Skip to content

Telefon Çalmıyor, Bu yüzden Gelen Aramaları Kaçırıyorsunuz?

15 de Mayıs de 2021

Cevapsız aramalar can sıkıcıdır, ancak çoğu durumda kolay bir düzeltme vardır. Telefonunuz arama yapamıyor veya alamıyorsa, deneyebileceğiniz başka çözümler de vardır. Arama yapamıyorsa veya alamıyorsa Android telefonunuzu düzeltin.

Android Telefonların Çalmayı Durdurmasına Neden Olan Nedir?

Android telefonunuz çalmadığında bunun birkaç olası nedeni vardır. En kötü durumlarda, telefon fiziksel olarak hasar görebilir veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Bununla birlikte, büyük olasılıkla, telefonunuzu yanlışlıkla susturdunuz, uçakta bıraktınız veya rahatsız etmeyin, çağrı yönlendirmeyi etkinleştirdiniz veya üçüncü taraf bir uygulamayla ilgili bir sorun var.

Zil Çalamayan Bir Android Telefon Nasıl Onarılır

 1. Ses ayarlarınızı kontrol edin. Çoğu Android telefonda dört kaydırıcı vardır: medya ses seviyesi, arama ses seviyesi, zil sesi seviyesi ve alarm ses seviyesi. Zil sesi, ayarlamanız gereken şeydir. Çağrı ses düzeyi, bir telefon görüşmesi sırasında sesi ayarlar. Müzik, video veya alarm gibi diğer ses türlerini duyabiliyor musunuz? Farklı bir zil sesine geçmeyi deneyin. Üçüncü taraf bir zil sesi kullanıyorsanız, yerleşik seçeneklerden birini deneyin.

 2. Uçak modunun açık olmadığını doğrulayın. Bu mod etkinleştirildiğinde, telefon aramaları doğrudan sesli postaya gönderilir. Bunu, Hızlı Ayarlara erişmek için telefonun ekranının üst kısmından aşağı çekerek veya şuraya giderek kontrol edebilirsiniz. Ayarlar > Ağ ve internet > Uçak modu. Kapatıldığından emin olun.

 3. Rahatsız Etmeyin seçeneğinin devre dışı bırakıldığından emin olun. Bu özellik açıkken, gelen aramalar dahil herhangi bir bildirim almayacaksınız. Ayrıca, Rahatsız Etmeyin seçeneğinin günün belirli saatlerinde otomatik olarak açılacak şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. Ayarlar > Sesler > Rahatsız etmeyin > Otomatik olarak aç.

 4. Çağrı yönlendirmenin açık olup olmadığını kontrol edin. Google Voice gibi bazı uygulamalar, sesli mesajları iletmek için bu özelliği kullanır. Çağrılarınızın Skype gibi bir üçüncü taraf çağrı uygulamasına iletilmediğinden emin olun. Bazı eski Android telefonların çağrı yönlendirme ayarları vardır. Daha yeni modeller için uygulama ayarlarına gidin.

 5. Telefonunuzu yeniden başlatın sorun yukarıdakilerden hiçbiri değilse. Bunu yapmak, sebebini asla bulamasanız bile birçok sorunu çözer.

 6. Bazen Android telefonlara kötü amaçlı yazılım bulaşabilir. Kötü amaçlı uygulamaları cihazınızdan kaldırmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak, sorunları belirlemenin iyi bir yoludur.

 7. Fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyin, kötü amaçlı uygulamaların ve diğer sorunlu verilerin kaldırılmasına yardımcı olabilir. Bunu yapmadan önce telefonunuzu yedeklediğinizden emin olun.

 8. Her şey başarısız olursa, bu sorunun nedeni fiziksel hasardan kaynaklanıyor olabilir. Mümkünse tamir ettirmek veya yenisini almak için üretici veya taşıyıcıyla iletişime geçin.

Sorunu düzelttikten sonra, cihazınızda bir güvenlik denetimi yapın. Telefonunuzun en son güvenlik güncellemelerine sahip olup olmadığını kontrol edin, hiç kullanmadığınız uygulamaları kaldırın ve yalnızca güvenilir kaynaklardan uygulama ve dosya indirin. Bu sorunlar, yalnızca Android 6.0 Marshmallow ve sonraki sürümlerde kullanılabilen Rahatsız Etmeyin dışında, işletim sistemi veya üreticiden bağımsız olarak herhangi bir Android telefonda ortaya çıkabilir. Ayarlar uygulamanızın düzeni, stok Android veya Samsung veya başka bir şirketten değiştirilmiş bir sürümünüz olup olmadığına bağlı olarak değişecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Telefonum neden titriyor? Telefon Sessiz Mod’a ayarlandığında, bir arama geldiğinde çalmak yerine titreyecektir. Telefonunuzdaki ayarları değiştirerek bunu düzeltebilirsiniz.
 • Telefonum neden indirdiğim zil sesleri ile çalmıyor? Varsayılan bir zil sesine geçmeyi deneyin. Çalışırsa, muhtemelen indirdiğiniz zil sesiyle ilgili bir sorun vardır.
 • Giden bir aramanın çalmaması ne anlama geliyor? Herhangi bir giden arama yapamıyorsanız, sorun büyük olasılıkla kapalı bir hat, kötü hizmet veya ödenmemiş bir telefon faturasıdır. Telefon belirli bir numarayı ararken çalmazsa, sorun aramaya çalıştığınız numaradan kaynaklanmaktadır.