Skip to content

Teknik Destekle Nasıl Konuşulur

8 de Mayıs de 2021

Çoğu insan için teknik destekle çalışmak, yapılacak eğlenceli şeylerin bir listesi üzerinde diş hekimliği işine yakın bir yerdedir. İster inanın ister inanmayın, bir bilgisayar sorunu için teknik destekle görüşmek veya sohbet etmek gününüzü mahvetmek zorunda değil. Bu ipuçlarının arkasındaki fikirler bilgisayar dünyasının dışında da geçerlidir, bu nedenle akıllı telefonunuz e-postayı kontrol etmeyi bıraktığında veya DVR’niz bir kanala takılı kaldığında bunları aklınızda bulundurun. Deneyimin keyifli olacağına dair bir söz yok, ancak teknik destekle konuşmanın sizin için geçmişte olduğundan daha az acı verici olmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Nick M.Do / E + / Getty Images

Aramadan veya Sohbet Etmeden Önce Hazırlıklı Olun

Telefonu elinize almadan veya o sohbet kutusuna yazmaya başlamadan önce, sorununuzu açıklamaya hazır olduğunuzdan emin olun. Ne kadar hazırlıklı olursanız, teknik destekle konuşmak için o kadar az zaman harcarsınız. Tam olarak hazırlamanız gereken şeyler, sorununuza bağlı olarak değişecektir, ancak aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey aşağıda belirtilmiştir:

  • Bir hata mesajınız varsa: Bu ne tam ekranınızda hata mesajı var mı?
  • Bir hata mesajınız yoksa: Ne kesinlikle bilgisayarın yapıyor mu? Sadece çalışmıyor kesmeyecek.
  • Zaman çizelgesi: Sorun ne zaman oluşmaya başladı?
  • Bağlam: Problem başladığında başka bir şey oldu mu? (örneğin, mavi bir ölüm ekranı, bilgisayardan gelen duman, virüs uyarısı vb.)
  • Temel bilgi: Soruna neden olan programın sürüm numarası nedir? Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz (ör. Windows 10, Windows XP, macOS High Sierra)?
  • Sorun giderme: Sorunu gidermek için zaten ne yaptınız?
  • Gelişmeler: Sorun ilk başladığından beri değişti mi (örneğin, bilgisayar daha sık kapanıyor, hata mesajı artık farklı bir zamanda görünüyor, vb.)

Tüm bunları yazmanızı öneririm önce herhangi bir teknik destek talep etmek.

Açıkça İletişim Kurun

Teknik destekle çalışmak tamamen iletişimle ilgilidir. Çağrınızın tüm nedeni, destek görevlisine sorunun ne olduğunu bildirmek ve onların sorununuzu çözmek için ne yapmanız gerektiğini (veya yapmaları gerektiğini) size geri bildirmesidir. Telefonun diğer ucundaki kişi 10 mil uzakta veya 10.000 mil uzakta olabilir. Ülkenizin aynı kesiminden veya varlığından bile haberdar olmadığınız bir ülkenin bir kısmından olabilir. Bununla birlikte, yavaş konuşursanız ve düzgün bir şekilde söylerseniz, birçok gereksiz kafa karışıklığını ve hayal kırıklığını önleyeceksiniz. Ayrıca, sessiz bir bölgeden aradığınızdan emin olun. Havlayan bir köpek veya çığlık atan bir çocuğun, halihazırda yaşadığınız herhangi bir iletişim problemini iyileştirmesi pek olası değildir. Sohbet ediyorsanız, tam cümleler kullandığınızdan ve sloganlardan, mesajlaşma dilinden ve aşırı ifadelerden kaçındığınızdan emin olun.

