Skip to content

Telefonunuzdan Yönlendirici Ayarlarına Nasıl Erişilir

12 de Mayıs de 2022

Bilinmesi gereken

 • Wi-Fi ağınıza bağlanın, yönlendiriciniz için mobil uygulamayı yükleyin, ardından bir hesap oluşturun veya oturum açın.
 • Veya bir mobil tarayıcı açın ve yönlendiricinin IP adresini girin, ardından yönlendiricinizin kullanıcı adı ve parolasıyla oturum açın.
 • Wi-Fi parolanızı değiştirmek, ağ güvenliğini artırmak, uzaktan erişimi etkinleştirmek ve daha fazlası için yönlendiricinizin yönetici konsoluna erişin.

Bu makale, telefonunuzdan yönlendirici ayarlarınıza nasıl erişeceğinizi açıklamaktadır. Talimatlar iOS ve Android cihazlar için geçerlidir.

Yönlendirici Kontrol Ayarlarına Nasıl Erişirim?

Yönlendiricinizde oturum açmak ve ağ ayarlarınızı yönetmek için şu adımları izleyin:

 1. Kablosuz ağınıza bağlanın. Ayarlara erişmek için telefonunuzun yönlendiricinizin Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir.

 2. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve parolasını belirleyin. Yönlendiricinizin arkasında veya altında bir etiket arayın. Orada değilse, modeliniz için bir Google araması yapın ve üreticinin web sitesini kontrol edin. Yönlendiricinizin kullanıcı adı ve şifresi, ağ adından (SSID) ve Wi-Fi şifresinden farklıdır.

 3. Yönlendiriciniz için mobil uygulamayı indirin ve yükleyin. Bulmak için yönlendiricinizin marka adını Google Play Store’da veya App Store’da arayın. Örneğin, Nighthawk yönlendiricileri, Nighthawk Wi-Fi Router uygulamasını kullanır.

 4. Uygulamayı başlattığınızda, muhtemelen bir hesap oluşturmanız veya oturum açmanız istenecektir. Talimatları izleyin. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve parolasını da girmeniz gerekebilir.

 5. Yönlendiricinize giriş yaptıktan sonra, ayarlarını uygulama aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Uygulama üzerinden yönlendirici ayarlarına erişemiyorsanız, web’e yönlendirilebilirsiniz.

 6. Yönlendiricinin yönetici konsoluna erişmek için kullanıcı adını ve parolayı girin. Farklı ayarları görmek için yakınlaştırın.

  Netgear yönlendirici giriş ekranı ve Android'de vurgulanan yönetici ayarları

192.168 1.1 IP Adresime Nasıl Giriş Yapabilirim?

Telefonunuzdaki yönlendiricinin ayarlarına bir mobil web tarayıcısından da erişebilirsiniz:

 1. Telefonunuzun yönlendiricinizin kablosuz ağına bağlı olduğundan emin olun.

 2. Yönlendiricinizin varsayılan ağ geçidi IP adresini belirleyin. Örneğin, birçok yönlendirici varsayılan IP adresini 192.168.1.1 kullanır.

 3. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini bulun. Yönlendiricide yoksa üreticinin web sitesindeki belgelere bakın.

 4. Bir mobil tarayıcı açın ve yönlendiricinin IP adresini URL çubuğuna girin.

 5. Yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını girin. Yönetici sayfasında, farklı ayarlara bakın.

  192.168.1.1 tarayıcı adres çubuğunda; Netgear yönlendirici oturum açma ekranı ve vurgulanan yönetici ayarları

Yönlendiricinizin Ayarlarında Neleri Kontrol Edebilirsiniz?

İster bir uygulama ister bir web tarayıcısı kullanın, ağınızın tüm yönlerini yönlendirici yönetici ayarlarından yönetebilirsiniz. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

 • Wi-Fi ağınızı yeniden adlandırın
 • Wi-Fi şifrenizi değiştirin (bazen ‘anahtar’ olarak adlandırılır)
 • Yönlendiricinin şifresini değiştirin
 • Konuk Wi-Fi ağı kurun
 • Yönlendiricinizin güvenliğini iyileştirin
 • Ağınızdaki belirli web sitelerini engelleyin
 • Ağınıza bağlı tüm cihazları görün

Bazı yönlendiriciler, farklı bir Wi-Fi ağına bağlıyken ağ ayarlarınızı kontrol etmenizi sağlayan uzaktan yönetimi etkinleştirmenize izin verir.

Telefonumda Yönlendiricimde Neden Oturum Açamıyorum?

Öncelikle yönlendiricinin Wi-Fi ağına bağlı olup olmadığınızı kontrol edin. İnternete mobil operatörünüz aracılığıyla bağlandıysanız yönlendiriciye erişemezsiniz. Birisi kullanıcı adını ve parolasını değiştirmişse, yönlendiriciyi varsayılana döndürmek için sıfırlayın. Yönlendirici ayarlarınıza hala erişemiyor musunuz? Yukarıdaki talimatları izleyerek yönlendiricinize bir web tarayıcısından giriş yapmayı deneyin. Yüklü bir güvenlik duvarı uygulamanız varsa, devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bu işe yaramazsa, yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.

SSS

 • Yönlendirici ayarlarımı nasıl kontrol ederim?

  Yönlendirici ayarlarınızı kontrol etmek için önce yönlendiricinizin varsayılan ağ geçidi IP adresini belirleyin ve yönlendiricinizin kullanıcı adını ve parolasını bulun. Bir web tarayıcısı başlatın, yönlendiricinizin IP adresini adres çubuğuna yazın ve Giriş. Yönlendiricinizin yönetici sayfasında oturum açmak için yönlendiricinizin kullanıcı adını ve parolasını girin. Buradan ağ ayarlarınızı kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz.

 • Bir yönlendiriciyi fabrika ayarlarına nasıl sıfırlarım?

  Yönlendiricinizi “donanımdan sıfırlama” olarak bilinen fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayacağınız, yönlendiricinizin üreticisine bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, yönlendiriciniz açıkken, genellikle arkada veya altta bulunan fiziksel sıfırlama düğmesini bulun. Tutmak için bir ataş (veya benzeri sivri uçlu bir nesne) kullanın. Sıfırla düğmesini yaklaşık 30 saniye basılı tutun. Yönlendirici sıfırlanacak ve yeniden açılacaktır.

 • Netgear yönlendiricimi fabrika ayarlarına sıfırlarsam ne olur?

  Bir Netgear yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırladığınızda tüm özelleştirmeler kaldırılır. Donanımdan sıfırlama, parolaları, kullanıcı adlarını, güvenlik anahtarlarını, güvenlik ayarlarını, SSID’yi, bağlantı noktası yönlendirme ayarlarını ve özel DNS sunucularını kaldırır.