Skip to content

Telefonunuzun Bluetooth’unu Kalıcı Olarak Kapatma

25 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • İOS’ta geçici olarak kapatmak için: Kontrol Merkezive dokunun Bluetooth simgesi.
  • İOS’u kalıcı olarak kapatmak için: Şu adrese gidin: Ayarlar > Bluetoothve değiştir Bluetooth kapalı.
  • Android’de: Şu adrese gidin: Ayarlar > Bağlı cihazlar > Bağlantı Tercihleri > Bluetooth. Değiştir Bluetooth kapalı.

Bu makale, Android cihazınızda veya iPhone’unuzda Bluetooth’u nasıl kapatacağınızı açıklar. Bu kılavuz iOS 12 ve sonraki sürümler ile Android 10 ve sonraki sürümler için geçerlidir.

İPhone’da Bluetooth’u Geçici Olarak Kapatma

Apple, yıllar boyunca cihazınızın Bluetooth’unu oldukça tutarlı bir şekilde kapatma yöntemini korudu. Ancak, iOS 11 ile Apple varsayılan Bluetooth geçiş düğmesini değiştirdi. Şimdi, radyoyu tamamen kapatmak yerine, yalnızca Apple dışındaki tüm cihazların bağlantısını kesiyor. İPhone’unuzdan bir çift kulaklığın veya başka bir Bluetooth aksesuarının bağlantısını kesmek istiyorsanız, bunu Kontrol Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. İPhone’da Denetim Merkezi’ne erişmek için parmağınızı sağ üst köşeden aşağı doğru (iOS 12 ve sonraki sürümlerde) veya ekranın altından yukarı doğru (iOS’un önceki sürümlerinde) kaydırın. Kontrol Merkezi, ekran parlaklığı, Bluetooth, Wi-Fi ve “Rahatsız Etmeyin” işlevi için bazı hızlı ayarları görüntüler. Simgesine dokunun. Bluetooth Tüm Apple dışı aygıtların bağlantısını kesmek için simge.

Ortaya çıkan ekran, Bluetooth simgesini beyaz bir arka planda gösterir ve “Bluetooth Cihazlarının Bağlantısının Yarına Kadar Kesilmesi” mesajını görüntüler, bu nedenle bu seçenek kalıcı değildir. Bu geçiş anahtarı, bir çift kulaklığın bağlantısını kesmek için nihai hedefinize ulaşabilirken, Apple Watch, Apple Pencil ve Mac Handoff özelliği gibi bazı ek işlevler ve hizmetler için Bluetooth radyosunu açık bırakır.

İOS’ta Bluetooth’u Kalıcı Olarak Kapatma

Bluetooth’u tamamen kapatmak istiyorsanız, bunu Ayarlar uygulamasından yapmanız gerekir. Çoğu kullanıcı, Kontrol Merkezi aracılığıyla kısmi Bluetooth işlevini kapatmaktan memnun olsa da, herhangi bir Bluetooth cihazı veya Mac’in Handoff işlevini kullanmayanlar, biraz daha fazla pil ömrü karşılığında radyoyu tamamen kapatmak isteyebilir. İçinde Ayarlar uygulama, seçin Bluetooth ve ardından Bluetooth’u tamamen kapatmak için geçiş anahtarına dokunun. Ortaya çıkan ekran AirDrop, AirPlay, Bul, Konum Servisleri ve Karşılaşma Bildirimleri’nin Bluetooth kullandığını bildirir.

Bluetooth ayarlarını gösteren iPhone Ayarları

Android’de Bluetooth Nasıl Kapatılır

Farklı Android akıllı telefon üreticilerinin çeşitliliği nedeniyle, Bluetooth’u kapatmak cihazlar arasında farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, bir Android cihazda Bluetooth’u kapatmayı seçtiğinizde, yeniden bağlanmaya karar verene kadar kalıcı olarak kapanır. Bir Android cihazda Bluetooth’u devre dışı bırakmak için ilk seçeneğiniz Durum çubuğu. Durum Çubuğunu görüntülemek için ekranın üstünden aşağı kaydırın ve yeniden aşağı kaydırarak Bluetooth açmak veya kapatmak için.

Durum Çubuğu Bluetooth simgesini göstermek için açılır

Android cihazınızın Bluetooth’unu kapatmak için başka bir seçenek de Ayarlar app. Başlatın ve şuraya gidin: Bağlı cihazlar > Bağlantı Tercihleri > Bluetooth. Cihazınızın Bluetooth işlevini devre dışı bırakmak için geçiş anahtarına dokunun. Pil ömrünü uzatmaya yardımcı olmanın yanı sıra, Bluetooth’u kapatmak olası bilgisayar korsanlığı planlarını önleyebilir. En yaygın Android Bluetooth hack’lerinden biri BlueBorne olarak bilinir ve kullanıcıların cihazınıza yetkisiz erişim sağlamasına izin verebilir. Genel güvenliğinizi artırmak için, kullanmadığınız zaman Bluetooth’u kapatmanız önerilir.