Kapsamlı ve Spesifik Olun

Buna biraz da değindik. Aramadan veya Sohbet Etmeden Önce Hazırlıklı Olun yukarıda ipucu, ancak eksiksiz ve özel olması gereken kendi bölümünü gerektirir! Bilgisayarınızın yaşadığı sorunun farkında olabilirsiniz, ancak teknik destek personeli değil. Tüm hikayeyi olabildiğince ayrıntılı anlatmalısınız. Örneğin, “Bilgisayarım çalışmayı bıraktı” demek hiçbir şey ifade etmez. Bir bilgisayarın “çalışmıyor” olabileceği milyonlarca yol vardır ve bu sorunları çözmenin yolları çok büyük farklılıklar gösterir. Sorunu üreten süreçte her zaman çok detaylı adım atmanız önerilir. Örneğin, bilgisayarınız açılmıyorsa, sorunu teknik desteğe şu şekilde açıklayabilirsiniz:

“Bilgisayarımın güç düğmesine bastım ve bilgisayarımın önünde ve monitörümde yeşil bir ışık yanıyor. Ekranda bir saniyeliğine bazı metinler görünüyor ve ardından her şey kapanıyor. Monitör açık kalıyor ama bilgisayar kasamın önündeki tüm ışıklar kapanıyor. Tekrar açarsam aynı şey tekrar tekrar oluyor. “

Ayrıntıları tekrarlayın

İletişim kurarken kafa karışıklığını önlemenin bir başka yolu da, konuştuğunuz kişinin söylediklerini tekrar etmektir. Örneğin, teknik desteğin size “x’i tıklayın, sonra y’yi tıklayın, sonra z’yi seçin” tavsiyesinde bulunduğunu varsayalım. Tekrar etmelisiniz “Tamam, x’e tıkladım, sonra y’ye tıkladım, sonra z’yi seçtim.” Bu şekilde, teknik destek, sorulan adımları tamamladığınızdan ve sizden ne sorulduğunu tam olarak anladığınızdan emindir. “Tamam, bunu yaptım” cevabı birbirinizi anladığınızı doğrulamaz. Ayrıntıları tekrarlamak, özellikle bir dil engeli varsa, çok fazla kafa karışıklığını önlemeye yardımcı olacaktır. Burada başka bir not: aslında yapmak teknik destek sizden ne yapmanızı istiyor. Onları bir nedenden dolayı çağırıyorsunuz, bu yüzden, şimdi tamamlamanız gerektiğini söyleyen bir adımı tamamlamış olsanız bile, bir fark yaratacağını düşünmeseniz bile devam edin.

Duygusal Olmayın

Bilgisayar problemlerini kimse sevmez. Hatta beni hayal kırıklığına uğratıyorlar. Ancak duygusal olmak kesinlikle hiçbir şeyi çözmez. Duygusal hale gelmek, sizi daha da fazla hayal kırıklığına uğratacak olan teknik destekle konuşmak için gereken süreyi uzatmaktır. Telefonda konuştuğunuz kişinin donanımı tasarlamadığını veya size sorun veren yazılımı programlamadığını unutmayın. Kendisine şirket tarafından ve sizden verilen bilgilere dayanarak sorununuzu çözmeye yardımcı olması için işe alındı. Yalnızca sağladığınız bilgilerin kontrolü sizdedir, bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey, yukarıdaki ipuçlarından bazılarına bir kez daha göz atmak ve mümkün olduğunca açık bir şekilde iletişim kurmaya çalışmaktır.

Bir “Bilet Numarası” alın

Bu bir sorun numarası, referans numarası, olay numarası vb. Olarak adlandırılabilir, ancak ister salonda ister dünyanın her yerinde olsun, her modern teknoloji destek grubu, kendilerinden aldıkları sorunları takip etmek için bir tür bilet yönetim sistemi kullanır. müşteriler ve müşteriler. Teknik destek temsilcisi, görüşmenizin ayrıntılarını bilete kaydetmelidir, böylece konuştuğunuz bir sonraki kişi, tekrar aramanız gerektiğini varsayarak, bu görüşmede kaldığınız yerden devam edebilir.

Teknik Desteği Aramaktan Daha Kötü Olan Tek Şey …

… teknik desteği iki kez arıyor. İkinci kez teknik desteğe ihtiyaç duymanın kesin bir yolu, sorunun ilk aramanızda çözülmemesidir. Diğer bir deyişle, telefonu elinize almadan önce yukarıdaki ipuçlarını tekrar okuyun! Destek için ilk çağrıyı yapmadan önce bu bilgilerle donanmışsanız, endüstrinin “ilk çağrı çözümü” dediği şeyin şansı artar. Bu, şirketin kar hanesi için iyidir ve Gerçekten mi akıl sağlığınız için iyi!