Skip to content

Teknoloji Açığı Eski Mahkumları Nasıl Cezalandırır?

24 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Uzmanlar, eski mahkumların çoğu zaman modern teknolojiye uyum sağlayamadıkları için acı çektiğini söylüyor.
  • Koronavirüs salgını, teknolojik eşitlik ihtiyacını daha belirgin hale getiriyor.
  • Gözlemciler, hapishanelerde teknik eğitimin, hapisteki kişilerin serbest bırakıldıktan sonra topluma uyum sağlamasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yakın zamanda serbest bırakılan mahkumlar, koronavirüs salgını nedeniyle daha şiddetli büyüyen bir krizde, onları yoksulluğa karşı savunmasız bırakıyor ve sosyal hizmetlere erişemiyorlar. Uzmanlar, eskiden hapsedilenlerin çoğu zaman modern teknolojiyle teması olmadığından, iş bulma ve çocuklarını eğitme konusunda dezavantajlı duruma düştüklerini söylüyor. Örneğin son zamanlarda yapılan bir araştırma, cezaevinden çıkan pek çok kadının internete sık sık yetersiz erişime sahip olduğunu, çevrim içi işler için cep telefonlarına güvendiğini ve mahremiyetlerini koruma konusunda çok az şey bildiklerini ortaya çıkardı. Kansas Üniversitesi’nde bir gazetecilik profesörü ve araştırmanın yazarlarından biri olan Hyunjin Seo, bir telefon röportajında ​​”Bu kadınlar hapisten çıktıktan sonra çok hızlı değişen bu dijital medya ortamına geri dönüyorlar” dedi. “Teknolojiye erişimleri olmadan önemli bir süre, bazen 10 veya 15 yıl boyunca izole edildiler. Etkisi travmatik olabilir.” Eski mahkumların ihtiyaçları artıyor. Amerika’nın eyalet ve federal hapishanelerinden her hafta 10.000’den fazla eski mahkum serbest bırakılıyor. Birçoğunun yerel hapishanelerden gitmesine izin verildi. Ve koronavirüs, birçok hapishanenin ve hapishanelerin salgınları denemek ve önlemek için mahkumların salıverilmesini hızlandırdığı anlamına geliyor. Hapishane reformu savunuculuk grubu JustLeadershipUSA başkanı ve CEO’su DeAnna Hoskins ve kendisi de eski bir mahkum bir e-posta röportajında, hapishanede zaman geçirmenin “bir zaman tünelinde sıkışıp kalmak” gibi olduğunu söyledi. “Hapsedilen kişiler yalnızca sınırlı Wi-Fi erişimine sahipler,” dedi. “Sahip oldukları tek internet erişimi video ziyareti, e-posta ve müzik oynatıcılar aracılığıyla oluyor.”

Sabari Balaji M / Getty Images

Teknik Becerileri Olmayan İş Aramaları

Uzmanlar, iş bulmanın eski mahkumların serbest bırakıldıklarında karşılaştıkları en büyük engellerden biri olduğunu ve teknoloji becerilerine sahip olmamanın işleri daha da zorlaştırdığını söylüyor. Fairleigh Dickinson Üniversitesi Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bölümü başkanı Amy Shlosberg, bir e-posta röportajında ​​”Teknoloji becerileri potansiyel işverenler için çekici ve çoğu durumda gerekli,” dedi. “Pratik olarak konuşursak, çoğu insan için ilk adım, bir dereceye kadar dijital okuryazarlık gerektiren bir özgeçmiş hazırlamaktır. Bir iş ilanı bulmak, çevrimiçi arama yapmayı ve / veya çeşitli web sitelerine ve uygulamalara erişmeyi gerektirir.” Akıllı telefon kullanmak gibi basit şeyler, döner telefonların kullanıldığı günlerden beri hapsedilmiş olabilecek mahkumları engelleyebilir. Shlosberg, “Bir telefon satın alacak paraya sahip oldukları için şanslı olsalar bile, nasıl çalıştıracaklarını bilmeleri pek olası değil.” Dedi. “İletişim erişimi olmadan, ailelerinden, arkadaşlarından ve destek hizmetlerinden kesilirler. Bu, özellikle şartlı tahliye olan kişiler için sorunludur, çünkü salgın nedeniyle birçok yüz yüze check-in askıya alınmıştır ve bu nedenle check-in yapılması gerekir. başka yollarla. ” İnternete erişim o kadar önemlidir ki, bazı kar amacı gütmeyen kuruluşlar yakın zamanda cezaevinden çıkarılan kişilere akıllı telefon dağıtır. Bu telefonlar bir hayatta kalma meselesi olabilir, Philadelphia program yöneticisi Noam Keim, Pa merkezli savunuculuk grubu The Center for Carceral Communities, cep telefonlarını dağıtıyor. Geçtiğimiz bir Cumartesi günü saat 21.00’de bir e-posta röportajında ​​”cep telefonlarımızı alanlardan biri bizi aradı” dedi. “Kalacak parası veya yeri kalmadan ilçe hapishanesinden yeni çıkmıştı ve o gece buz gibiydi. Numaramızın kayıtlı olduğu bir telefonu olduğu için ekibimize ulaşabildi ve barınak bulmak için yardım istedi. Evsizlerin sosyal yardım ekibi bize boş yatakları olmadığını söyledi, ancak destek ağımız nedeniyle onu o gece bir odaya yerleştirebildik. ” Hoskins, toplu konut, kamu yardımı ve Medicaid dahil olmak üzere devlet hizmetlerinin bile çoğu zaman çevrimiçi uygulamalar gerektirdiğini söyledi. Kamu yardımına başvurmak için gerekli olan bir doğum belgesine çevrimiçi olarak erişmenin bir zorluk olduğunu da sözlerine ekledi. “Bu, çoğu insan, özellikle de yaşlı yetişkinler, sadece dış dünyaya uyum sağlamakta zorlandıkları ve şimdi başka birine güvenmek zorunda oldukları için bağımsız olma konusunda bile çok geride oldukları için, sorunlar hakkında en çok şikayet edilenlerden biri,” diye ekledi. “Değişimin ani şoku, ilk 90 gün içindeki intiharlarda, uyuşturucu kullanımında ve yeniden kanserleşmelerde büyük bir faktördür.”

