Skip to content

Telekonvertörler Kullanılmaya Değer mi?

22 de Mayıs de 2021

Bir teleobjektif dönüştürücü, odak uzaklığını ve dolayısıyla büyütme veya yakınlaştırmayı artırmak için bir kamera merceğine bağlanır. Teleobjektif dönüştürücüler kadar kullanışlı olsalar da, bazı değiş tokuşları da kabul ediyorlar.

Bir telefoto lens.
George Rose / Getty Images

Neden Tele Dönüştürücü Kullanılır?

Çoğu fotoğrafçının setlerinde bir telefoto lens bulunur. Bu lensler, fiziksel olarak yaklaşmanın pratik olmadığı durumlarda nesnelere yakın ve kişisel olmak için harikadır. Bununla birlikte, en güçlü telefotoumuzun bile bizi harekete yeterince yaklaştırmadığı ve sadece biraz daha yakınlaştırmaya ihtiyacımız olduğu zamanlar vardır. Bir seçenek, yeni ve daha uzun bir lense yatırım yapmaktır, ancak bu çözüm pahalı olabilir ve her zaman geçerli bir seçenek değildir. Herhangi bir lensin odak uzaklığını uzatmanın daha ucuz bir yolu, bir teleobjektif dönüştürücü (veya genişletici) satın almaktır. Bir teleobjektif dönüştürücü, kompakt bir lense benzer ve kamera gövdesi ile lens arasına monte edilir. Bağlandığı lensin odak uzaklığını katlar. Telekonvertörler, 1,4x büyütmeden 2x büyütmeye kadar değişir.

Teleconverter Lensin Yararları

Bu araçlar bazı durumlarda harika çalışıyor:

  • Bir teleobjektif dönüştürücü kullanmanın en bariz nedeni odak uzaklığınızı artırmaktır. 2x dönüştürücü, temel bir 70-200 mm lensi 150-400 mm’ye kadar alarak odak uzaklığınızı ikiye katlar.
  • Telekonvertörler çok ağır değildir, ancak profesyonel telefoto lensler çoğu zaman bunu yapar. Örneğin, Canon’un 100-400 mm lensi 1.363 gram (yaklaşık 3 pound) ağırlığındadır.
  • Bir teleobjektif dönüştürücü kullanmak, minimum odaklanma mesafenizi etkilemez. Bu, çok uzak olmayan bir konuya yakınlaşmak için telefoto lens kullanmaya devam edebileceğiniz anlamına gelir.

Teleconverter Lensin Dezavantajları

Bununla birlikte, tele dönüştürücüler diğer durumlarda ideal değildir:

  • Bir teleobjektif dönüştürücü kullanmak, lensinizin hızını büyük ölçüde azaltabilir. Lens, bir telekonvertör ile daha az ışık alır ve mevcut maksimum diyafram açıklığını azaltır. 1,4x dönüştürücü ile bir durak kaybedersiniz ve 2x dönüştürücü ile iki durak kaybedersiniz.
  • Bir telekonvertör kullanırken netlik ve kontrast zarar görebilir ve lensinizin yaşayabileceği küçük kusurları çoğaltır. Telekonvertörler en iyi yüksek kaliteli camla çalışır.
  • Artan odak uzunlukları, kamera sarsıntısı sorunlarını yoğunlaştırır.
  • Telekonvertörler, kameranızın odaklanabileceği hızı yavaşlatabilir. Giriş seviyesi bir DSLR’niz varsa, teleobjektif dönüştürücü ile otomatik odaklama yapamayacağını görebilirsiniz.

Tele Dönüştürücüler Üzerine Son Düşünceler

Kesilmiş çerçeveli bir kameranız varsa, odak uzaklığınız halihazırda yaklaşık 1,6 oranında büyütülmüş olacaktır, bu nedenle çok uzun bir lens elde etmek mümkündür! Tüm lensler tele dönüştürücülerle uyumlu değildir, bu nedenle bir teleobjektif dönüştürücüye yatırım yapmadan önce lensinizin uyumluluğunu kontrol edin.