Skip to content

Teknoloji Eğitimi Dezavantajlı Çocuklarda Nasıl Başarısız Olur?

19 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • ABD’deki çocuklar teknoloji eğitimine erişimde büyük eşitsizliklerle karşı karşıya.
  • Federal hükümet kısa süre önce bilgisayar bilimleri eğitiminde oyun geliştirme yazılımını kullanmak için bir pilot program finanse etti.
  • Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş, programa başladıklarında her öğrenciye özel bir sosyal destek yöneticisi atar.
Fertnig / Getty Images
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dezavantajlı çocuklar, kar amacı gütmeyen kuruluşların doldurmaya çalıştığı çok büyük bir teknoloji öğrenme boşluğuyla karşı karşıyadır. Bilgisayarlara, internet erişimine ve teknoloji eğitimine erişim eksikliği, birçok çocuğu ömür boyu dezavantajlı durumda bırakmaktadır. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, oyun geliştirme eğitiminden temel bilgisayar kullanımına kadar uzanan programlarla bu eğitim eşitsizliğini gidermek için çalışıyor. Bu tür programlara bir örnek, Gürcistan’da bilgisayar bilimlerini öğretmek için oyun geliştirme yazılımını kullanacak yeni bir pilot programdır. Program için burs alan Georgia Southern Üniversitesi’nden Profesör Mete Akçaoğlu, bir telefon röportajında, “Pek çok öğrenci, böyle bir şey öğrenme şansı olmayan dezavantajlı geçmişlerden geliyor” dedi. Bunun hayatları değiştireceğini umuyorum.

Arayı kapama

Teknolojik zenginlikler ve yoksunlar arasındaki uçurum büyüyor ve yoksulluk tarafından çiziliyor. Bir araştırmaya göre, yıllık geliri 30.000 doların altında olan hanelerde dört gençten birinin evde bilgisayara erişimi yokken, hanelerde 75.000 doların üzerinde gelir elde edenlerin sadece% 4’ü. Irk da bir faktördür; Hispanik gençlerin% 18’inin bir ev bilgisayarına erişimlerinin olmadığını söylemesi muhtemelken, beyaz gençlerin% 9’u ve siyah gençlerin% 11’i.

Farklı demografik özellikler ve ırklar arasındaki "ev ödevi boşluğunu" gösteren grafik

Pew Araştırma Merkezi
Bilgisayarlara ve internete erişim sadece başlangıçtır. Uzmanlar, derslerin başında bilgisayar becerilerini geliştirmenin çok önemli olduğunu söylüyor. Akacagolu, Ulusal Bilim Vakfı’nın “Oyun Tasarımına Dayalı Bilgisayar Bilimleri Müfredatının Geliştirilmesi ve Uygulanması” hibe teklifinden 300.000 $ aldı. Ağustos ayında başlayan pilot programa Güneydoğu Gürcistan ortaokullarından altı öğretmen katılıyor. Öğretmenler, platformlar arası bir oyun motoru olan Unity’yi kullanmak için eğitim alıyorlar. Akacagolu, “Unity’yi öğrenmesi en kolay olduğu için değil, öğrencilerin gerçek oyunları programlamak için kullanabilecekleri bir araç olduğu için seçtik” dedi. “Bu sınıflarda öğrenecekleri oyunlarla gerçekten geçimlerini sağlayabilirler.”

Temel Bilgileri Öğretmek

Uzmanlar, kodlama ve programlama değerli beceriler olsa da, yoksul çocukların çoğunun bilgi işlemin temellerini öğrenerek başlamaları gerektiğini söylüyor. Robin Stern, kar amacı gütmeyen Be Better Not Bitter’in İcra Direktörü ve Atlanta bölgesindeki March4Tech programının baş eğitmenidir. Dezavantajlı geçmişlere sahip 10-16 yaşındakilere bilgisayar teknolojisinin temellerini öğretiyor.

Robin Stern, İcra Direktörü, Be Better Not Bitter, bir öğrenciye bilgisayarlar hakkında bilgi veriyor.

