Skip to content

Tek Bir Bilgisayarda Birden Çok iTunes Kitaplığı Nasıl Kullanılır

9 de Mayıs de 2021

Tek bir bilgisayarda ayrı içeriğe sahip birden çok iTunes arşivine sahip olmak mümkündür. Bu daha az bilinen özellik, birden çok kişinin müziklerini, filmlerini ve uygulamalarını ayrı tutmanıza yardımcı olur ve istemeden başkalarının müziğini cihazınıza aktarmadan birden çok iPod, iPhone veya iPad’i tek bir bilgisayarla eşzamanlamanıza olanak tanır. Diğer seçenekler arasında oynatma listelerinin ve birden çok kullanıcı hesabının kullanılması yer alır. Bu talimatlar iTunes 9.2 ve sonraki sürümler için geçerlidir.

Birden Çok iTunes Kitaplığı Nasıl Oluşturulur

Birden çok iTunes kitaplığına sahip olmak, her biri iTunes içeren iki ayrı bilgisayara sahip olmaya benzer. Kitaplıklar tamamen ayrıdır: Bir kitaplığa eklediğiniz müzikler, filmler veya uygulamalar, dosyaları ona kopyalamadığınız sürece (bir istisna dışında) diğerinde görünmez. Bilgisayarınızda birden çok iTunes kitaplığı oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Çalışıyorsa iTunes’dan çıkın.

 2. Tuşunu basılı tutun. Opsiyon tuşu (Mac’te) veya Vardiya (Windows’ta) tuşuna basın ve programı başlatmak için iTunes simgesine tıklayın.

 3. Anahtarı bıraktığınızda İTunes Kitaplığını seçin penceresi açılır, ardından seçin Kitaplık Oluştur.

  Kitaplık Oluştur düğmesinin vurgulandığı bir Mac'te açık olan iTunes Kitaplığı penceresini seçin

 4. İçinde Farklı kaydet metin kutusuna yeni iTunes kitaplığı için bir ad girin. Kitaplığı bulmayı kolaylaştırmak için yeni kitaplığa mevcut kitaplık veya kitaplıklardan farklı bir ad verin.

  Farklı Kaydet alanının vurgulandığı yeni iTunes Kitaplığı iletişim kutusu

 5. Seçin Nerede açılır menü ve yeni kitaplığı bilgisayarınızda depolamak istediğiniz klasörü seçin. Herkesin içeriğini aynı yerde tutmak için mevcut Müzik / Müziğim klasöründe yeni kitaplık oluşturmak en kolayı olabilir.

  "Yeni iTunes Kitaplığı Oluştur" menüsü, Where menüsü vurgulanmış olarak açılır

 6. Seçiniz Kayıt etmek yeni kitaplığı oluşturmak için.

  Kaydet düğmesinin vurgulandığı "Yeni iTunes Kitaplığı Oluştur" penceresi

 7. İTunes, yeni oluşturulan kitaplığı kullanarak açılır. Yeni içerik ekleyebilirsiniz.

Birden Çok iTunes Kitaplığı Nasıl Kullanılır

Birden çok iTunes kitaplığı oluşturduktan sonra, bunlar arasında şu şekilde geçiş yapabilirsiniz:

 1. Tuşunu basılı tutun. Opsiyon tuşu (Mac’te) veya Vardiya (Windows’ta) tuşuna basın, ardından iTunes’u açın.

 2. İçinde İTunes Kitaplığını seçin pencere, seç Kitaplık Seçin.

  Mac

 3. Müzik / Müziğim klasörünüze varsayılan olarak başka bir pencere açılır. Diğer iTunes arşivlerinizi başka bir yerde sakladıysanız, bilgisayarınızdan yeni kitaplığın konumuna gidin. Yeni kitaplık için klasörü seçin ve seçin Açık. Klasörün içinde herhangi bir şey seçmenize gerek yoktur.

  Mac'te iTunes arşiv klasörü ve Aç düğmesinin vurgulandığı iTunes penceresi

 4. iTunes, seçtiğiniz kitaplığı kullanarak açılır.

Birden Çok iTunes Kitaplığı ile Birden Çok iPod / iPhone Nasıl Yönetilir

Bu tekniği kullanarak, aynı bilgisayarı kullanan iki veya daha fazla kişi, birbirlerinin müziklerine veya ayarlarına müdahale etmeden kendi iPod’larını, iPhone’larını ve iPad’lerini yönetebilir. Bunu yapmak için tuşunu basılı tutun Opsiyon veya Vardiya, iTunes’u açın, bir iTunes kitaplığı seçin, ardından eşzamanladığınız iPhone veya iPod’u bu kitaplıkla bağlayın. O anda aktif olan iTunes kütüphanesindeki medyayı kullanarak standart senkronizasyon sürecinden geçecektir. İPhone ve iPod, bir seferde yalnızca bir arşivle eşzamanlanabilir. Başka bir kitaplıkla eşzamanlarsanız, iTunes içeriği bir kitaplıktan kaldırır ve içeriği diğerindeki materyalle değiştirir.

Birden Çok iTunes Kitaplığını Yönetme Hakkında Diğer Notlar

Tek bir bilgisayarda birden çok iTunes arşivini yönetme hakkında bilmeniz gereken birkaç şey aşağıda belirtilmiştir:

 • Bilgisayarınızda birden fazla iTunes arşiviniz varsa ve Opsiyon veya Vardiya tuşu iTunes’u başlattığınızda, kullandığınız son kitaplığı açar.
 • Her kişinin kendi arşiviyle yalnızca kendi iTunes hesabını kullandığından emin olmak için programı kullanmayı bitirdiğinizde iTunes hesabınızdan çıkış yapın.
 • Bir bilgisayarda birden fazla iTunes kitaplığınız olduğunda, her kitaplık için farklı ebeveyn denetimi ayarlarına sahip olamazsınız. Farklı Kısıtlamalar ayarlarına sahip olmak için bilgisayarda birden çok kullanıcı hesabı kullanın.

Apple Music / iTunes Match’e dikkat edin

Apple Music veya iTunes Match kullanıyorsanız, iTunes’dan çıkmadan önce Apple Kimliğinizden çıkış yapmanız gerekir. Bu hizmetlerin her ikisi de, aynı Apple Kimliğini kullanan tüm cihazlarla müziği senkronize etmek için tasarlanmıştır. Aynı bilgisayardaki her iki iTunes arşivi de aynı Apple Kimliği ile giriş yapmışsa, iTunes aynı müziği otomatik olarak bunlara indirir.