Skip to content

TeamSpeak Nasıl Kurulur ve Kullanılır

3 de Haziran de 2021

Arkadaşlarınızla çevrimiçi oyun oynamak için bir grup oluşturmak istiyorsunuz veya bir iş profesyonelisiniz ve iç iletişim için bir grup kurmak istiyorsunuz. TeamSpeak, bu tür bir hizmet ve işlevsellik sunan lider platformlardan biridir. Kullanıcıların yüksek kaliteli sesli aramalar için en son VoIP teknolojisini kullanarak kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlamak için bilgisayarlar ve mobil cihazlar için uygulamalar sağlayan bir hizmettir. İşte nasıl kuracağınız ve kullanacağınız.

Neye ihtiyacın var

TeamSpeak kullanarak iyi bir sesli iletişim için ihtiyacınız olan şeyler aşağıdadır.

 • TeamSpeak 3 için hem sunucu hem de istemci için sistem gereksinimleri oldukça hafiftir. En az 800 MHz saat hızına (Android telefonlarda ve iPhone’da nasıl bu kadar iyi çalıştığına şaşmamalı), 128 MB belleğe (512 önerilir) ve 5 MB sabit diske sahip bir Pentium 4 ile bile her şeyin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Uzay. Tüm platformlar için aynıdır.
 • VoIP için yeterli bant genişliğine sahip bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Çevrimiçi oyun oynuyorsanız, halihazırda kullanmakta olduğunuza kıyasla TeamSpeak için gereken bant genişliği önemsizdir. Bu nedenle bant genişliği çevrimiçi oyuncular için bir sorun olmamalıdır.
 • Ücretsiz olarak indirilebilen TeamSpeak yazılımı (istemci).
 • Sesli iletişimin gerçekleşmesi için merkezi bir unsur olan bir TeamSpeak sunucusuna ihtiyacınız olacak. Daha fazlası için aşağıyı okuyun.
 • Bir ekibe, iletişim kurmaya ve istemciyi kurmaya istekli bir grup insana ihtiyacınız olacak.

TeamSpeak Sunucusu Alma

Bu işin en ilginç kısmı. Hizmeti nasıl ve hangi bağlamda kullanacağınıza bağlı olarak burada farklı senaryolar vardır. Uygulamalar ücretsiz olarak kullanılabilir ve yalnızca hizmet ödenir. Artık bir sunucuyu kendiniz barındırabiliyorsanız, sunucu yazılımını ücretsiz olarak alırsınız. İşinizi işletmenizde yürütmek isteyen bir profesyonel olmanız durumunda, hizmet için aylık ödeme yapmanız gerekir. Fiyatlandırma için web sitelerini kontrol edin. Bu durumda, sunucu bilgisayarınızı 7/24 açık ve bağlı bırakmanız gerekeceğini unutmayın. Ayrıca, kar amacı gütmeyen bir kuruluş veya grupsanız, ücretsiz lisanslarınız olduğunu unutmayın. Artık sunucunuzu çalıştırmakla uğraşmak istemiyorsanız, bir tane kiralayabilirsiniz. Bazı istemciler için hizmet sunan çok sayıda TeamSpeak sunucusu vardır. Hizmet için aylık ödeme yaparsınız. Tipik değerler, bir ay boyunca 50 kullanıcı için yaklaşık 10 $ olacaktır. Bulmak için TeamSpeak sunucularını arayın.

İstemciyi İndirme ve Yükleme

TeamSpeak istemci uygulamasını indirmek ve yüklemek kolaydır. TeamSpeak web sitesinin indirme sayfasına gidin. Platformunuz (Windows, Mac veya Linux) mevcut sürümlerle birlikte listelenmelidir. Android cihazlar için TeamSpeak istemci uygulaması ayrıca Google Play’den ve iPhone için Apple App Store’dan edinilebilir.

TeamSpeak Uygulamasını Ayarlama

İndirilen kurulum dosyasını başlattığınızda, her zamanki gibi sorumluluk reddi ve yasal bilgileri okumanız ve onaylamanız istenir. Kurulum sırası oldukça yaygın ve kolaydır, ancak doğru girmeniz gereken bazı parametreler vardır. Kurulum sihirbazı sizden şunları ister:

 • Bir takma ad seçin
 • Mikrofon ayarını belirtin
 • Mikrofonunuzu test edin
 • Varsa klavye kısayol tuşlarını belirtin
 • Bildirimler için bir ses paketi seçin
 • Varsa eklentileri seçin

TeamSpeak Uygulamasını Kullanma

TeamSpeak kullanırken yapmanız gereken ilk şey bir sunucuya bağlanmaktır. Sunucu adresini, takma adınızı ve şifrenizi girin. O zaman o gruba bağlanırsınız ve iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Gerisi bu kolay ve kullanıcı dostu arayüz ile hızlı bir şekilde yapılabilir. Etkileşim kurmak istediğiniz arkadaşlarınızla sunucu adresini paylaşın.