Robin Stern, İcra Direktörü, Be Better Not Bitter, bir öğrenciye bilgisayarlar hakkında bilgi veriyor.
Emily Kay

Bir telefon röportajında, “Bilgisayarı aç dediğimde monitördeki düğmeye basıyorlar” dedi. Monitörün yanında oturan kutunun bilgisayar olduğuna dair en ufak bir fikirleri bile yok. Bilgisayardan elektriği kesmelerini söyledim ve monitörün arkasına ulaştılar. ”

Kariyer Becerilerini Anlamak

Daha büyük öğrenciler genellikle teknik bilgiden daha fazlasına ihtiyaç duyar. Brooklyn, NY merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan NPower, ülkenin çeşitli yerlerinde yetersiz hizmet alan genç yetişkinlere teknoloji eğitimi veriyor. Örgüt, programa kaydolan öğrencilerin yüzde 80’inin mezun olduğunu ve aynı yüzdenin iş ya da daha fazla eğitim almaya devam ettiğini söylüyor. Öğretim İcra Direktörü Robert Vaughn bir telefon röportajında, programın başarısının sadece teknik eğitimden fazlasını sunmalarından kaynaklandığını söyledi. Organizasyon, programa başladıklarında her öğrenciye özel bir sosyal destek yöneticisi atar ve bu yönetici daha sonra çocukları sosyal destek organizasyonlarına bağlar. Ayrıca, röportajlar için nasıl giyinileceğini öğrenmek gibi kariyer becerilerinin de gerekli olduğunu söyledi. “Öğrencilerimizin çok sayıda engeli olduğunu ve birçoğunun günlük yaşamlarında travma ile karşılaştıklarının farkındayız” dedi. “Pek çok öğrenci, böyle bir şey öğrenme şansı olmayan dezavantajlı geçmişlerden geliyor.” Eski bir NPower öğrencisi olan Alejandro Gonzalez, teknolojideki mevcut işiyle programı kredilendiriyor. Saint Louis, Mo.’daki lise birinci yılında, üniversiteye gitmeyi düşündü, ancak zaten mali olarak borçla boğuşan ebeveynlerine yük olmak istemedi. Bir telefon röportajında ​​”Büyürken teknolojiyi kurcalamayı her zaman sevmişimdir, ancak bu konuda hiçbir şey bilmiyordum” dedi. Şimdi 20 yaşında olan Gonzalez, Npower programına başladığında kapıcı olarak çalışıyordu. Bilgisayar temelleri üzerine dersler aldı, ancak kendisine öğretilen mesleki gelişim becerileri kadar önemli, dedi. “Profesyonel kıyafet için ne giyeceklerini gözden geçirecekler,” diye ekledi. “İş yerinde neyin gündeme getirilmemesi gerektiği gibi iyi bir görgü kuralları, bilirsiniz, politika gibi. Ayrıca bize müşterilere veya diğer çalışanlara profesyonel e-postalar yazmak gibi doğru bir şekilde nasıl iletişim kuracağımızı da öğrettiler. ” Şimdi çalıştığı yerde laboratuvar teknisyeni olarak işe girdi. “Bu, birkaç yıl önce sahip olacağımı düşündüğümden çok daha iyi bir iş” dedi. “Benim için yeni bir dünya açtı.”

Borç Tuzağından Kaçınma

Vaughn, düşük maliyetli veya ücretsiz programların daha dezavantajlı çocuklara teknoloji eğitimi almanın anahtarı olduğunu söyledi. “Yetersiz hizmet alan topluluklardaki pek çok öğrenci ticaret eğitimi alıyor, ancak büyük bir borca ​​sahipler, ben 50.000 ila 100.000 $ değerinde borçtan bahsediyorum” diye ekledi. “Ve o zaman, eğitimin gerçek kalitesi ve yetkinlik üzerinde herhangi bir kontrol ve denge yok, bu yüzden aldıkları işler, maaş veya ürettikleri borç için ille de uygun değildi.”

Kampüsteki kütüphanede bilgisayar üzerinde çalışan bir grup üniversite öğrencisinin fotoğrafı

PeopleImages / Getty Images
Vaughn’un kendi geçmişi, yaklaşımını belirtir. Chicago’nun güney tarafında, “çok fakir bir mahallede” büyüdü, dedi. Dokuzuncu sınıfta liseyi bıraktı, sonra mezun olmayı başardı. Genç bir ebeveyn olarak, “Bir şeyler yapmam gerektiğini biliyordum çünkü markette tele-pazarlama ve fast food’ta çalışmak faturaları ödemiyordu” dedi. Giriş seviyesi bir BT sertifikasyon programının kendisine 50.000 $ ‘dan fazla borç bıraktığı bir ticaret okuluna girdi. “NPower gibi borcum olmayan bir programdan geçmiş olsaydım, hayatımı çok daha hızlı değiştirebilirdim” dedi. Bir ağ yöneticisi olma yolunda çalıştı ve daha sonra Cisco ve GM dahil olmak üzere büyük kuruluşlar için danışmanlık yapmaya başladı. Vaughn ve Gonzalez için teknoloji eğitimi almak, sadece daha yüksek ücret almanın bir yolu değildi. Hayatlarını değiştirdi.