Skip to content

TCP (İletim Kontrol Protokolü) Açıklaması

11 de Mayıs de 2021

İletim Kontrol Protokolü, bilgisayar ağları üzerinden bilgi akışını yönetir. TCP, İnternet Protokolü ile birlikte, şu şekilde kısaltılmış olarak iyi bilinen bir ikili olarak çalışır: TCP / IP. Bağlantı ayarlarını keşfettiğinizde, bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun ağ ayarlarında bu terimle karşılaşacaksınız. IP, veri paketlerinin kaynaktan hedefe adreslenmesi ve iletilmesiyle ilgilenirken, TCP iletimin güvenilirliğini yönetir.

TCP Ne Yapar

TCP, güvenilirliği artırmak için veri aktarımını kontrol eder. İnternet gibi ağlarda veriler şuraya iletilir: paketler, ağ üzerinde bağımsız olarak gönderilen ve hedefte yeniden birleştirilen veri birimleridir.

Getty Images aracılığıyla Funtap
Bir ağdaki verilerin iletimi katmanlar halinde gerçekleşir, bir katmandaki her protokol, diğerlerinin yaptığını tamamlayıcı bir şey yapar. Bu katman grubuna a protokol yığını. TCP ve IP, yığın içinde birbiri üzerine el ele çalışır. Örneğin, bir yığın HTTP> TCP> IP> Wi-Fi içerebilir. Bu, örneğin bir bilgisayar bir web sayfasına eriştiğinde, web sayfasını HTML olarak almak için HTTP protokolünü kullandığında, TCP’nin iletimi kontrol ettiği, IP’nin ağdaki (internet) kanalı yönettiği ve Wi-Fi’nin iletimi yönettiği anlamına gelir. yerel alan ağında. Bu nedenle, iletim sırasında güvenilirliği sağlamaktan TCP sorumludur. Güvenilir bir veri iletimi, aşağıdaki gereksinimlerin karşılandığı bir iletidir.

  • Tüm paketler hedefe ulaşır, yani hiçbir paket kaybolmaz.
  • Veri kalitesini etkileyecek böyle bir gecikme yoktur.
  • Tüm veri paketleri sırayla yeniden birleştirilir.

TCP Nasıl Çalışır?

TCP, paketlerini numaralandırır. Ayrıca, hedefe ulaşmak için bir son tarihe sahip olmalarını sağlar (birkaç yüz milisaniye zaman aşımı) ve diğer bazı teknik hükümler. Alınan her paket için, gönderen cihaz adı verilen bir paket aracılığıyla bilgilendirilir. kabul. İsim her şeyi söylüyor. Zaman aşımından sonra herhangi bir onay alınmazsa, kaynak muhtemelen eksik veya gecikmiş paketin başka bir kopyasını gönderir. Sıra dışı paketler de onaylanmaz. Bu şekilde, tüm paketler her zaman sırayla, deliksiz ve belirli ve kabul edilebilir bir gecikme aralığı içinde bir araya getirilir.

TCP Adresleme

IP, IP adresleri olarak bilinen adresleme için eksiksiz bir mekanizma sunarken, TCP’nin böyle ayrıntılı bir adresleme sistemi yoktur. Birine ihtiyacı yok. Yalnızca üzerinde çalıştığı aygıt tarafından sağlanan numaraları, nereden aldığını ve hangi hizmet için paket gönderdiğini belirlemek için kullanır. Bu numaralar denir bağlantı noktaları. Örneğin, web tarayıcıları TCP için 80 numaralı bağlantı noktasını kullanır. 25 numaralı bağlantı noktası giden e-postaları yönetir. Bağlantı noktası numarası genellikle bir hizmetin IP adresi ile birleştirilir, örn. 192.168.66.5:80.