Skip to content

Taşınabilir Şarj Cihazı Nedir?

14 de Mayıs de 2021

Bazen güç bankası olarak adlandırılan taşınabilir bir şarj cihazı, elinize sığacak kadar küçük olan yeniden kullanılabilir bir pildir. Koruyucu bir kılıfla kaplanmış olup, herhangi bir giriş ve çıkış kaynağına bağlanarak duvar prizine ihtiyaç duymadan hemen hemen her yerden çeşitli cihazları (örneğin bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar) şarj etmenize olanak tanır. Taşınabilir şarj cihazları çeşitli biçimlerde gelir ve bir dizi özelliğe sahiptir. En önemli özellik, bu şarj cihazlarının, diğer cihazlarınızın gücünü ve kullanım süresini uzatan yerleşik bir şarj edilebilir bataryaya sahip olmasıdır.

Hedef Sıfır
Akıllı telefonlar miliamper saat cinsinden ölçülen pil kapasitelerini kullanır. Bu kapasiteler, ara sıra farklılıklar olsa da, 2.000mAh ile 5.000mAh arasında değişir. Telefonları ve dizüstü bilgisayarları çalıştırmak için kullanılan tipik pil bankalarının da miliamper saat cinsinden ölçülen pil kapasitesi vardır, bu da belirli bir cihaz için hangi boyutta şarj cihazına ihtiyacınız olduğunu belirlemeyi kolaylaştırır.

Taşınabilir Şarj Cihazları Nasıl Çalışır?

Telefonunuzu, tabletinizi veya başka bir cihazı duvar prizinden şarj etmek yerine, güç gerektiren cihaza şarj cihazını (veya şarj kablosunu) takarak taşınabilir şarj cihazında depolanan güçten şarj edersiniz. Birçok akıllı telefonun kısa ömrü göz önüne alındığında, popüler ve en iyi taşınabilir şarj cihazları USB cihazlarıdır. Bunlar genellikle daha küçük taraftadır ve cebinizde veya çantanızda kolayca yanınıza gelebilir ve telefonunuzun pil ömrünü uzatabilir. Taşınabilir şarj cihazları genellikle bir veya daha fazla USB bağlantı noktasıyla donatılmıştır ve modern akıllı telefonları şarj etmek için kullanılan hemen hemen her türlü kabloya bağlanabilir. USB Type-A ile biten standart Micro-USB, USB-C ve Apple Lightning kabloları, taşınabilir bir şarj cihazıyla kullanmanız gereken yaygın bağlantılardır.

Taşınabilir Şarj Cihazı Nasıl Kullanılır

Taşınabilir şarj cihazları inanılmaz çeşitlilikte gelir. Bu, bu şarj cihazlarının nasıl çalıştığı veya nasıl şarj edileceği konusunda kesin bir kural olmadığı anlamına gelir. Daha küçük taşınabilir şarj cihazlarının çoğu, Mikro USB veya USB C Tipi bağlantılar üzerinden şarj olur. Daha büyük pil kümeleri, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer elektronik cihazlarda bulunanlar gibi DC konektörleri kullanabilir. Piyasada güneş enerjisiyle çalışan taşınabilir şarj cihazları da vardır. Güç bankaları, şarj edilebilir bir bataryaya sahip diğer elektronik cihazlar gibi şarj olur. Bazıları, konektör nedeniyle veya daha düşük kapasiteli bir pilin daha hızlı şarj olması nedeniyle daha hızlı şarj olabilir. Taşınabilir bir şarj cihazı kullanarak bir cihazı şarj etmek için, cihazı taşınabilir şarj cihazına bağlayın ve şarj cihazının gücünü açın. Bitmiş veya düşük güç tüketen cihazı şarj etmeye başlar. Bazı şarj cihazları, şarjın ne zaman bittiğini gösteren bir gösterge sağlar; bazıları yok.

Taşınabilir Şarj Cihazları Başka Ne Yapabilir?

En temel taşınabilir şarj cihazları yalnızca bir cihazı şarj etmek için bir USB çıkışı sunarken, diğer (genellikle daha pahalı) şarj cihazları bir dizi özel özellik sunar. Bazıları hızlı şarj teknolojileri için destek sunarak akıllı telefonunuzu daha hızlı doldurmanıza olanak tanır. Bazıları birden fazla USB bağlantı noktası içerir, böylece aynı anda birden fazla cihazı şarj etmeye devam edebilirsiniz. Bazı taşınabilir şarj cihazları, üç uçlu prizler, DC güç ve el fenerleri ile daha fazla fayda sağlar. Dizüstü bilgisayarlar için bazı taşınabilir şarj cihazları, enerjiye aç bilgisayarları güçlendirmek için bir ton güç depolar. Ayrıca timsah klipsli kabloları bağlamak için bir bağlantı noktası içeren arabaları atlamak için özel güç bankaları da vardır. Bazı taşınabilir şarj cihazları yalnızca tek kullanımlık şarj olanağı sunar. Tek kullanımlık taşınabilir şarj cihazları bazı durumlarda kullanışlı olabilir ve dar bütçeler için uygundur. Çok kullanımlık şarj cihazları, evden uzaktayken cihazları sık sık şarj etmesi gereken kişiler için daha iyi bir seçimdir.