Skip to content

Telif Hakkı ve Ticari Marka Sembollerinin Yazılması ve Kullanılması

6 de Mayıs de 2021

Yasal haklarınızı garanti altına almak veya korumak için bir tasarımda veya kopyada ticari marka ve telif hakkı simgelerini kullanmanız gerekmez. Bununla birlikte, birçok sanatçı ve işletme bu markaları basılı ve harici kullanımda kullanmayı tercih ediyor.

İşaret, Çizim, Telif Hakkı?

Kullandığınız bilgisayar platformuna bağlı olarak ticari marka ve telif hakkı simgelerini görüntülemenin birçok yolu vardır. Sembolün doğru şekilde kullanıldığını kontrol etmenin yanı sıra, en iyi görsel görünüm için sembollerde ince ayar yapmak isteyebilirsiniz. Tüm bilgisayarlar birbirine benzemez, bu nedenle semboller, , ©, ve ® bazı tarayıcılarda farklı görünebilir. Bilgisayarda yüklü yazı tiplerine bağlı olarak bu sembollerden bazıları doğru görünmeyebilir. Bu sembollerin her birinin nasıl kullanılacağı ve bunlara Mac bilgisayarlarda, Windows PC’lerde ve HTML’de nasıl erişileceği aşağıda açıklanmıştır.

Marka

Ticari marka, belirli bir ürün veya hizmetin marka sahibini tanımlar. ™ sembolü, ticari marka kelimesini temsil eder ve markanın, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi gibi bir tanıma kuruluşuna kayıtlı olmayan bir ticari marka olduğu anlamına gelir. Bir ticari marka, bir markanın veya hizmetin piyasada ilk olarak kullanımında öncelik oluşturabilir. Ancak, daha iyi hukuki statüye sahip olmak ve kurulan markanın korunabilmesi için markanın tescil ettirilmesi gerekmektedir. Ticari markayı oluşturmak için () sembolü:

  • Mac bilgisayarda Opsiyon+2.
  • Windows PC’de etkinleştirin Rakam kilidi, basın ve basılı tutun Alt, ardından klavyedeki sayısal tuş takımını kullanarak 0153. Veya yazın Karakter haritası Windows arama kutusunda, herhangi bir yazı tipinde bir telif hakkı veya ticari marka simgesi seçin.
  • HTML kullanarak web için programlarken, şunu girin: ve işareti, diyez işareti, 0153, noktalı virgül (tümü boşluksuz).

Doğru şekilde yerleştirildiğinde, ticari marka simgesi üst simgedir. Kendi ticari marka sembollerinizi oluşturmayı tercih ediyorsanız, T ve M harflerini yazın, ardından üst simge stilini uygulayın.

Tescilli marka

Tescilli ticari marka sembolü, ®, önceki kelime veya sembolün ulusal bir ticari marka ofisinde tescil edilmiş bir ticari marka veya hizmet markası olduğuna dair uyarı sağlayan bir semboldür. ABD’de, herhangi bir ülkede resmi olarak tescilli olmayan bir marka için tescilli ticari marka sembolünün kullanılması sahtekarlık olarak kabul edilir ve yasalara aykırıdır. Tescilli ticari marka (®) sembolünü oluşturmak için:

  • Mac bilgisayarda Opsiyon+R.
  • Windows PC’de etkinleştirin Rakam kilidi, basın ve basılı tutun Alt, ardından klavyedeki sayısal tuş takımını kullanarak 0174. Veya yazın Karakter haritası Windows arama kutusunda herhangi bir yazı tipinde bir telif hakkı veya ticari marka simgesi seçin.
  • HTML kullanarak web için programlarken, şunu girin: ve işareti, diyez işareti, 0174, noktalı virgül (tümü boşluksuz).

İşaretin doğru sunumu, taban çizgisinde görüntülenen veya üst simge şeklinde gösterilen, hafifçe yükseltilmiş ve boyutu küçültülmüş daire içine alınmış R tescilli ticari marka simgesi, ® olacaktır.

Telif hakkı

Telif hakkı, orijinal bir eserin yaratıcısına kullanımı ve dağıtımı için münhasır haklar veren bir ülkenin yasaları tarafından oluşturulan yasal bir haktır. Bu genellikle sınırlı bir süre içindir. Telif hakkıyla ilgili önemli bir sınırlama, telif hakkının yalnızca fikirlerin orijinal ifadesini koruması ve temeldeki fikirlerin kendisini korumamasıdır. Telif hakkı, kitaplar, şiirler, oyunlar, şarkılar, resimler, heykeller, fotoğraflar ve bilgisayar programları gibi belirli yaratıcı çalışma biçimleri için geçerli olan bir fikri mülkiyet biçimidir. Telif hakkı (©) sembolünü oluşturmak için:

  • Mac bilgisayarda yazın Opsiyon+G.
  • Windows PC’de etkinleştirin Rakam kilidi, basın ve basılı tutun Alt, ardından klavyedeki sayısal tuş takımını kullanarak 0169. Veya yazın Karakter haritası Windows arama kutusunda ve herhangi bir yazı tipinde bir telif hakkı veya ticari marka simgesi seçin.
  • HTML kullanarak web için programlarken, şunu girin: ve işareti, diyez işareti, 0169, noktalı virgül (tümü boşluksuz).

Bazı yazı tipi kümelerinde, bitişik metnin yanında aşırı büyük görünmemesi için telif hakkı simgesinin boyutunun küçültülmesi gerekebilir. Bazı telif hakkı sembolleri görünmüyorsa veya yanlış görüntülenmiyorsa, yazı tipini kontrol edin. Bazı yazı tiplerinde bu telif hakkı sembolleri aynı konuma eşlenmemiş olabilir. Üst simge şeklinde görünen telif hakkı sembolleri için, boyutlarını metin boyutunun% 55 ila% 60’ı oranında küçültün. İşaretin doğru sunumu, daire içine alınmış C telif hakkı simgesidir, ©, taban çizgisinde görüntülenir ve üstüne yazılmaz. Bir telif hakkı sembolünün temelde durmasını sağlamak için, boyutu yazı tipinin x yüksekliğiyle eşleştirin. Web’de ve basılı olarak sıklıkla kullanılmasına rağmen, (c) sembolü – parantez içinde c – © telif hakkı sembolünün yasal bir ikamesi değildir. Öncelikle ses kayıtları için kullanılan daire içine alınmış P telif hakkı simgesi ℗ çoğu yazı tipinde standart değildir. Bazı özel yazı tiplerinde veya genişletilmiş karakter setlerinde bulunabilir.