Skip to content

Telefonun Cam Ekran Koruyucusu Nasıl Çıkarılır ve Değiştirilir

11 de Mayıs de 2021

Telefon ekran koruyucuları, değiştirilmeleri gerekmeden önce yalnızca çok uzun süre dayanır. Sizinki çizilmiş veya çatlamışsa, yeni bir tane almanın zamanı gelmiş olabilir. Birçok kullanıcı eski ekran koruyucuyu kendileri kaldırmaktan çekinir, ancak işlem basittir. İşte telefonunuzdaki veya tabletinizdeki cam ekran koruyucuyu hızlı ve kolay bir şekilde nasıl çıkaracağınız.

Balavan / Getty Images
Bu talimatlar, iPhone’lar ve Android cihazlar dahil her tür akıllı telefon veya tablette bulunan çoğu ekran koruyucu için geçerlidir.

Ekran Koruyucu Nasıl Çıkarılır

Telefonunuzdaki cam ekran koruyucuyu çıkarmanın iki yöntemi vardır.

Seçenek 1: Uygulamalı Yaklaşım

 1. Başlamadan önce, ekran koruyucudaki yapıştırıcıyı gevşetmek için ekranınızda çok düşük bir ayarda yaklaşık 15 saniye bir saç kurutma makinesi kullanın. Aşırıya kaçmayın; nazik olun ve düşük ısı ayarı kullanın.

 2. Tırnağınızı kullanarak ekran koruyucuyu her köşeden nazikçe kaldırmaya çalışın. Bir köşe size üzerinde çalışabileceğiniz bir şey verecek kadar gevşek olmalıdır.

 3. Bir köşe gevşediğinde, köşeden yavaşça yukarı çekin.

 4. Koruyucuyu, koruyucunun yanları boyunca soymaya başlayın. Bu, onu sabit tutacak ve siz onu tamamen çıkaramadan parçalanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ekran koruyucuyu tek parça halinde tutmak için bunu yaparken yavaşça gidin.

Seçenek 2: Kürdan ve Kredi Kartı

Tırnakların işe yaramıyorsa bunun yerine kürdan kullanmayı dene.

 1. Köşelerden birinde ekran koruyucuyu nazikçe kaldırmak için bir kürdan kullanın. Bir köşe gevşemiyorsa, başka bir köşeyi deneyin. Ekranınıza zarar vermemek için kürdanınızın keskin ucunu aşağıya ve ekrana doğru değil, ekrandan yukarı ve uzağa doğru tuttuğunuzdan emin olun.

 2. Bir köşe gevşetildiğinde parmaklarınızı kullanarak nazikçe yukarı ve telefondan uzağa doğru çekin.

 3. Koruyucuyu yanlardan soymaya başlayın. İşi aceleye getirmek ve ekran koruyucunuzu parçalara ayırmak istemediğiniz için yavaş gidin.

 4. Ekran koruyucuyu telefondan yavaşça kaldırmak için boşluğa bir kredi kartı kaydırın.

Telefonunuzdaki Ekran Koruyucusunu Değiştirme

Eski ekran koruyucuyu başarıyla kaldırdıktan sonra, değiştirme zamanı. Ellerinizin temiz olduğundan emin olun ve telefonunuzun ekranını mikrofiber bir bez veya uygun bir ekran temizleyici ile nazikçe temizleyin. Ekran koruyucunuz herhangi bir özel çözümle gelmediyse, kuru montaj yöntemini kullanın. Varsa, ıslak montaj yöntemini kullanın.

Ekran Koruyucunun Kuru Montajı

 1. Filmi ekran koruyucunun yapışkan tarafından soyun.

 2. Ekran koruyucuyu telefonunuzun ekranıyla aynı hizaya getirin ve her yönden cihazla mükemmel şekilde hizalandığından emin olmak için ekstra özen gösterin.

 3. Ekran koruyucuyu bir ucundan başlayıp diğer ucuna doğru yavaşça hareket ederek ekranınızın üstüne yerleştirin. Acele etmeyin.

 4. Filmi ekran koruyucunuzun üstünden çıkarın. Temiz bir yüzey görmelisiniz. Bir kredi kartı, mikrofiber bez veya yeni ekran koruyucunuzla birlikte gelen kurulum kartını uygularken olası baloncukları gidermek için kullanın; merkezden başlayın ve kısa ve hızlı hareketlerle baloncukları ekranınızın kenarlarına doğru itin.

Ekran Koruyucunun Islak Montajı

Bazı ekran koruyucuları, uygulama sırasında kullanılacak özel bir çözümle birlikte gelir. Yalnızca özel ekran koruyucu markanızla birlikte gelen çözümü kullanın.

 1. Özel solüsyonu ekran koruyucunun önüne ve arkasına püskürtün; bu, yükleme işlemi sırasında nemli kalmasını sağlayacaktır. Çok kurumasını önlemek için ekran koruyucuyu takarken birkaç kez daha sıkmanız gerekebilir.

 2. Ekran koruyucuyu, bir ucundan başlayıp diğer uca doğru yavaşça hareket ederek telefonunuzun ekranının üstüne yerleştirin. Acele etmeyin.

 3. Fazla solüsyonu ekran koruyucunun altından sıkmak için kitinizle birlikte gelen sileceği kullanın. Ortadan başlayın, ardından yavaşça kenarlara doğru itin. Koruyucuya sıkıca tutun, böylece hareket etmesin.

 4. Telefonunuzun ekranına tam olarak bağlanması için ekran koruyucuyu en az yarım saat kurumaya bırakın.

 5. Yepyeni temperli cam ekran koruyucunuzu yerleştirdikten sonra, telefonunuz yeni kadar güzel görünecek ve tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.