Skip to content

Tek Bir Web Sitesinde Arama Yapmak İçin Google’ı Kullanın

14 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir Google aramasında şunu yazın: site: ardından alan adı ve uzantı gibi site: hayateli.com. Ardından aramanızı ekleyin ve Giriş.
 • Etki alanı uzantısına göre aramak için yazın site: ardından uzantı, gibi site: .gov ardından aramanızı yapın ve Giriş.

Bu makale, tek bir web sitesinde veya alan adı türünde arama yapmak için Google’ın nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Bilginin belirli bir sitede olduğundan emin olduğunuzda ancak nerede bulacağınızı bilmediğinizde son derece yararlı olabilir. Aramalarınızı .gov veya .edu gibi belirli bir alan adı uzantısıyla da sınırlandırabilirsiniz; bu, araştırma yapıyorsanız veya saygın kaynaklar arıyorsanız son derece yararlı olabilir.

Belirli Bir Web Sitesinde Nasıl Arama Yapılır

Belirli bir web sitesinde arama yapmak için, Google’ın böyle bir arama için tanıdığı kuralları izleyerek aramayı girmelisiniz.

 1. Google’ın arama alanını tıklayın.

 2. Tür site: Google arama çubuğunda ve ardından aramayı sınırlamak istediğiniz web sitesinin adı. Http: // veya www kullanmaya gerek yoktur. site adının bir parçası, ancak eklemeniz gerekir .com veya .org veya başka bir alan adı. Arasında boşluk olmadığından emin olun site: ve web sitesi adresi. Örneğin: site: hayateli.com

 3. Web sitesi adını tek boşlukla takip edin ve ardından arama ifadesini yazın. Örneğin:

  site: hayateli.com güçlü arama püf noktaları

  Belirli bir konuyla ilgili bir makale için bir web sitesinde arama yapmak istediğinizde, arama sonuçlarını daraltmak için arama ifadesinde birden fazla kelime kullanmak daha iyidir. Bu örnekte yalnızca “numara” veya “arama” araması çok genel olacaktır.

 4. Basın Dönüş veya Giriş Aramaya başlamak için.

  Sonuçlar, Lifewire web sitesindeki arama hileleriyle ilgili herhangi bir makaleyi içerecektir.

Tek Bir Alan Adı Nasıl Aranır

Genellikle bir alan adının tamamında arama yapmak çok geniş bir ağ oluşturur, ancak örneğin hükümet bilgilerini arıyorsanız, ad için yalnızca alan adını girerek .gov sitelerinde arama yapabilirsiniz. Örneğin:

site: .gov mülk ohio’ya el konuldu

Bu site araması, .gov etki alanındaki tüm web siteleriyle sınırlıdır. Belirli bir devlet kurumunu biliyorsanız, sonuçlarınızı daha fazla filtrelemek için eklemek daha iyidir. Örneğin, vergi bilgisi sonuçlarını yalnızca IRS web sitesinden almak istiyorsanız, şunu kullanın:

site: IRS.gov tahmini vergiler

Hikayenin sonu bu değil. Google’ın sitesi: sözdizimi, AND ve OR aramaları gibi diğer arama sözdizimi hileleriyle karıştırılabilir.