Skip to content

Televizyonda Diyalog Nasıl Güçlendirilir

12 de Mayıs de 2021

Bazen bir HD veya 4K Ultra HD TV’de dizi ve film izlerken, arka plan müziği TV’deki seslerden daha yüksektir. Diyalog için TV’nizin ekolayzer ayarlarını nasıl kullanacağınızı öğrenerek bu sorunu azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Blu-ray oynatıcılar gibi harici cihazlarda da sesi ayarlamak mümkün olabilir. Bu makaledeki talimatlar, LG, Roku, Sony, Samsung, Vizio, Apple ve Amazon dahil olmak üzere çeşitli üreticiler tarafından üretilen TV’ler ve cihazlar için geçerlidir.

LG TV’lerde Diyalog Nasıl Güçlendirilir

LG TV’ler için Clear Voice, sesleri daha belirgin hale getirir. Açabilir ve ses seviyesini otomatik olarak işlemesine izin verebilirsiniz. Clear Voice II veya III sürümüne sahipseniz, ses vurgusunu manuel olarak da ayarlayabilirsiniz. Clear Voice ayarlarına gitmek için şuraya gidin: Ana Sayfa ve seçin Ayarlar > Ses > Ses Modu Ayarı > Ses modu > Temiz ses.

Roku TV’lerde Diyalog Nasıl Güçlendirilir

Roku TV’lerde Normal, Konuşma, Sinema, Büyük Bas, Yüksek Tiz ve Müzik gibi çeşitli ses modları bulunur. Sesleri duymakta sorun yaşıyorsanız Konuşma seçeneğini kullanın. Roku TV’nizde şuraya gidin: Seçenekler Menüsü ve seçin Ses modu > Konuşma.

Samsung TV’lerde Diyaloğu Güçlendirme

Samsung TV ses ayarı seçenekleri yıla ve modele göre değişir. Samsung TV’nin sağlayabileceği bir seçenek, arka plan ses seviyelerini düşürürken ses seviyesini yükselten Clear Voice’tur (LG versiyonu ile aynı değildir). Başka bir seçenek de Güçlendir, bu da TV’nin sesini genel olarak daha yüksek hale getirir.

Sony TV’lerde (ve DVD, Blu-ray ve Ultra HD Blu-ray oynatıcılarda) Diyaloğu Güçlendirme

Dolby ses, uygun olmayan ses ve ses efektleri dengesinin birincil kaynağı olduğundan, Sony’nin dinamik aralık ayarları bunu özellikle ele alır. Kesin adımlar modele göre değişir. Ana menüden şuraya gidin: Ayarlar ve ara Ekran ve Ses.

Vizio TV’lerde Diyalog Nasıl Güçlendirilir

Vizio TV’ler bir Ses Seviyesi Ayarlama ayarı sunar. Bazı TV modelleri de Diyalog veya Haber sağlayabilir ses seviyelerini iyileştirmek için ayarlar. TV’nin surround ses ayarı varsa, kapatmak sesler ile sesin geri kalanı arasında daha iyi bir denge sağlayabilir.

Amazon Fire TV’de Diyalog Nasıl Güçlendirilir

Amazon Fire TV, Dolby Digital ile ilgili sorunları doğrudan ele alan yerleşik bir özelliğe sahiptir. Şuraya git Ana ekran ve seçin Ayarlar > Ekran ve Sesler > Ses > Dolby Dijital Çıkış > Dolby Digital Plus (Kapalı).

Apple TV’de Diyaloğu Güçlendirme

Apple TV’lerde Yüksek Sesleri Azalt adlı bir ayar bulunur. Bulmak için şuraya gidin: Ayarlar > Video ve Ses > Yüksek Sesleri Azaltın.

DVD, Blu-ray ve Ultra HD Blu-ray Oynatıcılarda Diyalog Seçeneklerini Kontrol Edin

Bazı Blu-ray ve DVD oynatıcılarda bir diyalog geliştirmesi veya dinamik aralık kontrolü (DRC) bulunur ayarı. TV’nize bağlı TIVO, kablo veya uydu kutusu gibi başka kaynaklarınız varsa, yardımcı olabilecek ses ayarları olup olmadığını görmek için kendi modelinizi kontrol edin. Chromecast’ten içerik akışından sesler duymakta sorun yaşıyorsanız, buna yönelik herhangi bir ayar yoktur, bu nedenle TV’nizin ses ayarlarına bağlı kalmanız gerekir.

Harici Ses Sistemlerinde TV Diyaloğunu Yönetin

Diyaloğu geliştirmek için başka bir seçenek de TV’yi harici bir güçlendirilmiş hoparlöre, ses çubuğuna veya ev sinema sistemine veya hoparlör kurulumuna bağlamaktır.

