Skip to content

Taşınabilir Müzik Çalar Yazılımı

10 de Mayıs de 2021

Normalde, bir sabit sürücü, flash sürücü veya hafıza kartı gibi harici bir cihazdan bir bilgisayardaki ortam dosyalarını (müzik, videolar vb.) Oynatmak için, uygun bir yazılım ortam yürütücüsünün halihazırda olduğundan emin olmanız gerekir. kullandığınız makinede yüklü. Bununla birlikte, belirli bir bilgisayara, üzerinde doğru yazılıma sahip olduğu için bağlanmak istemiyorsanız, daha esnek bir yol, en sevdiğiniz medya oynatma yazılımının taşınabilir bir sürümünü kullanmaktır. Bu genellikle taşınabilir bir uygulama olarak adlandırılır ve bir bilgisayara bağlanabilen (genellikle USB veya Bluetooth aracılığıyla) neredeyse tüm donanım cihazlarında (iPod, MP3 çalar, PMP vb. Dahil) depolanabilir.

Avantajları

Taşınabilir uygulamalar (uygulamaların kısaltması), çalıştırmak için bir bilgisayara yüklenmesi gerekmeyen yazılım dağıtımlarıdır. Bu nedenle, kullandığınız her bilgisayara doğru yazılımı yüklemenize gerek kalmadan medya kitaplığınızla birlikte taşımak için mükemmeldirler. Bu tür yazılımları kullanmak sadece harici donanım aygıtları için de değildir. MP3 CD’leri, örneğin üzerlerine taşınabilir bir müzik kutusu uygulamasıyla yazabilir, böylece müziğinizi CD-ROM sürücüsü olan herhangi bir bilgisayarda çalabilirsiniz. Taşınabilir bir medya oynatıcı uygulaması kullanmanın bir başka avantajı da, her şeyin taşınabilir cihazınızda kalmasıdır, böylece dosyaları bir bilgisayarın sabit diskine kopyalamakla ilgilenmenize veya faaliyetlerinizin izlerini bırakma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Müziğinizi hemen hemen her bilgisayarda çalabilmek için USB sabit sürücünüzde, flash kaleminizde veya MP3 çalarınızda taşınabilir bir medya oynatıcı uygulaması bulundurma fikrini seviyorsanız, aşağıdaki listeye göz atın. Bu liste (belirli bir sırayla değil), taşınabilir biçimde gelen ve çok çeşitli farklı ses / video biçimlerini destekleyen en popüler yazılım ortam oynatıcılarından bazılarını kapsar.

VLC Media Player Taşınabilir

VLC Media
Ne Seviyoruz

 • Yaygın olarak popüler ve ücretsiz.
 • Çok çeşitli formatları destekler.
 • Kullanımı kolay arayüz ve eklenti kitaplığı.

Neleri Sevmiyoruz

 • Kullanıcı arayüzü, bazı modlarda biraz eskidir.
 • Uygulama bazen hatalı biçimlendirilmiş başlıklara sahip videolar için kilitleniyor.

Taşınabilir VLC oynatıcı (Windows’tan indirme ¦ Mac’ten İndirme), kaynakları hafif, ancak özellikleri bakımından zengin olan çok popüler bir yazılım medya oynatıcısıdır. Birkaç işletim sistemi platformunda mevcuttur ve hatta ev ağınızda bir medya akışı sunucusu olarak da kullanılabilir. VLC oynatıcı, çok çeşitli ses formatlarını desteklemenin yanı sıra, videoları ve filmleri taşınabilir depolama aygıtınızda taşımak istiyorsanız mükemmel bir seçimdir.

Winamp Taşınabilir

Winamp Logosu

Nullsoft
Ne Seviyoruz

 • Sağlam müzik çalma yetenekleri.
 • Saygın marka kimliği.

Neleri Sevmiyoruz

 • 2000’lerin başındaki eski ihtişamının bir kabuğu.
 • Belirsiz geliştirme ve gelecekteki özelliklerin yol haritası.

Winamp, çok yetenekli bir ses oynatıcı olan popüler bir iTunes ve Windows Media Player alternatifidir. Birçok formatı destekler ve taşınabilir bir uygulama olarak herhangi bir harici depolama cihazına yüklenebilir. Winamp’ın lite sürümü, tam kurulumun yaptığı (video oynatma gibi) tüm zil ve ıslıklarla birlikte gelmez, ancak dijital müzik çalmak için mükemmel bir sanatçıdır.

Örümcek Oyuncu Taşınabilir

spider Player ekran görüntüsü

Ne Seviyoruz

 • Kullanıcılar tarafından yüksek puanlar.
 • Kayıt yeteneği onu diğerlerinden ayırır.
 • Ücretsiz yazılım.

Neleri Sevmiyoruz

 • 2011’den beri güncellenmedi.
 • Modası geçmiş, meşgul arayüz.

Çok sayıda farklı ses formatını kapsayan sağlam bir ses oynatıcı arıyorsanız, Spider Player bir göz atmaya değer. CD kopyalama / yazma, MP3 etiketi düzenleme, DSP efektleri vb. İçin yerleşik desteği ile bu program, yanınızda taşımayı seçtiğiniz taşınabilir bir uygulama olabilir. Spider Player ayrıca SHOUTcast ve ICEcast İnternet radyo sunucularından aktarılan müziği kaydetme yeteneğine de sahiptir – tüm müzik kutusu yazılımı buna sahip olamaz.

FooBar2000 Taşınabilir

Foobar2000 ekran görüntüsü

Ne Seviyoruz

 • Eski bilgisayarlar için harika hafif ayak izi.
 • İsmine rağmen hala aktif olarak geliştirilmektedir.

Neleri Sevmiyoruz

 • O kadar seyrek kurulur ki Microsoft Edge onu kötü amaçlı yazılım olarak bastırabilir.
 • Kasım 2018’deki son güncellemeye rağmen, “Windows Vista için Tasarlandı” gibi görünüyor ve hatta o döneme ait Windows Media Player’ın tasarım seçeneklerini taklit ediyor gibi görünüyor.

Foobar2000’in iki kurulum modu vardır. Bilgisayarınıza tam sürümü yükleyebilir veya programı ekli harici cihazınıza kopyalayan taşınabilir modu seçebilirsiniz. Foobar2000, hafif ama güçlü bir başka iTunes alternatif medya oynatıcısıdır. Çok çeşitli ses formatlarını destekler ve müziği iPod ile eşzamanlamak için bile kullanılabilir. Aslında iPod Manager eklentisi, Apple cihazınızla eşzamanlamadan önce iPod olmayan ses formatlarını dönüştürme olanağı sağlar.