Skip to content

Telefon Üreticileri Neden Şarj Cihazlarını Kaldırıyor?

16 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Samsung’un Galaxy S21 telefonları, kutuda şarj cihazı olmadan gönderilecek.
  • Eski şarj cihazlarınızın çoğu USB-C değil USB-A’dır.
  • Galyum Nitrat (GaN) şarj cihazları küçüktür ve eski silikon şarj cihazlarınızdan daha verimlidir.
Samsung
Apple, iPhone 12’yi piyasaya sürdüğünde, şarj cihazını ve EarPod’ları kutudan çıkardı. Samsung, “Galaxy’nizle birlikte gelir” başlığıyla bir şarj cihazının resmedildiği bir reklam kampanyasında Apple ile alay etti. Şimdi, kimseyi şaşırtmayan Samsung, şarj cihazı tedarik etmeyi de bıraktı. Şarj etmenin yolu olmayan 800 dolara bir akıllı telefon satın alabilmeniz garip görünüyor, ancak Apple, şarj cihazını kutudan çıkarmanın çevreye fayda sağlayacağını açıkladı ve şimdi diğer üreticiler de onu takip ediyor. Ama gezegene gerçekten yardımcı oluyor mu, yoksa fazladan kar elde etmenin başka bir yolu mu? Ve artık kutuya bir şarj cihazı gelmediğine göre hangi alternatifler var? Teknoloji yazarı John Brownlee, Lifewire’a doğrudan mesajla, “En aç cihazların ve aynı anda birden fazla cihazın bile, Apple’ın en narin şarj cihazlarından çok daha küçük ayak izlerinde son derece hızlı bir şekilde şarj edilmesini sağlayan GaN USB-C şarj cihazlarını seviyorum,” dedi.

Yeşil, Parada Gibi

Şarj cihazı eklememe durumu güçlüdür. Birincisi, Apple’ın asla kullanılmayacak on milyonlarca şarj cihazı yapması gerekmez. Aynı zamanda onları göndermek zorunda değildir, bu nedenle iPhone kutuları daha ince olabilir ve daha fazlası uçakta taşınabilir. Ve yeni cihazları sevenler için bu, daha küçük, daha verimli şarj cihazları satın alma fırsatı sunar. Bu argüman, Apple ayrıca iPhone için MagSafe şarj cihazını duyurduğunda, özellikle de MagSafe şarj cihazının şarj cihazı olmadan gönderilmesi nedeniyle bir miktar zayıfladı. Kendi güç tuğlalarınızı sağlamalısınız ve yanlış olanı kullanırsanız, düzgün çalışmayabilir.

Yine de, savurgan aksesuarların hariç tutulması sağlam bir hareket ve Samsung’un alay konusu olmasına rağmen, şimdi de Galaxy S21 serisini kutuda şarj cihazı olmadan gönderecek. İPhone gibi, bir USB şarj kablosu içerecekler. Samsung, Xiaomi’nin Aralık 2020’de aynısını yaptıktan sonra şarj cihazlarını terk eden üç büyük telefon üreticisinden sonuncusu.

Hangi Şarj Aleti Kullanılır?

Çoğumuz önceki telefonlarımızdan veya başka bir cihazdan şarj cihazlarını kullanmaya devam edebiliriz, ancak bu yeşil planda büyük bir aksaklık var: USB-C. İPhone ve Galaxy bir kabloyla birlikte gelir, ancak bu bir USB-C kablosudur. Samsung’unki USB-C’den USB-C’ye ve Apple’ınki USB-C’den Yıldırım’a. Hala etrafta eski bir USB-A – Lightning kablonuz varsa, onu kullanmaya devam edebilirsiniz. Veya savurgan, verimsiz “kablosuz” Qi şarjı kullanabilirsiniz. Zaten sahip olduğumuz şarj cihazlarının çoğu, yıllardır piyasada bulunan tanıdık dikdörtgen USB türü USB-A’dır. Bununla birlikte, USB-C çeşitli avantajlar sunar.

Hangi USB-C Şarj Cihazı?

Satın almak için en iyi USB-C şarj cihazları için öneriler bulmak zor değil, ancak USB-C’nin neden harika olduğu hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, etrafta dolaşın. İlk olarak, USB-C fişi çift yönlüdür, yani her zaman ilk seferinde doğru şekilde takacağınız anlamına gelir. Bunu, iki veya üç deneme sürebilen eski USB-A fişleriyle karşılaştırın. USB-C ayrıca çok daha fazla güç taşıyabilir. Küçük iPhone tuğla şarj cihazının sağladığı 5 watt ile karşılaştırıldığında, USB-C MacBook şarj cihazları 80-90 watt’a kadar güç sağlayabilir. İPhone’unuzu buna bağlarsanız şarj olur. Tüm yangın hortumunu almayacak, ama ihtiyacı olanı alacak.

Yeni bir şarj cihazı için pazardaysanız, galyum nitrat, yani GaN hakkında bilgi sahibi olmalısınız. GaN tabanlı şarj cihazları, alıştığımız silikon tabanlı şarj cihazlarından daha küçük ve daha verimlidir. Elektriği daha iyi iletebildikleri, şarj cihazlarında daha az bileşen gerektirdikleri ve diğer birçok teknik avantaja sahip oldukları için, GaN şarj cihazları daha popüler hale geliyor. Kullanımda, sadece daha küçük olduklarını ve fazla ısınmadıklarını bilmeniz gerekir, bu da silikon yerine bunları tercih etmek için yeterli nedenlerdir. Şarj cihazı gibi basit bir şey için ödeme yapmak biraz acı verici, ancak pratikte, sahip olduğunuz şeyleri birkaç yıl daha kullanmaya devam edebilirsiniz. Ve yeni bir şarj cihazı almanız gerektiğinde, gezegene yardım ettiğinizi bilerek mutlu olabilirsiniz.