Ses Netleştirici Hoparlör

Ses Netleştirici Hoparlör, işitme güçlüğü çekenler için diyaloğu ve ses frekanslarını yükselten harici bir cihaz örneğidir. Kablosuz bir verici, analog veya dijital optik çıkış bağlantılarıyla donatılmış bir TV’ye (veya kablo kutusu, uydu kutusu, DVD oynatıcı veya Blu-ray Disk oynatıcı) bağlanır. Verici, TV’yi daha iyi duymak için hoparlöre oturma konumunuzun yakınına yerleştirilebilecek bir kablosuz ses sinyali gönderir.

TV Kulakları Sesi Netleştiren Hoparlör

Amazon

Sound Bar’lar

Bu günlerde seçim yapabileceğiniz çok sayıda ses çubuğu var; her birinin sese farklı bir yaklaşımı vardır. Henüz bir tane yoksa, o teknolojiyi kontrol etmeye değer. Zvox Audio ses çubukları, Accuvoice teknolojisini içerir. Tüm ZVOX Audio uzaktan kumandalarında bir Accuvoice açma / kapama düğmesi bulunur. Çıkış Seviyelendirme ve Surround Modu gibi diğer ses ayarları da yardımcı olabilir. ZVOX ses çubuğuna veya temel modele bağlı olarak, Accuvoice özelliği altı adede kadar ses yükseltme seviyesi sağlayabilir. Sonos Playbar, PlayBase ve Beam, Konuşma Geliştirme ve Gece Sesi ayarlarına sahiptir. Konuşma Geliştirme, diyalogla ilişkili ses frekanslarını vurgular. Gece Sesi, düşük ses seviyesinde dinlerken diyaloğu netleştirir ve yüksek seslerin yoğunluğunu azaltır.

Ev Sinema Sistemleri

TV’niz ve kaynak cihazlarınız bir ev sinema alıcısına veya hoparlör kurulumuna bağlıysa, orta hoparlör kanalının ses seviyesini diğer hoparlörlerden ayrı olarak ayarlayın, böylece sesler ve diyaloglar daha net olur. Bir ev sinema alıcısındaki her kanalın ses seviyeleri ayarlandıktan sonra, seviyeleri sürekli olarak sıfırlamanız gerekmez. Merkez kanal ve harici surround hoparlörler içeren ses çubukları, bir ev sinema alıcısı ile benzer ses seviyesi ayarları sağlayabilir.

Televizyonda Diyaloğu Neden Duyamıyorsunuz?

Filmler için orijinal ses karışımları, bir ev ortamında değil, bir sinemada duyulmak üzere tasarlanmıştır. Sinema salonu akustiği farklı olduğu için, diyalog, müzik ve ses efektleri arasındaki denge her zaman evde izlemek için iyi tercüme edilmez. Çoğu stüdyo sesi akış, DVD, Blu-ray veya Ultra HD Blu-ray disk için ayarlar. Bazı stüdyolar orijinal tiyatro karışımından geçiyor. Bu genellikle düşük hacimli diyaloglara ve diğer tutarsızlıklara neden olur. Diğer bir sorun, günümüzün ince TV’lerinde yeterli boyuttaki hoparlörler için yeterli iç alan olmamasıdır.

Kurtarmaya Dinamik Aralık Sıkıştırma

İnsanın işitme yeteneğindeki farklılıklar nedeniyle, kesin bir TV ses geliştirme çözümü yoktur. Düzgün bir ses dengesi sağlayan yaygın bir teknik, dinamik aralık sıkıştırmadır. Küçülen dijital dosya boyutlarıyla karıştırılmaması gereken bu tür sıkıştırma, dinamik aralık olarak bilinen bir film müziğinin en yüksek ve en yumuşak bölümleri arasındaki aralığı kısaltmayı gerektirir. Dinamik aralık sıkıştırma, yüksek sesleri (müzik ve ses efektleri) azaltır ve daha yumuşak sesleri (vokal ve diyalog) yükselterek tüm seslerin benzer bir seviyede olmasını sağlar. TV’nin veya başka bir cihazın markasına ve modeline bağlı olarak, dinamik aralık sıkıştırma, aşağıdakiler gibi birkaç adla anılır:

  • DRC (Dinamik Aralık Kontrolü)
  • Konuşma veya Diyalog Geliştirme
  • Hacim Dengeleme
  • Net Ses (LG)
  • Dolby Hacmi (Dolby Labs)
  • Accuvoice (Zvox Audio)
  • Audyssey Dinamik Hacmi (Audyssey)
  • Yüksek Sesleri Azaltın (Apple)
  • Studio Sound ve TruVolume (DTS)

Sesi veya diyaloğu güçlendirmeye yönelik adımlar üreticiye göre değişir. Yukarıdaki adımlarla ilgili sorunlarla karşılaşırsanız, cihazınızın kullanım kılavuzuna başvurun.