Eski harap terk edilmiş hapishane hücreleri iç

franckreporter / Getty Images

Coronavirus Krizi Derinleştiriyor

Teknoloji boşluğu, yeni serbest bırakılan mahkumlar için koronavirüs krizinin sosyal ve ekonomik etkilerini daha da kötüleştiriyor. Hoskins, “COVID ile tüm kamu erişim binaları, bireylerden çevrimiçi olup randevu almalarını istiyor” dedi. Keim, salgının zaten mücadele eden bir grubu daha da marjinalleştirdiğini söyledi. “Sosyalleşme, çalışma ve kaynaklar için büyük ölçüde kamusal alanlara bel bağlayan bir nüfusla çalışıyoruz” dedi. “Salgınla birlikte, kütüphaneler gibi büyük kaynak merkezleri kapalı; bunlar insanların genellikle özgeçmiş göndermeye gittikleri veya iş aramak için destek aldıkları alanlardır. Dijital okuryazarlığı uzaktan nasıl öğretiyorsunuz?” Seo, birçok eski mahkumun fakirleştiğini ve salgın sırasında internete erişim yollarını bulmakta zorluk çektiğini söyledi. “Bu millet, örneğin çevrimiçi olmak için halk kütüphanelerine giderdi,” diye ekledi. “Kütüphaneler yavaş yavaş halka açılırken, genel olarak hala tam olarak açık değiller, bu nedenle bu grup için gerçek zorluklar ortaya çıkıyor.”

Mule Creek Eyalet Hapishanesi'ndeki mahkumlar, mahkumları barındıracak şekilde değiştirilmiş bir spor salonunda etkileşim kuruyor

Justin Sullivan / Getty Images

Eski Mahkumlar için Teknik Yardım

Gözlemciler, eski mahkumların tüm teknolojik karmaşıklığıyla birlikte topluma yeniden kazandırılmasına nasıl yardım edileceğini bulmanın zor bir sorun olduğunu söylüyor. Bir çözüm, mahkumların hala cezaevindeyken teknolojiyi kullanmalarına izin vermek olabilir ve bu da serbest bırakılmalarına yardımcı olabilir. Shlosberg, ıslah tesislerinde teknik eğitim programları sunulmasını öneriyor. “Mahkumlara sosyal medyanın belirli biçimlerine sınırlı ve kontrollü erişim vermeyi düşünmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi. “Ailesi, arkadaşları ve genel olarak toplumla güçlü bağları olanların, serbest bırakıldıktan sonra başarılı olma olasılığı daha yüksektir.” Uzmanlar, hapisten çıktıktan sonra eski mahkumların modern toplumda tam anlamıyla işlev görebilmeleri için daha ileri teknoloji eğitimine ve PC ve yüksek hızlı internet gibi şeylere erişime ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Ücretsiz cep telefonları bir adımdır ancak daha fazlasına ihtiyaç vardır. New York gibi birçok büyük şehrin halka açık noktaları varken, Philadelphia dahil diğerleri yok. Keim, “Düşük gelirli ailelerin bu erişim olmadan bağlantıda kalmasını ve ihtiyaç duydukları desteği almasını nasıl bekleriz?” Dedi. “Şehir yönetimlerimizin internetin bir lüks olamayacağını ve tutarlı ve ücretsiz halka açık Wi-Fi olması gerektiğini kabul etmelerinin zamanı geldi.” Hoskins, daha derin değişikliklerin gerekli olduğunu söylüyor. Amerikan ceza adalet sisteminin sadece cezalandırıcı bir modelden ziyade rehabilite edici bir modele dönmesini istedi. “Eğitim, tekrar suç işleme oranlarının düşmesinde önemli bir faktör oldu” dedi. “Teknoloji, programların bir parçası olabilir, özel eğitim programları olanlar bile eski okul kağıtlarını ve kalemleri kullanıyor, hatta manuel bir daktilo kullanarak kağıt yazıyorlar.” Koronavirüs, toplumun eşitsizliklerine odaklanmamızı keskinleştirmenin bir yolunu sunuyor. Yakın zamanda cezaevinden salıverilenler için, eşit dijital vatandaş olana kadar gerçek özgürlük gelmeyebilir.