – modern bir taşınabilir medya oynatıcıda, bazen e-kitapları görüntüleme olanağı vardır. Bu, yerleşik bir özellik veya indirilebilir bir uygulama kullanılarak eklenebilen bir özellik olabilir.