Skip to content

‘Telefon Numaramın Dolandırıldığını’ Fark Ettiğinizde Ne Yapmalısınız?

31 de Mayıs de 2021

Tamamen yabancılardan, onları spam yapmakla suçlayan veya bir telefon dolandırıcılığının kurbanı olmaları için onları kandırmaya çalışan çok sayıda kızgın telefon görüşmesi ve kısa mesaj almaya başladıysanız, “Biri telefonumu kullanıyor mu?” Diye merak etmekte doğru olursunuz. numara.” Ancak bu kişi, gerçek akıllı telefonunuzu veya ev telefonunuzu fiziksel olarak kullanmıyor. Bunun yerine, telefon görüşmeleri yaparken veya kısa mesaj gönderirken telefon numaranızı arayan kimliği olarak listelediklerini söylemenin süslü bir yolu olan telefon sahtekarlığı adı verilen bir teknik kullanıyorlar.

Telefon Sahtekarlığının Nedeni

Telefon sahtekarlığı aslında işletmeler ve bireyler tarafından yasal olarak kullanılabilir. Örneğin, bir avukat mesai saatleri dışında kişisel akıllı telefonundan bir müşteriye iş araması yaparken ofis telefon numarasını taklit etmek isteyebilir. Ne yazık ki, bu özellik, gerçek telefon numaralarını gizlemek ve hedefledikleri kişilere coğrafi olarak daha yakın bir numarayla değiştirmek için kullanan telefon dolandırıcıları tarafından sıklıkla kötüye kullanılıyor.

Francesco Carta fotoğraf / Koleksiyon
Numaranızı arayan kimliği olarak görüntüleyerek, onların dolandırıcılık aramaları daha az şüpheli görünür ve hedeflerinin cevap verme veya yanıt verme olasılığı daha yüksektir. Bu, kurbanlar ve kendiniz için inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Numaranız yoğun bir şekilde sahteyse ve telefon dolandırıcılığı kurbanlarından yüksek miktarda geri arama almaya başlarsanız, telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilir. İşte sahte aramaları durdurmanın en iyi kanıtlanmış yollarından bazıları ve birisi ev veya cep telefonu numaranızı aldattığında ne yapmanız gerektiğine dair bazı çözümler.

Sahte Aramalar Nasıl Durdurulur

Sahte numaralardan çağrı almak inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir, ancak kendinizi bunlardan korumanın birkaç yolu vardır.

 1. Telefonu açmayın. Bilinmeyen bir numaradan çağrı alırsanız, sesli postaya gitmesine izin verin. Bu aramaları cevaplamak gibi küçük bir işlem bile numaranızı aktif olarak kaydedebilir ve sizi gelecekteki dolandırıcılık aramaları için bir dolandırıcı listesine ekleyebilir.

 2. Asla cevap vermeyin veya geri arama yapmayın. Bir telefon dolandırıcısını geri aramak veya ona kızgın bir cevap yazmak cazip gelebilir, ancak bir aramayı cevaplamak gibi, bunu yapmak onlara sadece numaranızın gerçek olduğunu ve gelecekteki dolandırıcılıkların peşine düşmeye değer olduğunu söyleyecektir.

 3. Otomatik aramaları engelle. Çoğu telefon operatörü, telefonunuzda otomatik arama engellemeyi etkinleştirebilir.

 4. Bilinmeyen numaraları engelle. Android ve iPhone’un her ikisi de, bilinmeyen numaralardan ve adres defterinizde olmayanlardan gelen aramaları esasen engelleyebilecek ayarlara sahiptir.

 5. Bir telefon filtresi uygulaması indirin. İstenmeyen aramaları engellemeyi kolaylaştıran çeşitli uygulamalar vardır. En iyilerinden biri TrueCaller’dir.

Telefon Sahtekarlığı Nasıl Durdurulur

Ne yazık ki, telefon numaranızı taklit eden ve başkalarını aramak için kullanan dolandırıcılarla başa çıkmak için pek çok çözüm yoktur, ancak deneyebileceğiniz ve çoğu telefon operatörü tarafından önerilen bazı şeyler vardır.

 1. İki hafta kadar bekleyin. Şanslıysanız, telefon numaranız telefon dolandırıcıları tarafından kullanılan birçok numaradan biri olabilir ve bir süre sonra kullanmayı bırakabilirler. Komşu sahtekarlığı yapıyorlarsa bu çok iyi olabilir. Bu, dolandırıcıların size yakın bir bölgedeki kişileri hedeflemek için numaraları kullandığı zamandır.

 2. Telefon faturanızı kontrol edin. Çoğu telefon numarası sahtekarlığı kimlik hırsızlığının bir işareti olmasa da, bazen telefon geçmişinizdeki her şeyin ve bununla ilişkili raporların ve faturalandırmanın normal göründüğünden emin olmak iyi bir fikir olabilir.

 3. Çağrı güvenliği ayarlarınızı artırın. iPhone’lar ve Android akıllı telefonlar, adres defterinizdeki kişilere yapılan aramaları sınırlayabilecek ayarlara sahiptir. Diğer numaralardan gelen aramalar daha sonra doğrudan sesli postaya gönderilir. Ayrıca eski usul sabit hattınızdaki numaraları da engelleyebilirsiniz.

 4. Sesli posta parolanızı ayarlayın veya değiştirin. Çoğu sesli posta veya mesaj bankası hizmetine, bunları telefonunuzdan arayarak erişilebilir. Birisi telefon numaranızı taklit ediyorsa, muhtemelen tüm mesajlarınıza da erişebilir. Henüz yapmadıysanız, mesajlaşma servisiniz için bir parola veya güvenlik PIN’i oluşturun ya da sinyal bozucunun bu bilgilere erişim sağlaması durumunda şu anda sahip olduğunuz parolayı değiştirin.

 5. Yeni bir sesli mesaj oluşturun. Telefon dolandırıcılığının kızgın kurbanlarından çok sayıda arama alıyorsanız, telefon numaranızın sahte olduğunu ve üzgün olduğunuzu ve sizden bir dolandırıcılık çağrısı alan herkesin yapması gerektiğini açıklamak için mesaj bankanızın sesli mesajını değiştirin. numaranı engelle

 6. Mobil operatörünüzü bilgilendirin. Operatörünüze telefon numaranızla ilgili herhangi bir şüpheli etkinliği bildirmeniz önemlidir. Verizon, AT&T, T-Mobile ve diğer operatörlerin hepsinde kimlik hırsızlığı ve telefon sahteciliği ile başa çıkmak için destek sayfaları bulunur.

 7. Yeni bir telefon numarası alın. Bu muhtemelen yapmak isteyeceğiniz en son şeydir, ancak telefon numaranız yoğun bir şekilde sahtecilik yapılıyorsa ve bir aydan fazla bir süredir sürekli olarak öfkeli dolandırıcılık kurbanlarından çok sayıda çağrı alıyorsanız gerekli olabilir.